30 juin 2008

Motive

Refreni Motivés, motivésIl faut rester motivés !Motivés, motivésIl faut se motiver !Motivés, motivésSoyons motivés !Motivés, motivésMotivés, motivés !
Posté par tetena à 21:16 - - Commentaires [0] - Permalien [#]

27 juin 2008

Bonbonet

Kam folur per bonbonet estetikisht apo per raportin tim me to. Sot doja te flisja per bombonet dhe Francezet. Shpesh ne bisedat me koleget e mi kam pershtypjen qe ketu njerzit ngelin pak femije dhe kur rriten (apo shume femije ! diskutim i gjate ky). Kur dua te marr ndonje gje te embel ne pune per te festuar ndonje ngjarje te parendesishme, hezitoj mes nje kutie me çokollata apo nje tas te mbushur me bonbonet e femijut te shtepi. Ne pamje te larmishme, ngjyra nga me te pabesueshme, ambalazhe qesharake - bonbonet jane kudo. Ne kete... [Lire la suite]
Posté par tetena à 22:37 - - Commentaires [4] - Permalien [#]
26 juin 2008

Emrat e përveçëm

Kur nje shoqja ime shqiptare i vuri një emër francez djalit të saj, nuk dija çfarë t’i thosha dhe si të reagoja. Emri ishte një i vjetër që nuk përdoret më këtej nga anët tona. Meqë flitet për nga anët tona dhe këtu nuk bëhen komente mbi vendimet personale të njerzve nuk thashë gjë. Një deklaratë të ttjeshtë « ua emër fancez » dhe jo më shumë se nuk do bëhemi hipokrita sidoqoftë. Pra nëse interesoheni për emrat më në modë sot në Francë , lista më poshtë. Pra emrat më të vënë sot në Francë janë : Për... [Lire la suite]
Posté par tetena à 22:40 - - Commentaires [6] - Permalien [#]
25 juin 2008

Vere e qete dhe pa dallge.

Sot ishin soldet (uljet e çmimeve masive). Nje vizite ne Paris jo e keshillueshme. Bente kohe e mire, njerzit kishin veshur sandallet, Metroja ishte nje furre e vertete. Lajmi i dites eshte heqja e reklamave nga televizioni shteteror francez, nuk e di pse te gjithe jane kondra. Kam shume pune dhe nuk nga tja nis dhe aq me pak si ta bitis Pushimet duken larg larg. Blogostani me duket i fjetur ose kam humbur rrugen. Kerkoj ide per gjallerimin e debateve apo te ideve ne koken time!
Posté par tetena à 23:09 - Commentaires [3] - Permalien [#]
24 juin 2008

Komshinjtë

Më besoni apo jo veç këtu nuk njoh akom koshijtë, njohje në kuptimin shqiptarçe me kuç e me maç. Njoh fytyrat, e sigurt se nuk ka ndryshime të mbëdhaja nga lagja. Ju them pothuajse të gjithëve mirëdita/mirëmbrëma, mos më pyesni për emrat dhe as nuk e kam idenë nëse të moshuarit kanë fëmijë apo të rinjtë vellezër et/ose motra. Pallati/shtëpia ku jetoj, nuk ka më shumë se 7 apo 8 apartamente. Thuhet që njerzit janë diskretë këtu, që nuk i fusin hundët në punët e të tjerëve koshijve veç më duket pak e çuditshme. Se p.sh. kur mbaron... [Lire la suite]
Posté par tetena à 22:29 - - Commentaires [6] - Permalien [#]
23 juin 2008

Louvre ashtu si nuk e keni pare ndonjehere

Dhe qe e shikon çdo turist qe vjen per te vizituar muzeun e famshem. Ne fakt sidmos ne fundjave dhe veçanerisht te djelave, ky eshte spektakli i hyrjes ne muze. Edhe galerite e shumta dhe sallat e panumerta jane te mbushura plot.
Posté par tetena à 22:02 - - Commentaires [6] - Permalien [#]

22 juin 2008

Festa e muzikes 2008

Festa e muzikes dje.  Festa e muzikes fillon ne mbremje ne Paris. Eshte Parisi vendi i vertete i festes me nje program me nuk e di sa artista ne çdo cep te rruges. Edhe kete vit nuk pata mundesi te bredhja rrugeve te kryeqytetit veç festa eshte per te gjithe ndaj munda ta ndiqja pak ne lagjen time. Nje nga avantazhet e festes eshte qe kuzhdo mund te jap nje koncert. Avantazh dhe desavantazh, gjykojeni vete. Ky ishte nje grup te rinjsh qe nuk dukeshin dhe aq keq.
Posté par tetena à 18:50 - - Commentaires [3] - Permalien [#]
20 juin 2008

Nje artist ne rruge

dhe eshte nje artist i vertete i rruges. Na tregonite, ishte femiju qe bente pyetjet, qe instrumenti quhet organoja e te varferve. Po te shikoni me vemendje makina lexon nje karton dhe leximi realizohet me manivelen qe rrotullon artisti. E quaj artist se shoqeronte muziken me zerin e tij.
Posté par tetena à 22:52 - - Commentaires [4] - Permalien [#]
19 juin 2008

Shqiptare kudo ne boto - VOTONI

Mu duk nje inisjative per tu percjelle/konsultuar/ndare ketu. Gjithmone kam menduar qe mund te shkoja te votoja nese doja. Sigurisht duke menduar thelle, duhet te jesh regjistruar ne nje liste. Kush i ben listat ? Por me sa duket nuk ekzistojne. Pra nenshkroni peticionin dhe me thoni nese mund te votojme ketej nga anet tona apo ne shtete te tjera .
Posté par tetena à 22:41 - - Commentaires [2] - Permalien [#]
18 juin 2008

Zgjidhja e situatave jetike

çfare te shkruaj dhe çfare te fsheh. Ideja eshte qe kush kalon ketej, te gjeje se çfare eshte objekti ne fotografi, ose perdorimi i tij. Zmadhimi eshte i mundur duke klikuar tek fotografia. Dhe dua te flase shume per kete fotografi. Pjesa ne qelq, eshte e destinuar te me ndihmoje ne zbukurimin e shtepise me lule te fresketa. Objektin tjeter, pa mburrje, pa genjeshtra dhe duke folur seriozisht, e kam blere ne vendin e vetem aziatik qe kam vizituar ne jeten time. Kur e gjeta ne rajonin e tij ne dyqan, u hodha menjehere per ta... [Lire la suite]
Posté par tetena à 22:25 - - Commentaires [12] - Permalien [#]