03 juillet 2008

E qeshur nostalgjike apo nostalgji per te qeshur?

Kujt i kujtohet Nasradini ? Barcalatat me të, të pranuara si jo politike dhe si rrjedhim te bashkëndara para çlirimit nga të gjithë. Kur e mendoj thellë, në fund të fundit nuk e di sa ishin jo politike barcaletat me të se Nasradini ishte vetëm një preteks për të sajuar/krijuar një situatë humoristike. Për mua barcaletat e tij janë të lidhura pazgjithshmërisht me fëmijërinë ! Mbase ngaqë jeta në moshë të ritur filloi për mua me ndryshimin e sistemit dhe ky personazh tingëllonte aspak perëndimor por sidomos anakronik e... [Lire la suite]
Posté par tetena à 21:07 - - Commentaires [4] - Permalien [#]

18 juin 2008

Zgjidhja e situatave jetike

çfare te shkruaj dhe çfare te fsheh. Ideja eshte qe kush kalon ketej, te gjeje se çfare eshte objekti ne fotografi, ose perdorimi i tij. Zmadhimi eshte i mundur duke klikuar tek fotografia. Dhe dua te flase shume per kete fotografi. Pjesa ne qelq, eshte e destinuar te me ndihmoje ne zbukurimin e shtepise me lule te fresketa. Objektin tjeter, pa mburrje, pa genjeshtra dhe duke folur seriozisht, e kam blere ne vendin e vetem aziatik qe kam vizituar ne jeten time. Kur e gjeta ne rajonin e tij ne dyqan, u hodha menjehere per ta... [Lire la suite]
Posté par tetena à 22:25 - - Commentaires [12] - Permalien [#]
04 juin 2008

Maska e ...

Akoma nje shaka e kolegut tim - shaka serioze kjo. Sepse i kam premtuar vedit te shkruaj çdo dite, sot pyetja e shtruar ne oren 11 te nates eshte, çfare eshte maska? Mbrapa maskes jame une sigurisht. Kush do - diskutimi mbi masken, te sotmen dhe te ardhmen e saj eshte i hapur ! Pergjigjet per komentet e fundit ne kete blog neser se sot dita ishte e gjate. Kerkime falje publike!
Posté par tetena à 23:08 - - Commentaires [8] - Permalien [#]
31 mai 2008

Mai 68, Franca dhe presidenti i saj

Thuhet që francezët i kanë shumë qejf përvjetorët dhe ceremonitë. Maji 68 si një nga ngjarjet më të rëndësishme në këto dy shekujt e fundit, nuk munë të bëjë përjashtim në festivitete. Veç përvjetori nuk justifikon numrin e librave, emisioneve televizive, artikujve në gazeta që kanë shpërthyer këtë fillim viti rreth ngjarjes dhe që u intesifikuan në këtë muaj. Arseja është paragrafi i mëposhtëm: Në fjalimin e tij më 29 prill 2007 kandidati për president, tashmë president, afirmonte : “Maj 68 na impozoi relativizmin... [Lire la suite]
Posté par tetena à 22:50 - - Commentaires [3] - Permalien [#]
28 mai 2008

Shqiptarja nga Shqipëria e dikurshme.

Me dhimbje por duhet ta pohoj që ky udhëtim më bëri goxha nostalgjike. Bera gropa pa fund në breg të detit duke gjetur ujë ! – I kam thojntë për ibret por s’ka kënaqësi pa sakrifica! Bëra një kala me rërën e lagur në breg të detit me materialin e sipermendur– tentova se nuk kemi më nerva. Si bënim kalanë më të madhe të bregut në ato kohra ? U zgërlaqa në rërë si në kohët e lashta të mungesës së peshqirave të plazhit apo tranzateve – rëra ishte si shpirt, tamam si në Durrës. Nuk flas për rërën e pashqitshme më vonë port ë... [Lire la suite]
Posté par tetena à 23:30 - - Commentaires [4] - Permalien [#]
26 mai 2008

Pushimet e diellshme ne Kretë

Pra siç premtova do mundohem te shkruaj n ditet qe vijne përshtypjet nga vizita ime e parë dhe shpresoj jo e fundit në Greqi. Kur them Greqi mbase e ekzagjeroj pak sepse vizitova vetëm një nga ishujt e këtij shteti dhe për më shumë një ishull ku influencat historike janë të shumllojshme (venicianë, otomanë, ex-komunisto lindore …). Përshtypjet do grupohen (mendoj) nga këndvështrimi francez, shqiptar, emigranti … (mund te më kërkoni këndvështrime të tjera !) Më e rëndësishmja për t’u theksuar është që Kreta është një ishull... [Lire la suite]
Posté par tetena à 22:48 - - Commentaires [3] - Permalien [#]

15 mai 2008

Te reja teknologjike

Para ca kohesh lexova diku mbi celularin e se ardhmes (ne kuptimin fantastiko shkencor, se ardhmes ne te ardhmen) dhe mendova te hidhja nje llaf tek blogu se me pelqeu goxha, veç nuk me dukej qe shkonte me lloqet e mia te perditshme ! Sot, ne lajmet automatike qe me dergon me dashuri google mbi Shqiperine, zbuloj (artikulli eshte vetem ne frengjisht na falni), nje nga telefonat e fundit te firmes Samsung gjendet per momentin vetem ne Finlande, Shqiperi dhe Itali dhe ne vedet e tjera te Europes nga fundi i vitit !
Posté par tetena à 23:01 - - Commentaires [5] - Permalien [#]
14 mai 2008

Shi nostalgjik

Sot eshte nje dite ku per mua vendi qe jetoj me beri vertet te mendoja per atdheut. Po bie shi. Ka pothuajse dhjete dite qe po ben kohe e bukur dhe sot papritur kur dal nga zyra, binte shi me gjyma. Shi normal me nje fjale. Theksoj pjesen me 'shi normal' se megjithese mund te kem thene ndonje dite tjeter qe koha ketu eshte shpesh gri dhe bie shi, ky i fundit nuk eshte shi por si nje bryme e holle qe lag pa lagur dhe qe nuk me motivon per nje çader. Eshte e vertete qe çadrat po behen gjithmone e me te vogla veç kjo nuk... [Lire la suite]
Posté par tetena à 23:44 - - Commentaires [6] - Permalien [#]
08 mai 2008

Ku jane marre fotot?

Nje mik me dergoi keteo fotot nga udhetimi i tij i fundit. Mua me shkaktojne vetem nostalgji te nje kaluare qe mbase eshte ne aktualitet akoma ne Shqiperi veç nje gje eshte e sigurt, keto fotografi jane fotografi bashkohore te nje vendi tjeter ne bote.
Posté par tetena à 23:02 - - Commentaires [12] - Permalien [#]
01 mai 2008

Fundjave e hershme.

Me vjen pothuajse turp se vitin e kaluar per 1 Maj kam bere te njejtin urim me ekzaktesisht te njejten fotografi (fotografi e gjetur tek google me nje kerkim te thjeshte) ! Nga turpi po largohem per kete fundjave duke perfituar nga konitat ketu.
Posté par tetena à 11:51 - - Commentaires [0] - Permalien [#]