27 juillet 2007

Pushimet

Me ne fund me pushime. Sigurisht prane detit veç nuk duhet harruar jo rrobat e banjos por rrobat e ngrohta kondra te ftohtit dhe shiut. Keshtu jane ndare keto pune andej nga jugu ben vape, ketej nga veriu, hajde nuk po ankohem me. p.s. me ndihmen e kushteve atmosferike, mendoj qe do dal shpesh ketej.
Posté par tetena à 23:07 - - Commentaires [22] - Permalien [#]

26 juillet 2007

Një vakt në Francë

Herët e para kur vija në Francë për punë, isha shpesh e ftuar në shtëpitë e kolegëve të mi francezë për të ndarë një vakt bashkë, zakonisht në mbrëmje. Darkat kaloni me biseda të gjata, të vështirësuara nga anglishtja e keqe e tyre dhe nga frëngjishtja ime e paqartë. Këto tryeza më prezantuan gjithashtu me organizimin e një vakti në Francë. Fillimi është një aperitiv . Për çdo shqiptar, aperitif korespondon me alkol gjë që nuk është e vërtetë nga këto anë. Aperitivi jo vetëm mund të jetë një lëng frutash por bile edhe ujë... [Lire la suite]
Posté par tetena à 23:25 - - Commentaires [5] - Permalien [#]
25 juillet 2007

Le të riflasim për Parisin

Tour Saint Jacques [sant zhak] është pjesa që ngelet e një kishe të ndërtuar rreth vitit 1500 dhe që ka mbijetuar rreth vitit 1780. Nuk ka një histori të veçantë veç gjendet në mes të Parisit, place de châtelet, dhe që ishte e fshehur që prej nja tetë vjetësh për ta restauruar. Me rastin e zhveshjes së kësaj vepre po vesh blogun ndryshe dhe po ju paraqes një foto më nga afër. Ne fakt kulla gjendet në mes të një lulishteje të vogël e rrethuar me rrugë të bllokuara me një lum makinash. Zhurma e makinave është aq e fortë, dyqanet... [Lire la suite]
Posté par tetena à 23:54 - - Commentaires [8] - Permalien [#]
24 juillet 2007

Shqiponja me dy koka

Dje lexova artikullin e selfmaderadio dhe doja të lija një koment të gjatë, të gjatë bile edhe të shoqëruar me një fotografi. Dhe në fakt tema më sillej aq shumë në kokë sa vendosa më në fund të shkruaj këtu. Për më shumë që lexova edhe komentet e notës së përmendur dhe mendoj që selfi donte të thoshtë diçka tjetër. Po filloj të rendis atë që doja të thoja. Tjetri është shqiptare, azgjë për të shtuar. Lindur, rritur, pjekur dhe deri djegur në atdhe. Kam parë rradhat në çdo orë të ditës dhe të natës, mitingjet e para... [Lire la suite]
Posté par tetena à 23:06 - - Commentaires [17] - Permalien [#]
22 juillet 2007

IKEA

Kam folur pak para ca kohesh mbi fundjavën normale na Francë. Pra sepse është normale, unë banoj në Francë dhe jam gati franceze (të paktën në letra), isha një të djelë para ca kohësh tek IKEA. E di që kjo nuk ndodh vetëm këtu se të tjerë kanë folur mbi këtë dyqan kaq në modë veç në Francë duke qënë dyqani pothuajse i vetëm i hapur të djelën ka një turmë të ngjeshur njërzish gjithandej. Këndi për fëmijët është plot, në pjesën ekspozitë të dyqanit, nuk ka më një vënd për t’u ulur, në pjesën dyqan vetshërbimi duhet të shtysh... [Lire la suite]
Posté par tetena à 22:29 - - Commentaires [11] - Permalien [#]
21 juillet 2007

Georges BRASSENS

Deri tashti kam folur për qytetin, lajme të rejat dhe historira të vjetra, ndonjëherë për pak art veç akoma nuk kam folur për artistët dhe këngëtarët popullorë frances. Kur fillova të jetoja këtu, e kuptova sa pak e njohim kulturën popullore franceze ashtu si njohim mirë atë italiane p.sh. Këngëtari më i njohur dhe më popullor, që pëlqehet nga të gjithë brezat është Georges Brassens [zhorzh brasëns] (duhet klikuar në kutinë në fillim të notës për të dëgjuar një këngë). I lindur më 1921, vdekur mw 1981, këngëtari ishte më... [Lire la suite]
Posté par tetena à 23:28 - - Commentaires [10] - Permalien [#]

20 juillet 2007

Biografi

Fjalë që secili nga ne e njeh shumë mirë. Me kujtohet ku duhet të bëja biografinë time për të kandidatuar për në universitet. Asnjë histori të dalluar në familjen time. Edhe gjyshi i shkreti, la vetëm këmbën jo kokën në luftë. Më bënë të mendoja mbi biografinëa lajmet dhe diskutimet e  fundit politike në France. Konteksti: Një nga të rejat revolucionare të Presidentit të ri në France, ishte respektimi i raportit gra/burra në qeveri dhe sidomos dhënja e një ministrie të rëndësishmë, Drejtësinë, një vajze jo vetëm me... [Lire la suite]
Posté par tetena à 22:58 - - Commentaires [3] - Permalien [#]
19 juillet 2007

Ja dhe fundi i lulishtes

Fillimi ishte ketu
Posté par tetena à 22:21 - - Commentaires [0] - Permalien [#]
18 juillet 2007

Një blog që rekomandoj.

Zakonisht nuk përzjej këtë blogun tim personal me blogun e blogjeve shqip veç sot po bëj përjashtim. Po ju sjell këtu pothuajse të njëjtën notë: Blogun, Peizazhe të fjalës - ose natyra jo aq të qeta, e zbulova me ndihmen e selfmaderadio-s dhe gjëja e parë që më bëri përshtypje ishin artikuj e gjatë, veç sa fillon lexon njërin, do t’i lexosh të gjitha. Në këtë blog ka plot artikuj, njëri më interesant se tjetri dhe ajo që vlerësoj më shumë është një këndvështrim objektiv dhe të paanshëm mbi tema e trajtuara bile edhe atyre shumë... [Lire la suite]
Posté par tetena à 12:12 - - Commentaires [4] - Permalien [#]
17 juillet 2007

Ndihmë konkrete për atdheun

Atdheu atdheu, të gjithë në gjithshka që shkruajmë i referohemi vetëm atij. Qëllimi, të paktën i imi, është jo vetëm të tregoj lidhjen e fortë që kam me të po gjithashtu të ndihmoj bashkëatdhetarët duke i informuar ose duke diskutuar me ta. Deri këtu gjithshka është e thjeshtë dhe kërkon vetëm kohë. Çështja komplikohet kur duhet kontribuar më konkretisht. Nëse dikush do më kërkonte të lija gjithshka për t’u kthyer, edhe për pak kohë në atdhe, do të mendohesha qjatë sidomos për të gjetur argumenta pse është e pamundur. Nuk mendoj... [Lire la suite]
Posté par tetena à 12:21 - - Commentaires [5] - Permalien [#]