30 avril 2008

Gezuar 1 Majin

Ngelet e vetmja feste ne France qe edhe nese bie nje e shtune apo e djele normalisht eshte pushim nje dite tjeter. Feste qe shenohet gjithmone ne nje ambjent pune me lule. Ne dreke, ne restorantin e ndermarrjes, dhurohet nje tufes e vogel e kesaj luleje. Ne rruge kushdo ka te drejte me 1 Maj te shesi kete lulen. Femije, te rritur, te varfer, te pasur... Gezuar 1 Majin pra festen e atyre qe punojne pa dallime shteti, feje, pasurie, gjatesie apo gjeresie.
Posté par tetena à 23:02 - - Commentaires [8] - Permalien [#]

29 avril 2008

Alternative transporti urban

Ne mode sidomos para nja dy vjetesh, mjeti i mesiperm vazhdon te perdoret nga te rriturit ketu per te qarkulluar me shpejt. Kisha pare nje perqendrim te tille vetem ne parqet e lojrave te femijeve !
Posté par tetena à 22:36 - - Commentaires [4] - Permalien [#]
28 avril 2008

Maj '68 - Prologu

Kjo eshte nje fotografi nga Parisi ne ato kohera. Pyetja ime eshte çfare prezanton per ju Maji 68? Para se te instalohesha ne France, per mua kjo periudhe ishte e lidhur me nje revolte te paqarte dhe me nje muzike te qarte. Si çdo shqiptare, te pakten rrethi i miqve te mi, vizita e pare ne kete qyetet ishte tek varri i Jim Morrison-it. Jeta ketu me beri te kisha me shume informacion mbi kete ngjarje, te takoja bashkohore/pjesmarres te saj apo te degjoja debate te liderve te kesaj levizje. Nuk mund te them qe idete jane te... [Lire la suite]
Posté par tetena à 22:26 - - Commentaires [7] - Permalien [#]
25 avril 2008

Nje restorant ne Paris per miq e vendas

Ka akuza qe jam bere shume serioze, flas vetem per tema kulturore e te tjera thashetheme si keto. Mund te pergjigjesha qe jam apo jo ne vendin e kultures (ose qe ka namin !) por argumenti mund te provokoje kundra argumenta ndaj po mundohem te flase per gjera serioze. Pra nje adrese restoranti, per me shume qe e kam harruar pothuajse fare kete temen e blogut tim. Restorantin e kam testuar jo vetem nga vetja por edhe nga franceze dhe sidmos nga bashkatdhetare te ardhur nga atdheu apo nga kontinente te ndryshem. Cfare hahet do me... [Lire la suite]
Posté par tetena à 21:37 - - Commentaires [6] - Permalien [#]
24 avril 2008

Një libër "Për më të mirën e botëve"

Një përmbledhje : "Le meilleur des mondes" de Aldous Huxley Shkruajtur më 1931 ngelet një nga kryeveprat et letërsisë së parashikimit (term i përkthyer fjalë për fjalë dhe jo i shqipëruar). Autori militant Huxley, në këtë libër denoncon një shoqëri uniformiste dhe totalitare në të cilën njerzit janë të fabrikuar artificialisht dhe të kondicionuar për një jetë të lumtur. Libri është një ode për diversitetin e njerzimit dhe autenticitetin e secili. Kjo ishte kritika që gjeta në një sitë të specializuar dhe e përktheva... [Lire la suite]
Posté par tetena à 22:32 - - Commentaires [2] - Permalien [#]
23 avril 2008

ALBANIA08 - Projekt fotografik: TIRANA/ROMAINVILLE/MARSEILLE - FRANCE

Blerta KAMBO Brilanta KADILLARIMirel MYFTARAJSibel PIPATe shkolles PROJEKT 5.6 krijuar nga Eleni LAPERI ne Tirane Te premten me 25 prill duke filluar nga 17h : Vernisazh ne pranine e artisteveEkspozite fotografike qe do te jete e hapur deri me 28 prill.Hyrje e lire te shtunen dhe te djelen nga 15H deri me 19H Espace "Les salaisons"25, avenue du Président Wilson93230 RomainvilleMétro : Mairie des Lilas - Bus 105 arrêt "Liberté"
Posté par tetena à 21:58 - - Commentaires [4] - Permalien [#]

22 avril 2008

Si të humbësh, humbasësh apo hutohesh.

Para ca kohësh bleva një lojë për komjuterin tim të dashur. Jo për timin në fakt por gjithmonë një lojë kompjuteri për të bërë një dhuratë. Meqë kësaj rradhe u përgatita dhe bleva dhuratën përpara, fillova t’ja hidhja anash e anash personit për të gjetur nëse dhurata ime ishte ajo e dëshiruara. Sigurisht jo se si mund te ndodhe ndryshe?  Ndëkohë munda të idetifikoja dhuratën që duhej të bleja. Deri këtu ishte hyrja LidhjaPra me fakturën, asnjëherë të mos hidhet në vendet e jashtme se tek dyqani nuk të njeh apo njeh... [Lire la suite]
Posté par tetena à 22:15 - - Commentaires [0] - Permalien [#]
21 avril 2008

Dhe jemi gjithmone ne Paris

ose me sakte ne limitin e tij. Kjo eshte unaza e pare e Parisit
Posté par tetena à 22:33 - - Commentaires [5] - Permalien [#]
18 avril 2008

Ditet e filmit Balkanik ne Belgjike

Po shkruaj për Belgjikën se është nga nje çik frengjishtfolesë, komshije e të tjera si këto. Sigurish ja fus kot, e rëndesishmja ishte nje lajm mbi filmat ballkanik. Ditët e Kinemasë Ballkanike nga 21 deri më 23 Prill në Bruksel. Ky frstival i organizuar kete vit për herë të parë, grupon 8 filma të regjizorëve të njohur nga Serbia, Kroaci, Bosnje – Hercekovina, Shqipëria dhe Maqedonia. Nga Shqipëria janë zgjedhur një film i Dhimitër Anagnostit – Gjoleka baba i Abazit dhe filmi i Gjergj Xhuvanit, Parrullat. Për më shumë shikoni... [Lire la suite]
Posté par tetena à 22:19 - - Commentaires [7] - Permalien [#]
17 avril 2008

Natyre e qete me paralajmerim

Per te pare keshillen praktike te afishuar tek dera, klikoni tek fotografia. Eshte ne frengjisht por besoj qe eshte keshille e kuptueshme per te gjithe. Ne fund te fundit edukata eshte çeshtje rregullash te afishuara dukshem.
Posté par tetena à 21:59 - - Commentaires [2] - Permalien [#]