31 octobre 2008

Dyqan për lopofilët në Paris

Termi lopofil është një shpikje gjeniale nga ana ime (!) (apo jo, nejse tashti e thashë dhe besoj kuptohem) Termi u gjet për të prezantuar këtë dyqanin parizjan objektesh me motive lope!         Kush do adresën, te me bej nje xëre elektronike.
Posté par tetena à 23:27 - Commentaires [7] - Permalien [#]

30 octobre 2008

Libri fotografik - Albanie nga John Demos.

John Demos, është një fotograf me reputacion internacional. Në momentin e rënies së regjimit komunist vendos të vijë në Shqipëri. Prezantaur si një turist i thjeshte, me aparatin e tij ai do fiksojë këtë periudhe unike që kalonte Shqipëria. Pra këtë kalim, nga shteti më i izoluar nën një diktaturë komuniste, në një vend të hapur ku njerzit mund të lëvizin lirshëm, autori e fiksoi me aparatin e tij. Fruti i punës së tij është ky libër/album i botuar në bashkëpunim me Ismail Kadarenë në një nga shtëpitë botuese më prestigjiozet në... [Lire la suite]
Posté par tetena à 22:20 - - Commentaires [3] - Permalien [#]
Tags : ,
29 octobre 2008

Parisi, dashuria per te dhe distanca

Si ne çdo dashuri te madhe, largesia influencon negativisht me kalimin e kohes ndaj dhe thashethemet ketu behen me te rralla!¨Pra te rejat: Tjetri punon nate e dite ne rrethinat e Parisit dhe ,uk e shikon me me sy kete te fundit. Presidenti francez po shpeton kapitalizmin veç magjia e zeze e ndjek nga afer. Nje kukull vadu shitet me surratin e tij - per me shume se shpejti. Ekologji - Llampat elektrike do zhduken nga tregu francez se shpejti. Sigurisht me zevendesim me artukull me ekologjik - me shume se shpejti. Gjithome... [Lire la suite]
Posté par tetena à 23:43 - Commentaires [8] - Permalien [#]
Tags :
24 octobre 2008

Google maps konkuron Parisi një dashuri pa fund !

Maps i googel ofron nje sherbim te ri - Street View qe mundeson nje vizite virtaule te vertete. Pra de dashuruarit e Parisit apo dhe qyteteve te tjera, keni gjithe fundjaven perpara. Une po nisem per per ? hajde po bej nje xhiro nga New York-u
Posté par tetena à 22:46 - - Commentaires [6] - Permalien [#]
23 octobre 2008

Ekspozitë e artistit Bujar LUCA.

12 piktura dhe 1600 vizatime të a artistit do të ekspozohen në hapësirën Saint – Luis në Bar – Le – Duc (Meuse). Rreth 200km nga Parisi. Hyrja është e lirë dhe ekspozita do të jetë e hapur deri më 7 nëntor Vernisazhi i ekspozitës është të enjten më 30 tetor duke filluar nga ora 18 :30. Për më shumë rreth artistit, gjeta një artikull të botuar para ca kohësh në revistën KLAN
Posté par tetena à 22:46 - - Commentaires [0] - Permalien [#]
Tags :
22 octobre 2008

Parisi ekologjik 1

Nuk mund të them që transporti i mallrave po ndryshon rrenjêsisht në Paris në këtë periudhë krize (!) për më shumë që fotografia nuk ështe as e sotmja as e muajit të fundit veç nuk kemi benzinë tek ky mjeti - jemi dakord ?
Posté par tetena à 22:27 - - Commentaires [3] - Permalien [#]
Tags :

21 octobre 2008

Pak hollivud në rrethinat e nxehta të Paris.

Prologu Kam folur para shumë kohësh mbi djegjet e makinave në simbol protestimi në rrethinat e Parisit në veçanti dhe në të gjithë qytetet më të mëdhaja të Francës në përgjithësi. Lajmi atëhere u përhap në të gjithë botën dhe bile Franca u shpall gati vend i pa rekomandueshëm për turizëm. Kapitulli i parë Para ca kohësh në lajme u tha që aktori i njohur amerikan John Travolta do të luante një film në rrethinat e Parisit. Filmi sponsorizohet nga një regjizor/produktor francez i njohur në skenën internacionale Luc Besson... [Lire la suite]
Posté par tetena à 20:49 - - Commentaires [2] - Permalien [#]
Tags :
20 octobre 2008

Akoma një artiste shqiptare në Paris - Mirela DHRAMI

Akoma një lajmërim me pak vonesë. Shumë pak se ekspozita u hap dje dhe mund të vizitohet deri më 2 nëntor.  Adresa:Comptoir du Marais 8 rue de Moussy,Paris 4 ème. Metro° Hôtel de Ville. Veprat janë fotografi të pikturuara. Vernisazhi ishte dje mbazdite. Kush mori pjesë është i ftuar të na tregojë më gjatë.  
Posté par tetena à 22:01 - Commentaires [2] - Permalien [#]
Tags :
18 octobre 2008

Një artiste shqiptare pret vizita në shtëpinë e saj në Paris

Fotografja  Afërditë IBRAHIMI merr pjese ne diten "Dyer te hapura" qe organizon lagja e saj Pariziane. Njê mbremje vernisazh eshte parashikuar te shtunen, 18 tetor ne oren 18 ne: Ecole Louise Michel - Salle polyvalente Julie Daubié 25-31 bd Jeanne d'Arc. Métro : Croix de Chaveaux Dita "Dyer te hapura" eshte nje aktivitet kulturor organizuar nga bashkia. Ne kete dite artistet kane te drejte te ekspozojne veprat e tyre ne apartamentin ku banojne dhe te lejojne publikun te vije t'i vizitoje. Vizitat... [Lire la suite]
Posté par tetena à 10:49 - - Commentaires [4] - Permalien [#]
10 octobre 2008

Një jo artist i rrugës

them jo artist i rrugës por mund të jetë nje artist në rrugë dhe bile origjinal. Bëra fotografinë duke kaluar me vrap dhe bile nuk arrita të fotografoja karrocën e kombinuar me kostrumin e personazhit !
Posté par tetena à 22:17 - - Commentaires [5] - Permalien [#]
Tags : ,