30 mai 2008

Nuk e di pse e quaj veten brezi 68.

Duhet të flas për Majin 68 para fundit të majit 2008, me shpresë që ka të interesuar. Pra për të interesuarit na këtë fund Maji po rishkruaj vazhdimin i shoqëruar nesër me fundin. Mbas parrullave që i gjykoja domethënëse, më poshtë kronologjia e ngjarjeve më të rëndësishmë. Nesër premtoj të vazhdoj me aktualiteti sot në Francë mbi ngjarjen, pak mbase çfarë mendoj unë. Mbi Kretën, rifillojme së shpejti. 1968Shkurt – fillimi i lëvizjes « Pranvera në Pragë »Shkurt – okupimi in Universitetit të Romës në Itali nga studentat.... [Lire la suite]
Posté par tetena à 21:22 - - Commentaires [0] - Permalien [#]

27 mai 2008

Eksperinca ime shqiptaro greke

Mendova që duke shkuar në Greqi do të ndeshja plot bashkatdhetar. Fola vetëm një herë shqip ! Nuk mund të them që ka më pak shqiptar se ndesha rrugëve në një nga qytet më turistike veç nuk munda t’ju drejtohesha pa arsye ! E zonja e barit ku hëngrëm ca herë më pyeti nga vija dhe kur i thashë që jam shqiptare, më tregoi që strehote dy shqiptar me qira në shtëpinë e saj. Në hotelin ku strehohesha, shërbimi në restorant dhe bar sigurohej nga një grup rumunësh (flisnin mes tyre në rumanisht) të rinj dhe jo shumë professional. Pata... [Lire la suite]
Posté par tetena à 22:27 - - Commentaires [7] - Permalien [#]
13 mai 2008

Ndihme, ndihme - per motive te dobta

Po pergatis nje udhetim turistik ne Krete. Pergatis thashe ? Konkretisht do te thote.- po mundohem te mendoj te bej valixhen qe me pret me gryken e hapur ne korridor prej dy ditesh, (me detyrim kjo).- duhet te shkoj tek agjensia e udhetimit per biletat (me detyrim e percaktim kjo se s'ka ku shkoj).- ... nuk me vjen ne mendje, nuk duhet te jete e rendesishme (pa detyrim dhe percaktim) mbase jo duhet te mendohem me thelle! E gjitha kjo per te kerkuar ndihme nga bashkatdhetaret qe jetojne ne kete ishull per adresa, aktivitete apo... [Lire la suite]
Posté par tetena à 22:51 - - Commentaires [6] - Permalien [#]