13 janvier 2009

Vjeshtë në Paris

Mund të vendosja disa diçitura në këtë fotografi: Shikoni titullin më lart Duke shkuar në punë, rrethinat e Parisit. A nuk ju kujton këtë filmin ! Po ju që kaloni këndejna, çmendoni?
Posté par tetena à 22:33 - - Commentaires [10] - Permalien [#]
Tags :

19 août 2008

Disa fotografi pas nje seleksionimi te veshtire dhe se di sa efikas !

                    
Posté par tetena à 22:02 - - Commentaires [6] - Permalien [#]
Tags :
04 juillet 2008

Efekte te demshme te ndalimit te duhanit !

Dhe per me shume e kam seriozisht. Gjeta nje rast te demshem te ketij ndalimi, ndalim qe ben unanimitet bile edhe nga duhanpiresit. Coffee Shop eshte vertet kafete qe mendoni ku secili nga ne mund te futet dhe te konsumoje produktet qe shiten ose me sakte "produktin". Avantazhi eshte qe eshte nje konsum legal, disavantazhi qe eshte nje çik si larg, deri ne Hollande. Ketij difektit te fundit i eshte shtuar nje tjeter sefundi - Ndalimi i te pirit te duhanit ne vendet publike edhe ne Hollande. Kafeja vend publik, pra jo... [Lire la suite]
Posté par tetena à 22:22 - - Commentaires [0] - Permalien [#]
26 juin 2008

Emrat e përveçëm

Kur nje shoqja ime shqiptare i vuri një emër francez djalit të saj, nuk dija çfarë t’i thosha dhe si të reagoja. Emri ishte një i vjetër që nuk përdoret më këtej nga anët tona. Meqë flitet për nga anët tona dhe këtu nuk bëhen komente mbi vendimet personale të njerzve nuk thashë gjë. Një deklaratë të ttjeshtë « ua emër fancez » dhe jo më shumë se nuk do bëhemi hipokrita sidoqoftë. Pra nëse interesoheni për emrat më në modë sot në Francë , lista më poshtë. Pra emrat më të vënë sot në Francë janë : Për... [Lire la suite]
Posté par tetena à 22:40 - - Commentaires [6] - Permalien [#]
11 juin 2008

Objekte ne peisazhin Perendimor

Ja nje fotografi pa komente. Ne fakt nje e ngjashme eshte botuar ne kete blog kohe me pare!
Posté par tetena à 22:10 - - Commentaires [3] - Permalien [#]
25 août 2007

Koncert xhazi dhe shperndarje vere ne breg te detit

Anija ishte me vela dhe komplet druri, dukej sikur vinte nga detra te lashta. Muzika, mund ta degjoni vete. Vera, çeshtje shijesh veç kishte vere te bardhe dhe rose. Kohet e fundit konsumimi i veres nga francezet eshte ne ulje dhe lobi i veres perdor forma te ndryshme per te promovuar kete pije kaq prezantuese te Francez. Alternativa te tilla marketimi shfrytezohen pasi nje kompanje e mirefillte per te nxitur konsumimin e alkolit as qe mund te mendohet.
Posté par tetena à 22:31 - - Commentaires [0] - Permalien [#]
14 août 2007

Bretagne

Parë nga Shqipëria, Franca ishte për mua Parisi, Komuna e Parisit, Hugo, Balzac, kështjella mbretërisht, Parisi përsëri, etj, etj veç për një gjë isha e sigurt Franca, ky vend i madh ishte atdheu i francezëve dhe frëngjishtja gjuha e tyre. Kur u instalova këtu dhe fillova të vizitoja seriozisht, kuptova sa shume gabim e shikoja këtë vend dhe sa pak njihja historinë. Kjo ishte hyrja për të prezantuar vendin ku kalova pushimet këtë vit. Quhet Bretagne (Breizh në gjuhën celtike), emri është i ngjashëm me Grand Bretagne që është emri... [Lire la suite]
Posté par tetena à 17:24 - - Commentaires [9] - Permalien [#]