21 octobre 2008

Pak hollivud në rrethinat e nxehta të Paris.

Prologu Kam folur para shumë kohësh mbi djegjet e makinave në simbol protestimi në rrethinat e Parisit në veçanti dhe në të gjithë qytetet më të mëdhaja të Francës në përgjithësi. Lajmi atëhere u përhap në të gjithë botën dhe bile Franca u shpall gati vend i pa rekomandueshëm për turizëm. Kapitulli i parë Para ca kohësh në lajme u tha që aktori i njohur amerikan John Travolta do të luante një film në rrethinat e Parisit. Filmi sponsorizohet nga një regjizor/produktor francez i njohur në skenën internacionale Luc Besson... [Lire la suite]
Posté par tetena à 20:49 - - Commentaires [2] - Permalien [#]
Tags :

12 septembre 2008

Pak krype

Pra ketu shitet vetem kripe. Kuti kartoni me ngjyra, qeske shik me cope apo qese e zakonshme per popullin. Krypa eshte e permasave te ndryshme - kripe e holle e bardhe, me kokerr te madhe e bardhe, akoma nje çik me gris. Bile per te vazhduar muhabetin dhe per te mos u kufizuar vetem tek ngjyra dhe ambalazhi, ketu kripa ka edhe origjine, nje qe eshte me e shtrenjte mire se nje tjeter. A sot keni perdorur kripen e Durresit apo ate te Vlores per mishin se nuk ka te njejten shije !- kjo ishte si shembull. Per te folur seriozisht... [Lire la suite]
Posté par tetena à 23:02 - - Commentaires [4] - Permalien [#]
09 septembre 2008

Deshire per mesdhe

Keto bime shtepiake jane ne mode ketej nga Franca. Besoj edhe ne vende te tjera perendimore. Pra ullinj miniatyre, portokalle te vockla apo mandarina mikroskopike.
Posté par tetena à 22:55 - - Commentaires [3] - Permalien [#]
Tags :
08 septembre 2008

Patriotizmi francez – ripërkufizim

Një nga përshtypjen që më kanë lënë librat klasike rus (të përkthyera sigurisht, gjuha ruse nuk pati fatin të hynte në kokën time me gjithe përpjekjet e pamundimshme të kësaj të fundit), ka qënë vendi që këta të fundit i lënë gjuhës franceze. Kjo gjuhë kaq e sofistikuar dhe ariostrokratike (apo vetëm që flitej nga kjo e fundit !). Nejse po unë me gjuhën e Molierit ? Në rradhë të parë si çdo shqiptar, anglishtja ka qënë dhe ngelet për mua gjuha e dritareve në botë. Fillimisht për të kuptuar këngët në radiot e jashtme pastaj... [Lire la suite]
Posté par tetena à 22:50 - - Commentaires [4] - Permalien [#]
04 septembre 2008

Si te edukojme restorantet për tu ushqyer shëndetshëm !

McDonalds apo jo ? Sanduiç apo sallatë ? Unshqime të yndyrshme apo ushqime të shëndetshme ? Pyetje evidente që besoj të gjithë japin të njëjtën përgjigje – Jo McDo, Po sallatë dhe rroftë ushqimi i mirë. Përgjigjet e duhura automatike veç e përditshmja mendoj na imponon zgjedhje më të larmishme apo të shijshme ! Për ata që e mbajnë mënd, një nga restorantet e para në Tiranë dhe të para në formë fast-food, ka qënë ish Kafe Flora (uaaaaaaaaa – kujtim nga antikiteti ky i fundit). Lokali në fjalë i ngjante nje McDo por... [Lire la suite]
Posté par tetena à 22:15 - - Commentaires [2] - Permalien [#]
02 septembre 2008

A po lënë francezët shkollën pas dore ?

Sot ishte një shtatori. Nuk kam ngataruar datën por po them që është fillimi i shkollës i cili ndryshon çdo vit me vendim qeverie. Sepse fillova të shkruaj, u interesova dhe gjeta arsyet pse se edhe vitin e kaluar kisha te njejtin "problem". Pas një leximi të shpejtë, ersyeja kryesore është që Franca është e ndarë në tre zona për pëshimet shkollore (1,5 javë në tetor – nëntor, 2 javë për vitin e ri, dy javë në shkurt – mars, dy javë në prill – maj dhe 2 muaj në verë). Ndarja në zona bëhet që njerzit të mos ikin të gjithë... [Lire la suite]
Posté par tetena à 23:13 - - Commentaires [8] - Permalien [#]

26 août 2008

Brad & Angelina - Si te motivojme natalitetin.

Franca prej shumë kohësh ndjek një politikë për nxitjen e lindjeve. Dihet që vendet oksidentale, meghithë një nivel jetese gjithmone në përmirësim kanë nivelin e lindjeve gjithmonë në ulje. Kjo alarmon politikanët të cilët janë të deturuar të ndërrmarin masa për të zbutur efektet e kësaj tendence. Pse është negative për vendet e indistrializuara niveli i,lindjeve i dobët ? Pasi janë brezat e rinj që duhet të punojnë për të siguruar të paktën pensionin e brezave që kënë lënë stafetën dhe gjithashtu të sigurojnë zhvillimin... [Lire la suite]
Posté par tetena à 21:58 - - Commentaires [12] - Permalien [#]
Tags : ,
14 juillet 2008

Festa Kombetare Franceze

Pamja eshte nje fotografi pejsazhi sigurisht nga France meqe eshte festa. Ketu festa festohet me nje parade ushtarake ndaj se ciles bej nje çik alergji ndaj pamja nga natyra me duket me e goditur. Tradita ketu nuk njeh flamuj ne dritare. Flamuri del nga pak per sportin (Para ca ditesh festuam dhjetvjetorin bile), nderkohe qe sot mezi pashe nje ne nje lagje te parisit ku po brridhnim per kot.
Posté par tetena à 22:49 - - Commentaires [1] - Permalien [#]
27 juin 2008

Bonbonet

Kam folur per bonbonet estetikisht apo per raportin tim me to. Sot doja te flisja per bombonet dhe Francezet. Shpesh ne bisedat me koleget e mi kam pershtypjen qe ketu njerzit ngelin pak femije dhe kur rriten (apo shume femije ! diskutim i gjate ky). Kur dua te marr ndonje gje te embel ne pune per te festuar ndonje ngjarje te parendesishme, hezitoj mes nje kutie me çokollata apo nje tas te mbushur me bonbonet e femijut te shtepi. Ne pamje te larmishme, ngjyra nga me te pabesueshme, ambalazhe qesharake - bonbonet jane kudo. Ne kete... [Lire la suite]
Posté par tetena à 22:37 - - Commentaires [4] - Permalien [#]
24 juin 2008

Komshinjtë

Më besoni apo jo veç këtu nuk njoh akom koshijtë, njohje në kuptimin shqiptarçe me kuç e me maç. Njoh fytyrat, e sigurt se nuk ka ndryshime të mbëdhaja nga lagja. Ju them pothuajse të gjithëve mirëdita/mirëmbrëma, mos më pyesni për emrat dhe as nuk e kam idenë nëse të moshuarit kanë fëmijë apo të rinjtë vellezër et/ose motra. Pallati/shtëpia ku jetoj, nuk ka më shumë se 7 apo 8 apartamente. Thuhet që njerzit janë diskretë këtu, që nuk i fusin hundët në punët e të tjerëve koshijve veç më duket pak e çuditshme. Se p.sh. kur mbaron... [Lire la suite]
Posté par tetena à 22:29 - - Commentaires [6] - Permalien [#]