Mbaj mend qe nje nga krenarite e gjuhes shqipe, sihte numri i germave !

Konfirmoj qe frengjishtja ka vetem 26 germa pra vertet shume me pak. Veç dje mesova me dhembje qe ajo ka 36 tinguj, pra shume. Dhe akoma, keta tinguj shkruhen ne 126 menyra te ndryshme !

E kuptoni sa e veshtire eshte shkrimi i gjuhes se jashtme. Edhe vete francezet ankohen se nuk dine te shkruaj. Me mungon gjuha ime. Mbase ndaj shktuaj ne kete blog se nuk arrij ne gjuhen tjeter.

Nejse, pershendetje gjuhesore dhe fundjave te kendshme.