28 février 2007

Marionetat dhe objekte te tjera arti

Duke bredhur, nuk rezistova dot të bëja fotografi në këtë dyqan. Dyqan i vogël që sapo u gjendem katër veta brënda, dy duhet të dëlnin. Me pamje ekspozitë, depo, shpellë me personazhe fantastike të varura në tavan, në fakt është një dyqan që shet marioneta. Duke biseduar me shitësen, zbulon që këto kukulla të çudishme vijnë nga artistë nga gjithë bota dhe janë vepra unike, sigurisht as që bëhej fjalë të merrja një me vete megjithëse nuk do të isha kundra. Në Francë organizohet një festival çdo vit mbi këtë art, vërtet në... [Lire la suite]
Posté par tetena à 20:16 - Commentaires [4] - Permalien [#]

27 février 2007

Si të jemi të pastër

Ne pastrojmë për ju. Ju kooperoni. ... Ose ne ju dënojmë (gjoba shkon deri në 180 euro që përfaqëson afërsisht 15% të një rroge në Francë). Rrugët në Paris janë relativisht të pastra (hiq jashqitjen e qenve, por për këtë do të flasë një ditë tjetër). Për të  arritur këtu, francezët kanë kaluar sigurisht nga këto faza të rëndësishme me fushata informimi dhe sensibilizimi. Këto pankarta i gjeta rastësisht përpara një vendi shumë turistik (sikur turistat dinë frëngjisht!) në Paris, veç janë një shembull si mund të... [Lire la suite]
Posté par tetena à 22:08 - - Commentaires [10] - Permalien [#]
26 février 2007

Librat dhe gjithmonë librat

Sot nuk pata shumë kohë të merrem me blogun tim të dashur. U bënë më shumë se tre javë që kam nisur të lexoj një libër dhe nuk arrij ta mbaroj. Libri është shumë interesant , lexohet me kënaqësi vetëm se është i shumëfletshëm dhe unë nuk mund të lexoj më shumë se një orë e gjysëm në ditë. Po të bëj ca llogarira, ritmi im i leximit në shqip është 50 faqe në një orë, në frëngjisht afërsisht 40 faqe. Kjo do të thotë që mund të lexoj 60 faqe në ditë. Java e leximit për mua ka 5 ditë dhe nëse dua të lexoj një libër në javë, ky i fundit nuk... [Lire la suite]
Posté par tetena à 23:43 - - Commentaires [10] - Permalien [#]
24 février 2007

Per fundjaven

Shikoni ketu nje video te kenges Beach Boys nje çik te ndryshuar nga ushtaret nga Norvegjia. Mua me beri per te qeshur veç do te doja mendimin e nje shqiptari nga Kosova. Ka thashetheme qe serbet e kane kthyer ne incident diplomatik !?
Posté par tetena à 10:26 - - Commentaires [4] - Permalien [#]
23 février 2007

Karamelet dhe bombonet.

Karamelet dhe bombonet, kam përshtypjen, janë gjërat që vlersojmë më shumë kur jemi të vegjël. Gjatë fëmijërisë sime kishte vetëm dy lloj karamelesh, karamelet dhe karamelet „Zana“. Me një çik fantazi, quheshin karamele edhe ca bonbone me mente në farmaci. Problemi ishte që duhet të njihje farmacistin që edhe i njohur, pa mëshirë, të këshillonte të mos haje më shumë se tre deri katër në ditë. Nuk më mbahet mënd të jem ndjerë e frustruar nga mungesa e bomboneve në fëmijëri, nuk mund të them të njëjtën gjë për çokollatat. Më vonë,... [Lire la suite]
Posté par tetena à 18:47 - - Commentaires [14] - Permalien [#]
22 février 2007

Çanta ime

Një çantë cope që mbaj për të mos marrë qese sistematikisht nëpër dyqane (sa ekologjiste tjetraaaaaaaaaa) Çeqe, i bankës, dhuratë (që i përdor zakonisht për të blerë libra) dhe për pushimet që na i jep puna (i përdor për të ngrënë në drekë). Kuleta, ka thashetheme që do të bej objekt, në të ardhmen, të një shkrimi tjetër. Aboneja për metronë dhe RER-in Pilula dhe ilaçet kur na dhëmb koka se bëj pushim me pilulën. Shami letre, të domosdoshme për kalamaqërit se unë i thith (ha ha , një shoqe do ta kuptoj) ... [Lire la suite]
Posté par tetena à 19:58 - - Commentaires [9] - Permalien [#]

21 février 2007

Blogu im i dashur

Kur fillova këtë blog, doja vërtet të komunikoja sa më shpesh me miq të mi të shpërndarë ngado në botë dhe ata që janë akoma në atdhe. Nga ana tjetër doja të përshkruaja të përditshmen mbase pjesën më të bukur të saj, për ta treguar në atdhe ose për ta ballafaquar me një të kaluar jo shumë të largët për mua. Veç, çfarë konstatoj, vetëm 1% të vizitorëve të mi vijnë nga Shqipëria. Nejse, ngushëllohem se me anë të këtij blogu jo vetëm njoha plot njerëz virtualisht, por së shpejti edhe prej të vërteti. Dhe mbase blogosfera, ky fenomen... [Lire la suite]
Posté par tetena à 20:00 - - Commentaires [19] - Permalien [#]
20 février 2007

Filma, plot filma

Sot do të doja të flisja për kinemanë francezët e cila ka një prodhimtari të konsiderueshme. Shteti ka krijuar një fond të veçantë për krijimtarinë kinematografike, gjë që mundëson artista të talentuar të fillojnë një karierë artistike edhe kur nuk kanë financim. Ana tjetër e medaljes është që ka plot filma koti ose shumë “intelektual” ose më saktë hermetic, që vetëm krijuesi i kupton. Produktori Besson që përmend Elais, është i pavarur dhe filmat e tij janë më shumë komercial dhe kanë më shumë sukses në publik Një nga... [Lire la suite]
Posté par tetena à 21:37 - - Commentaires [6] - Permalien [#]
19 février 2007

Duke folur për veten

Faleminderit N.Ago se tashti që dhashë fjalëm jam e detyruar të flasë për veten. 1. Unë jam fëmija e parë e prindërve të mi. Im atë i kishte kërkuar mamit të mos lindte një të djelë (si e vetme ditë pushimi e asaj kohe) dhe unë, asnjëherë dakord, erdha në këtë botë një të djelë në orën 12 të drekës. Si i ardhur nga malet e Jugut, im atë as nuk e imagjinonte që për më shumë isha një koce ndaj dhe lajmin për lindjen u dha me një letër drejtuar një kushuriri të afërt ku kërkohej të fillonin kërkimet për një dhëndër pas 13 vjetësh.... [Lire la suite]
Posté par tetena à 20:35 - Commentaires [20] - Permalien [#]
18 février 2007

Viti i Ri Kinez në shënjën e derrit

Viti i Ri ëshët festa më e rëndësishme në Kinë. Kjo festë zgjat afërsisht 1 javë dhe është një festë familjare. Simboli i festës janë këto lampaderë të kuq, ngjyrë që sjell fat për kinezët, dhe që këtë vit zbukurojnë edhe lampadarët e Bashkisë së Parisit. Për të parë më shumë fotografi me simbolin e këtij viti të ri kinez klikoni këtu. Kjo lidhje është e rëndësishme për të gjithë ata që duan të hedhin një sy fotografik nga Kina në të përditshmen e saj.
Posté par tetena à 10:11 - Commentaires [5] - Permalien [#]