07 décembre 2006

Guzhinë Greke

Dje, gjatë pushimit të drekës shkova të shikoja koleksioni e lodrave për festat. Vendi më i përshatshëm në Paris janë “Les Grands Magasins”, e perkthyer fjalë për fjalë “Dyqanet e Mëdhaja” ku gjen gjithshka, bile edhe nje supermarkato me ushqimet më të mira dhe me guzhinierët e guzhinave të ndryshme dhe më të njohura në Paris. Meqë duhet të ushqehesha dhe kisha mundësinë të zgjidhja, thashe po shkoj të ha ndonjë gjë greke. Na standin grek, më shërbeu një çun që duke më folur më thotë “më fal nuk e di përse por desh ju fola në një... [Lire la suite]
Posté par tetena à 12:50 - - Commentaires [6] - Permalien [#]

29 novembre 2006

Gëzuar festën e Çlirimit

Nuk do të shkruaj një artikull shumë të gjatë mbi këtë date Peshku pa ujë argumentonn shumë mirë, doja vetëm të theksoja që debati mes ketyre dy datave (28 dhe 29 dhjetorit) është shumë i politizuar për mendimin tim. Pyetja që shtrohet është: a meriton Shqipëria të festojë dy festa, njëra që është festa e Falmurit (Shteti i parë Shqiptar pas 5 shekujsh pushtim) dhe tjetra Festa e Çlirimit nga forcat Gjermane ? Në ndërgjegejn kombëtare dhe në historinë e ketij populli, mendoj se duhen dalluar dhe festuar të dyja. Ndaj uroj gjithë... [Lire la suite]
Posté par tetena à 06:30 - - Commentaires [0] - Permalien [#]
28 novembre 2006

Festa e Flamurit

HIMNI KOMBETARRreth flamurit të përbashkuar,Me një dëshirë, me një qëllim,Të gjithë Atij duke u betuar,Të lidhim besën për shpëtim. Prej lufte veç ai largohet,Që është lindur tradhëtor,Kush është burrë nuk frikohet,Po vdes, po vdes si një DëshmorNë dorë armët do t’i mbajmë,Të mbrojmë Atdheun në çdo vend,Të drejtat tona ne si ndajmë,Këtu armiqtë s’kanë vend. Se Zoti vet e tha me gojë,Që kombe shuhen përmbi dhe,Po Shqipëria do të rrojë,Për të, për të luftojmë Për të gjithë shqiptarët kudo që janë, Gëzuar festën e... [Lire la suite]
Posté par tetena à 06:46 - - Commentaires [2] - Permalien [#]