22 décembre 2006

Gëzuar Vitin e Ri

Viti i Ri gjithmonë është për mua një moment gëzimi dhe feste. Atmosfera ndërron, për një periudhë të shkurtër të gjithë njerzit harrojnë hallet e përditshme dhe mendojnë si ta kalojnë më gëzueshëm natën e Vitit të Ri. Kur isha e vogel, më kujtohet mamaja ime që merrte okllaiun për të bërë bakllavanë me shoqet ose me motrat e veta. Arrat e fshehura në fund të dollapit, gjalpi i kursuer, rradha tek furra, gjeli i detit që duhej ushqyer, festat tek puna e mamit dhe e babit, majoneza për sallatën ruse, urimet, vizita e parë... [Lire la suite]
Posté par tetena à 22:07 - Commentaires [5] - Permalien [#]

20 décembre 2006

Galerie Lafayette

Për të zmadhuar fotografitë, klikoni.  
Posté par tetena à 22:09 - Commentaires [0] - Permalien [#]
19 décembre 2006

Monodrama "Vij nga Shqiperia"

Të enjten, më 21 dhjetor në Paris në orën 20:30 asistoni në pjesën e teatrit "Vij nga Shqipëria" të Stefan Çapalikut interpretuar nga Ema Andrea. Një e re shqiptare ëshët e ftuar në një konferencë në një vend të Europës Perëndimore. Sapo mbërrin në aeroportin, gjatë kontrollit të dokumentave, ajo fillon të ndjej peshën e kompleksit të inferioritetit ta pushtoj. Gjatë konferencës gjithshka është e pakuptueshme. Pjesa më e madhe e diskutimeve janë të cekët dhe nuk sjellin asnjë informacion. Ajo nuk e ndjen veten mirë... [Lire la suite]
Posté par tetena à 06:00 - - Commentaires [0] - Permalien [#]
18 décembre 2006

Dekorimi për festat

Ne kete fund viti në përgjithësi dyqanet konkurojnë mbi dekorimin duke ofruar sidomos vitrina për fëmijët. Ky duqan lluksi i quajtur "Le Bon Marché", ne shqip cmime te leverdishme, këtë vit ka krijuar vitrina "moderne" ! Nejse kush viziton Parisin duhet vërtet të bej një xhiro për të parë këtë dyqan shumë shik. 
Posté par tetena à 22:45 - - Commentaires [0] - Permalien [#]
17 décembre 2006

Një grua e lirë në shoqërinë shqiptarë

Marrë nga intervista e Delina Ficos në Gazetën Shqip Si zgjohesh në mëngjes, me humor të mirë apo të keq? Jam përmirësuar shumëJ. Dikur ngrihesha me humor të keq. Një mike e ngushtë ende më tall për këtë gjë. Por tani, të paktën, them ‘mirëmëngjes’Shumë njerëz të konsiderojnë “grua tip”. Si e përktheni këtë? Në Shqipëri kjo shprehje përdoret me kuptim të mirë, ndaj më pëlqen, pavarësisht se nuk e kuptoj saktësisht se ç’do të thotë. Më pëlqen të jap e të marr fjalë të mira e mirësi, ndaj do ta pranoj edhe këtë.Si mund të jetë një... [Lire la suite]
Posté par tetena à 22:29 - Commentaires [0] - Permalien [#]
12 décembre 2006

Takim me Kadarenë në Paris

Takim ynik me Ismail Kadaranë, shkrimtar, poet, gazetar dhe frankofon, i lindur më 1936. Të premten më 15 dhjetor 2006 nga ora 18:30 deri më 20h, hyrje e lirë Vendi: BnF: Bibloteka Kombëtare e Frances - Francois Mitterrand Hall Est Quai Francois Mauriac, Paris 75013 Metro "Quai de la Gare", linja 6
Posté par tetena à 20:47 - - Commentaires [5] - Permalien [#]

11 décembre 2006

Mëngjes në Paris

Posté par tetena à 22:23 - - Commentaires [2] - Permalien [#]
10 décembre 2006

Plaku i vitit te ri ne femërore

Këtë fotografi e klasifikova tek artistët e rrugës vetëm se në fund të numrit të tyre këto artistet shpërndanin bombone për fëmijët siç çdo plak i vitit të ri (plak i vitit të ri në këtë rast është një mënyrë të shprehuri) dhe pastaj një çantë cope me siglën e kësaj qëndre komerciale. Numri i ekzekutuar ishte i lezeçëm me këngë qe ftonin fëmijët të këndonin bashkë me to Qëndra komerciale e quajtur "Bercy Village" është e ndërtuar tek punishtet e vjetra të prodhimit të verës në Paris. Eshtë një rrugicë e ngushtë e formuar... [Lire la suite]
Posté par tetena à 21:53 - - Commentaires [0] - Permalien [#]
09 décembre 2006

Dekorimi per krishtlindje

Gjithandej ne Paris kane filluar dekorimet per krishlindjet. Do te posoj plot foto per kete teme se cdo vit me duket impresionuese aplikimi dhe investimi ne dekorim i te gjitheve. Nejse gjithshka fillon keshtu Dhe rezultati ne agim eshte ky. Jemi dakord qe asnje dekorim nuk mund te konkuroje bukurine e kesaj katedraleje
Posté par tetena à 22:00 - Commentaires [0] - Permalien [#]
08 décembre 2006

OJQ mbi komunikimin mesdhetar

Organizata jo qeveritare "BabelMed" është themeluar në prill 2001 në Rome dhe ka për objektiv të promovojë shkëmbimet kulturore në Mesdhe. Kjo organizatë me sitën e saj të internetit, përpiqet të shpërndajë sa më informacione kulturore që lidhen me zhvillimit e mendimit kulturor dhe ideve të reja në mesdhe.  Emri i organizatës vjen nga shkurimi i fjalës "Mediterrane" - mesdheu në frëngjisht, dhe fjala Babel ne kujtim të Kullës legjendare të babelit qe simbolizon diversitetin e popullsisë. Sita është e... [Lire la suite]
Posté par tetena à 20:34 - - Commentaires [5] - Permalien [#]