31 août 2007

Festat e Blogostanit

Sot është festa e blogut dhe ju ftoj të gjithëve të flisni për të paktën pesë blogje që keni zbuluar këtë vit. Unë nuk do të flasë për ata shqiptar, të cilëve ju kam dedikuar një blog, por do prezantoj disa në frëngjisht ashtu siç bëra dhe vjet në fakt. Mongkut është shoku i vetëm që kam zbuluar vërtet këtë vit dhe që shkëmbejme comente. Autori është një francez me origjinë nga Kina dhe artikujt e tij kanë nje humor natyral që më pëlqen. Në blogun e tij, kush ka kohë, mund të gjej edhe një fotografinë timen në kohët e lashta. ... [Lire la suite]
Posté par tetena à 14:32 - - Commentaires [8] - Permalien [#]

30 août 2007

Frutat

Në këtë fund gushti është e pamundur të mos mendosh për frutat. Është e vërtetë që këtu, si në çdo vend « kapitalist » mund të gjesh të gjitha llojet e frutave, gjatë gjithë vitit, veç, vetëm kur është stina ato janë më të mira dhe sigurisht më të lira. Sikur dikush të më pyeste për frutën që më pëlqen më shumë, nuk di çfarë të përgjigjem. Fiqtë në bregun e detit në Himarë, pjeshkat e fëmijërisë apo karpuzi i pazarit të vjetër me shitësit që në vitet më të bollshme e gdhinin pranë thesarit të tyre. Nëse pjeshkët e vërteta nuk i... [Lire la suite]
Posté par tetena à 22:58 - - Commentaires [8] - Permalien [#]
29 août 2007

Hallet nga Parisi

Sigurisht jo të gjithë mendojnë që Parisi është një dashuri pa fund. Një qytet kaq të madh ose e shikon me dashuri edhe kur treni vjen me vonesë, kur zhurma e trafikut është e pasuportueshme, kur rradhat në kohën e drekës për një sanduiç janë të pafundme, kur me barkun tek goja nuk të lëshon njëri vendin, kur kur ose. Ose ja një blog që quhet « Fucking Paris » dhe që trajton krysisht problemet në Metro sidomos gjatë orëve të vajtjes apo të ardhjes nga puna. Ky blog, me kontribut nga disa persona, është aq kritik ndaj... [Lire la suite]
Posté par tetena à 20:34 - - Commentaires [7] - Permalien [#]
28 août 2007

Letrat Internacionale

Kam ca kohë që dua të flas për këtë gazetë/revistë franceze. Gazeta me titullin që mund të përkthehej « Letrat Internacionale » botohet çdo javë dhe është një përmbledhje artikujsh nga shtypi ndërkombëtar mbi temat më të rëndësishme të trajtuara gjatë javës në Francë dhe sidomos në Botë. Artikujt janë të zgjedhur për të dhënë gjithshtu dhe këndvështrime të ndryshme për të njëjtën temë. Këndvështrimet mund të vijnë nga i njëjti shtet apo edhe nga shtete të ndryshme që ndajnë të njëjtin konflikt apo problem. Çdo javë një temë, zakonisht... [Lire la suite]
Posté par tetena à 22:05 - - Commentaires [3] - Permalien [#]
27 août 2007

Lajme për këtë mbas pushimesh në Francë

Jo vetëm në Shqipëri apo ne blogjet shqiptare flitet për shtypin dhe pavarësinë e tij ndaj politikës. Edhe në Francë, megjithëse në përmasa pak të ndryshme debati është i hapur. Mendoj që kjo vjen ngaqë gjithshka sot vlerësohet me rentabilitet ekonomik. Informacioni është i mirë nëse intereson sa më shumë njerëz, pra reklamat që shoqërojnë informacionin paguhen shtrenjtë nga firmat dhe pak rëndësi ka nëse flitet për një krim më shumë se për një shtet. Zakonisht në këto momente të vitit lajmet në median franceze janë të dobta.... [Lire la suite]
Posté par tetena à 22:50 - Commentaires [0] - Permalien [#]
25 août 2007

Koncert xhazi dhe shperndarje vere ne breg te detit

Anija ishte me vela dhe komplet druri, dukej sikur vinte nga detra te lashta. Muzika, mund ta degjoni vete. Vera, çeshtje shijesh veç kishte vere te bardhe dhe rose. Kohet e fundit konsumimi i veres nga francezet eshte ne ulje dhe lobi i veres perdor forma te ndryshme per te promovuar kete pije kaq prezantuese te Francez. Alternativa te tilla marketimi shfrytezohen pasi nje kompanje e mirefillte per te nxitur konsumimin e alkolit as qe mund te mendohet.
Posté par tetena à 22:31 - - Commentaires [0] - Permalien [#]

24 août 2007

Një karnavale me maska në Shqipëri – Shkodër, Historia dhe artizanët

Për herë të parë në Francë një ekspozitë me fotografi dhe maska që i dedikohen karnavaleve në Shkodër, ky qytet në Veri të Shqipërisë dhe historikisht, konçesion i republikës së Venecias Dëshmitar i një tradite me fillimet e tij në fillim të shekullit të XX, historia e kësaj karnavaleje pasqyron gjithashtu edhe episodet më të rëndësishme të historisë së këtij vendi : vullneti për pavarësi i Shqipërisë rreth viteve ‘30 lufta e ftohtë dhe përplasja e blloqeve në vitet ‘50 politizimi i karnaveles që do të sillte ndalimin e... [Lire la suite]
Posté par tetena à 23:25 - - Commentaires [4] - Permalien [#]
20 août 2007

Leximet në pushime

Këtë verë vendosa të përmirësoj anglishten time ndaj mora këtë librin me vete në pushime. Përmbajtja : Richard, jeton vetëm dhe tashti që nuk ka më nevojë të punojë, dita e tij është e organizuar rreth sportit, dieticienes, pastrueses, kompjuterit dhe kjo çdo ditë deri në momentin kur një krize ankthi e shoqëruar me dhimbje paralizuese do ta detyrojë të marri rrugën e spitalit në një ambulancë. Që nga kjo natë Richard fillon të bëhet i ndërgjegjshëm mbi ambjentin dhe njerzit që e rrethojnë, prindërit, ish gruaja, djali,... [Lire la suite]
Posté par tetena à 20:10 - - Commentaires [7] - Permalien [#]
19 août 2007

Plazhi ne Paris ishte ky

                        dhe sot ishte dita e fundit
Posté par tetena à 22:22 - - Commentaires [2] - Permalien [#]
18 août 2007

Pse dhu ku pushimet

Pushimet, Pushimet. Nuk e di për ju por për mua kur them pushime, imagjinoj një plazh me rërë të imët, detin e ngrohtë, vapa e mbazdites, xhiroja tek bregu në muzg, sallata me domate apo këto të fundit tek kurrizi im. Mbas kaq vjetësh në Francë mund të them që nuk mund të gjej një përshkrim për të përcaktuar fjalën pushime, veç faktit që nuk punohet veç nuk po flisja për këtë. E para, duke pasur pesë javë pushime ato nuk lidhen vetëm me detin dhe verën. Zakonisht tre javë kalohen në verë pranë ujit, një në ski dhe sipas buxhetit... [Lire la suite]
Posté par tetena à 23:33 - - Commentaires [10] - Permalien [#]