26 novembre 2010

Festa kombëtare - Festimet në Paris

En l’honneur de la Fête nationale albanaise dimanche 28 novembre 2010 sous le parrainage de l’ambassade d’Albanie, en collaboration avec les associations La Maison des Albanais, Albania (association culturelle), Les Albanais de France, CEMPEA (Coopération éducative et médicale pour les enfants d’Albanie), Diagonale franco-albanaise, art, culture, littérature le théâtre Le Palace et M. Rezart Jasa vous accueilleront au 8, rue du Faubourg Montmartre – 75009 Paris 14 h – Expositions et présentation de livres L’Age d’or de la... [Lire la suite]
Posté par tetena à 07:45 - - Commentaires [1] - Permalien [#]

19 juin 2008

Shqiptare kudo ne boto - VOTONI

Mu duk nje inisjative per tu percjelle/konsultuar/ndare ketu. Gjithmone kam menduar qe mund te shkoja te votoja nese doja. Sigurisht duke menduar thelle, duhet te jesh regjistruar ne nje liste. Kush i ben listat ? Por me sa duket nuk ekzistojne. Pra nenshkroni peticionin dhe me thoni nese mund te votojme ketej nga anet tona apo ne shtete te tjera .
Posté par tetena à 22:41 - - Commentaires [2] - Permalien [#]
13 juin 2008

Akoma kujtime nga femijeria

Per te vazhduar me te njejten teme apo muhabet se nuk jemi duke tematizuar ketu se perndryshe na morri lumi, po shkruaj sot per nje zbulim timin te fundit (nuk jam vetem se pashe nje agjent tjeter neper ato mehalla). Behet fjale per nje blog me vjersha, tregime, gjeagjeze etj, etj qe i referohen femijerise. Nuk mund te flase te kujt brezi se nuk e kam pyetur autoren veç per mua bejne me shume pjese tek traditat ne pergjithesi dhe qe kalohen nga nje brez ne tjetrin. Pra per te gjithe, sidomos ne nga jasht shtetit, ja nje blog shume... [Lire la suite]
Posté par tetena à 23:10 - - Commentaires [7] - Permalien [#]
22 février 2008

Blogostan Shqiptar

Nuk mund te mos flisja per zbulimin tim me te fundit ne fushen blogostike. Pra ja platforma e pare ne shqip per te krijuar nje blog. Rruge te mbare platformes shqipo dhe po shkoj per te filluar nje blog edhe une mbase Fundjave te mbare.
Posté par tetena à 22:23 - - Commentaires [13] - Permalien [#]
31 janvier 2008

Gjuha shqipe

Kemi folur tashmë për gjuhën shqipe, si mund t'ja kalojme brezit të ri, si të krijojmë sita interneti për të ndihmuar etj etj . Duke diskutuar me një shoqen time shqiptare mësova në fakt se breza emigrantësh shqiptar sidomos nga Kosova apo Maqedonia janë organizuar tashmë për të mundësuar mësimin e gjuhës shqipe. Pra kush është i interesuar ka disa mundësi, të paktën në Paris, për të mësuar vetë, vetëm apo në grup shqipen. 1. INALCO - Instituti Nacional i gjuheve dhe Kulturave Orientale jep kurse të gjuhës shqipe deri në... [Lire la suite]
Posté par tetena à 22:22 - - Commentaires [12] - Permalien [#]
10 décembre 2007

Kartolinat dhe kartonat

Ka ca kohë që jemi tashmë në muajin dhjetor dhe festa e fundit te vitit po afron me vrap. Dhe në fakt mbase jo të gjithë që kalojnë këtej e dinë veç ka një blog, gjymash tërë vitin dhe që normalisht duhet të zgjohet në këtë fund viti. Pra për të gjithë ata që duan të bëjnë një urim, një listë dhuratash për plakun e vitit të ri, një sharje (jo shumë të fortë, me dashuri ju lutem), të më shkruajnë. Bilanci i listave, urimeve, kritikave, falenderimeve – vitin tjetër (që nuk është kaq larg kujdes). Frëngjishtfolësit mund të... [Lire la suite]
Posté par tetena à 18:26 - - Commentaires [2] - Permalien [#]

16 novembre 2007

Unë debatoj, ti debaton, ai debaton, ne zihemi, ju rriheni, ata përleshen

Debat quhet një diskutim (konstruktiv) mbi një temë, të përcaktuar paraprakisht, në të cilin marin pjesë persona që kanë mendime, ide apo opinione të ndryshme mbi të. Ky është përkufizimi që gjeta sot në wikipedian franceze. E mendova një herë ta vendosja në wikipedian shqiptare por e ndjej që vetëm një përkufizim është pak i varfër. Nuk është vetëm kjo arsyeja mendoj. Ose më saktë arësyeja e vërtetë është një mungesë e kulturës së debatit të vërejtur në formimin tim si shqiptare. E kaluara e lashtë patriarkale e... [Lire la suite]
Posté par tetena à 18:53 - - Commentaires [14] - Permalien [#]
02 novembre 2007

Dikush therret tek "Sheshi Mejdanit"

Ja nje fillim i mbare i ketij blogu. Eda nga Italia i pergjigjet pyetsorit te Enit dhe edhe nje tjeter eshte i plotesuar dhe do te vendoset on-line se shpejti. Pra klikoni ketu per te inkurajuarer bloguesit e rinj dhe kush te doje eshte i mirepritur ne sheshin e Mejdanit per te shkruar apo komentuar. p.s. per receta guzhine, shkruani me mire nga Kuzhina e gjyshes dhe per lajme dhe tema serioze, peshku eshte gjithmone pa uje.
Posté par tetena à 12:07 - - Commentaires [0] - Permalien [#]
28 octobre 2007

Një blog i ri kolektiv

Duke marr shkas nga pyetsori i fundit si dhe për të ndihmuar komentuesit pa blogje të shprehen, krijova një blog të ri të quajtur « Sheshi Mejdanit ». Blogu nuk ka ndonjë temë të caktuar. Fillimisht jam vetëm dhe kush të dojë të më ndihmojë me kanaqësi. Sigurisht që nuk ka artikuj. Ideja më erdhi duke parë akullnajën që mirëpriti disa miq. Për të botuar, më dërgoni një mail në adresën tetenah@gmail.com, sipas kërkesave adresa do të ndryshohet.. Cdo botues i ri, fillimisht duhet të dërgojë një prezantim të vetes me dy... [Lire la suite]
Posté par tetena à 21:03 - - Commentaires [8] - Permalien [#]
14 septembre 2007

Kontraceptivët apo mungesa e tyre - Vazhdimi

Po sjell këtu një komentë të lënë nga ania këtu dhe që më duket shumë i qëlluar. Unë doja të shkruaja diçka të ngjashme por po i lë fjalën një kolege (pa blog) që shprehet më mirë se unë mbi këtë temë. Doja të shtoja që mbase nuk do ishte ide e keqe një blog me tema që kanë lidhje me këtë debat ku të interesuarit të mund të dërgonin pyetje të cilat pastaj do të komentohen apo të pasurohen me artkuj nga përvoja e secilit që do të deshmojë. Për të mos ta zgjasur, ja edhe pak fare, ftoj sidomos meshkujt të implikohen në këtë debat si... [Lire la suite]
Posté par tetena à 18:48 - - Commentaires [20] - Permalien [#]