31 janvier 2007

Pamje nga qielli

Fotografimi i lëshimi të një rakete nga një stacion kozmik. Fotografia më duket fantastike dhe impresionante.
Posté par tetena à 21:18 - Commentaires [10] - Permalien [#]

30 janvier 2007

Për një alternativë ndriçimi

Një sitë interesante që zbulova sot (klikoni tek fotografia) : Bëhet flalë për një firmë të re franceze që ka fituar një çmim inovimi në vitin 2005 për produktin që prodhon. Shpikja e kësaj firme është  një bateri që ngarkohet me një panel të vogël diellor. Kjo bateri ushqen një llampë. Përdoruesit e këtij produkti janë vendet e zhvilluara ashtu  si dhe vendet në zhvillim. 90 euro llampë e thjeshtë bashkë me baterinë diellore dhe panelin. Deri 820 euro tetë llampa, bateria dhe paneli diellor 6V dhe 2000mA. Tarifat . ... [Lire la suite]
Posté par tetena à 22:59 - - Commentaires [7] - Permalien [#]
29 janvier 2007

Bën ftohtë, zero gradë veç qielli është i mrekullueshëm

Posté par tetena à 23:27 - - Commentaires [7] - Permalien [#]
27 janvier 2007

Xhongler

 
Posté par tetena à 22:44 - - Commentaires [2] - Permalien [#]
26 janvier 2007

Përsëri zgjedhjet

Është e pamundur të mos flasësh një çik për politikë sot në Francë. Atëhere dy gjëra. E para, një blog i përbashkët i shtatë militanëve të shtatë partive të ndryshme. Ideja më duket shumë e mirë. Gjatë leximit konstatova që në fakt në këtë blog përshkruhen nga militantët ngjarjet në lidhje me kandidatin e tyre dhe nuk ka debat. Në fakt do të më pëlqente që njerëz me mendime të ndryshme, rreth të njëjtës teme të jepnin këndvështrimin e tyre. E dyta, një sitë mode që bën politikë !? Shikoni fotografinë, reklama është për një... [Lire la suite]
Posté par tetena à 22:15 - - Commentaires [6] - Permalien [#]
25 janvier 2007

Zyra ime

Nuk mund të bëj një fotografi nga dritarja e zyrës sime se nuk ka një të tillë, veç ju siguroj që sapo dal nga kjo zyrë, pamja është e mrekullueshme si mund të jetë vetëm në Paris.Nëse jeni kurjoz të dini çfarë është vizatuar tek piktura e mbrekullueshme në mur, nuk e kuptoj si nuk dalloni merimangat dhe më sakt atë që luan në një fil shumë të njohur !
Posté par tetena à 22:14 - - Commentaires [9] - Permalien [#]

24 janvier 2007

Gjithmone ne Janar

"I dashur Plaku i vitit te Ri, nese nuk do te me sjellesh dhurate do te rjep lekuren" !? Gezuar 2007
Posté par tetena à 23:03 - - Commentaires [2] - Permalien [#]
23 janvier 2007

Unë, blogu im dhe blogjet në përgjithësi !

Këto ditë kam menduar gjatë mbi përmbajten e blogut tim. Kur lexoj në blogjet e bashkëatdhetareve problemet që prekin atdheun dhe që na prekin edhe neve si shqiptar, çka shkruaj unë më duket jo shumë serioze dhe larg realitetit. Më në fund vendosa ta vazhdoj këtë blog me të njëjtën fryme. Kush vjen këtu, do të shikoj fotografi të bëra nga unë në Paris. Do të shkruaj edhe në lidhje me atdheun por gjithmonë mbi aktivitetet që zhvillohen në France ose ç’thuhet mbi Shqipërinë në frëngjisht. Nga ana tjetër kam idera mbi blogje te... [Lire la suite]
Posté par tetena à 22:11 - - Commentaires [15] - Permalien [#]
22 janvier 2007

Zgjedhjet presidenciale në Francë

Në Francë, siç e kam thënë në një notë para disa kohësh, presidenti është një çik si mbreti. Vetëm para dy ditësh parlamenti aprovoi më në fund një ligj që parashikon heqjen e presidentit në konita të caktuara. Ligji, dëgjova kritikat e para, ka probleme por të paktën ekziston. Pse po flas për këtë. Për të thënë që jeta politike sot është e ngarkuar me debatin mbi presidentin e ardhshëm. Çdo ditë ka një sondazh që thotë kush ka fituar një pikë dhe kush ka humbur një tjetër. Thashethemet kthehen në lajme zyrtare dhe lajmet kthehen në... [Lire la suite]
Posté par tetena à 20:32 - - Commentaires [9] - Permalien [#]
20 janvier 2007

Shoqata e miqësisë Francë - Shqipëri

Klikoni tek ikona për tu njohur me sitën e shoqatës shqiptaro - franceze dhe aktivitetet që ajo organizon (sidomos në Paris !). Sita është një çik e vjetër por ajo egziston. Unë do mundohem t'ju informoj për të gjitha aktivitet që zhvillohen dhe përshtypjet nëse marr pjesë.
Posté par tetena à 10:38 - - Commentaires [6] - Permalien [#]