09 octobre 2008

Brel&Clézio - Dy ngjarje sot për Francën

Sot, 9 tetor, dy ngjarje te rendesishme per Francen. Ngjarja e para eshte nje pervjetor vdekjeje. Ai i artistit ne fotografi qe quhet Jacques Brel. Megjithese nga Belgjika ngelet nje nga kengetaret me te njohurit apo me sakte te vleresuarit ne France. Nje kenga e perkthyer  ne shqip se bashku me debat blogostik, ketu. E di qe dikush tjeter ka folur per kengetarin dhe ka vendosur kengen e tij me te njour "Ne me quite pas" por nuk me kujtohet. Harrova, ishte 30 vjetori i vdekjes por ç'rendesi ka kur ngelet nje artist i... [Lire la suite]
Posté par tetena à 23:00 - - Commentaires [9] - Permalien [#]
Tags : ,

30 juin 2008

Motive

Refreni Motivés, motivésIl faut rester motivés !Motivés, motivésIl faut se motiver !Motivés, motivésSoyons motivés !Motivés, motivésMotivés, motivés !
Posté par tetena à 21:16 - - Commentaires [0] - Permalien [#]
12 novembre 2007

Humoristi më i madh francez

Humoristi më popullor në Francë, ai për të cilin të gjithë janë dakort mbi aftësinë për të bërë të qeshur është Coluche[Kolysh]. Suksesi i tij në skenë ishte i padiskutuar veç popullariteti i tij mori një dimension të paparë për një humorist në veçanti apo një artist në përgjithësi kur ky i fundit u paraqit në zgjedhjet presidenciale të viti 1980. Programi i humoristit : zhdukja e papunësisë duke krijuar 20milion agjensi ANPE (agjensia nacionale për punësimin) me nje shef agjensie dhe nje sekretare. Pushtimi i... [Lire la suite]
Posté par tetena à 18:52 - - Commentaires [9] - Permalien [#]
06 novembre 2007

Brassins, Parisi dhe Dashuria

Parisi destinacioni i të dashuruarve por gjithashtu mbase Franca më gjërë, vendin qe e lidhim me dashurinë ! Për ata që nuk e dinë/mbajnë mënd/harruar, dashuria në realizmin socialist ishte vetëm platonike. Mungesa e traditës së dhurimit të luleve, tablotë dhe këngët e kishin zëvendësuar me kallinjtë e grurit, arrave në gushtin e nxehtë dhe . Dhe në fakt vetëm kaq se mëndjet dashuroheshin, trupi ishte i ndaluar.. Me falni se në fakt e kisha me dashurinë në Francë, më shumë me këngëtarin popullor dhe aspak me atdheun dhe më pak... [Lire la suite]
Posté par tetena à 19:07 - - Commentaires [14] - Permalien [#]
21 juillet 2007

Georges BRASSENS

Deri tashti kam folur për qytetin, lajme të rejat dhe historira të vjetra, ndonjëherë për pak art veç akoma nuk kam folur për artistët dhe këngëtarët popullorë frances. Kur fillova të jetoja këtu, e kuptova sa pak e njohim kulturën popullore franceze ashtu si njohim mirë atë italiane p.sh. Këngëtari më i njohur dhe më popullor, që pëlqehet nga të gjithë brezat është Georges Brassens [zhorzh brasëns] (duhet klikuar në kutinë në fillim të notës për të dëgjuar një këngë). I lindur më 1921, vdekur mw 1981, këngëtari ishte më... [Lire la suite]
Posté par tetena à 23:28 - - Commentaires [10] - Permalien [#]
03 juillet 2007

Michaël YOUN

Kam kaq kohë që dua të flas për artistat në Francë. Këngëtarët më popullor apo më të njohur, humoristi simbol etj etj veç nuk arrij të organizohem teknikisht. Nejse sot do të flas për jo artistin më të njohur në Francë. Nuk ka gabim ortografik, flas vërtet për parodistin e artit më karragjoz dhe të pacipë në këto momente (që po zgjatin ca vite). Mora këtë inisjativë jo vetëm sepse dje lexova që personi në fjalë është cituar në një blog shumë të njohur në USA po edhe pse klipi parodik i tij i fundit më bëri vërtet për të qeshur. ... [Lire la suite]
Posté par tetena à 13:12 - - Commentaires [17] - Permalien [#]