31 mai 2008

Mai 68, Franca dhe presidenti i saj

Thuhet që francezët i kanë shumë qejf përvjetorët dhe ceremonitë. Maji 68 si një nga ngjarjet më të rëndësishme në këto dy shekujt e fundit, nuk munë të bëjë përjashtim në festivitete. Veç përvjetori nuk justifikon numrin e librave, emisioneve televizive, artikujve në gazeta që kanë shpërthyer këtë fillim viti rreth ngjarjes dhe që u intesifikuan në këtë muaj. Arseja është paragrafi i mëposhtëm: Në fjalimin e tij më 29 prill 2007 kandidati për president, tashmë president, afirmonte : “Maj 68 na impozoi relativizmin... [Lire la suite]
Posté par tetena à 22:50 - - Commentaires [3] - Permalien [#]