27 septembre 2007

Nje fotografi orient - oksident

Ky dyel avion, gjysem hene.
Posté par tetena à 23:02 - - Commentaires [6] - Permalien [#]

25 septembre 2007

Tema e blogut për sot është një jo temë.

Ose lista e temave që janë shtruar në kokën time. P.sh, doja të flisja për: rregullat e reja të bashkimit familjarë në Francë – duhet të flasësh frëngjisht, apo të bësh një test ADN apo nuk e di çfarë – nuk pata kohë të shikoja hollësirat. Një restorant i zbuluar prej shumë kohësh – kam një listë restorantesh, të paktën dy për të mos ekzagjeruar, dhe nuk po gjej kohën të shoqëroj fotografitë me tekstin apo tekstin me fotografitë. Ekologjia dhe nxefja e planetit - është tema e ditës në këto vendet tona të pasur. Ka nga ata që... [Lire la suite]
Posté par tetena à 18:48 - - Commentaires [9] - Permalien [#]
22 septembre 2007

Rezultati i aventurave kulinare.

Rezultati ishte shume i shijshem. Per me shume detaje per receten se shpejti tek kuzhina e gjyshes. Kjo lloj gjelle eshte normalisht me origjine nga Korça.
Posté par tetena à 23:24 - - Commentaires [5] - Permalien [#]
10 septembre 2007

Gjuha jone sa e mire... dhe emigrimi (vazhdimi)

Po vazhdoj tregimin tim. Kur takoj një shqiptar, brezi i parë, flas shqip. Të ngatarruar me fjalë deri dhe shprehje fëngjisht. Varet nga vitet që secili ka kaluar në Francë apo tipi i muhabetit. Me një shqiptar, brezi i dytë, puna vështirësohet akoma. Zakonisht mundohem të komunikoj në shqip me shkrim dhe frëngjisht me gojë. Secili në terrenin e tij më të sigurt. E fillova të gjithë këtë filozofim, vetëndërgjegjësim, mendime të thella  nga komentet të lëna mbi një kritikë timem ndaj një autore shqiptare që shkruan në gjuhë të... [Lire la suite]
Posté par tetena à 22:48 - - Commentaires [14] - Permalien [#]
08 septembre 2007

Gjuha jone sa e mire... dhe emigrimi

Në fillim mu duk si një shaka pa kripë, personi që ma tha mu duk mëndjemadh, ishte një çik i çuditshëm në fakt, i mbullur në vetvete dhe nuk fliste shumë me të tjerët. Vinte nga Kamboxhia dhe si gjuhë e rrale dhe qe asnjë njëri nuk e kishim dëgjuar, ju lutëm të na thoshte dy llafe. Përgjigja e tij thjesht dhe me një buzqeshje të çiltër ishte që e kishte harruar gjuhën e tij. Kishte rreth 15 vjet në Francë dhe nuk kishte shume kontakte me bashkatdhetarë. Absurde, e pa imagjinueshme si mundet dikush të harrojë gjuhën e nënës. Filluam të... [Lire la suite]
Posté par tetena à 23:30 - - Commentaires [7] - Permalien [#]
31 août 2007

Festat e Blogostanit

Sot është festa e blogut dhe ju ftoj të gjithëve të flisni për të paktën pesë blogje që keni zbuluar këtë vit. Unë nuk do të flasë për ata shqiptar, të cilëve ju kam dedikuar një blog, por do prezantoj disa në frëngjisht ashtu siç bëra dhe vjet në fakt. Mongkut është shoku i vetëm që kam zbuluar vërtet këtë vit dhe që shkëmbejme comente. Autori është një francez me origjinë nga Kina dhe artikujt e tij kanë nje humor natyral që më pëlqen. Në blogun e tij, kush ka kohë, mund të gjej edhe një fotografinë timen në kohët e lashta. ... [Lire la suite]
Posté par tetena à 14:32 - - Commentaires [8] - Permalien [#]

30 août 2007

Frutat

Në këtë fund gushti është e pamundur të mos mendosh për frutat. Është e vërtetë që këtu, si në çdo vend « kapitalist » mund të gjesh të gjitha llojet e frutave, gjatë gjithë vitit, veç, vetëm kur është stina ato janë më të mira dhe sigurisht më të lira. Sikur dikush të më pyeste për frutën që më pëlqen më shumë, nuk di çfarë të përgjigjem. Fiqtë në bregun e detit në Himarë, pjeshkat e fëmijërisë apo karpuzi i pazarit të vjetër me shitësit që në vitet më të bollshme e gdhinin pranë thesarit të tyre. Nëse pjeshkët e vërteta nuk i... [Lire la suite]
Posté par tetena à 22:58 - - Commentaires [8] - Permalien [#]
18 août 2007

Pse dhu ku pushimet

Pushimet, Pushimet. Nuk e di për ju por për mua kur them pushime, imagjinoj një plazh me rërë të imët, detin e ngrohtë, vapa e mbazdites, xhiroja tek bregu në muzg, sallata me domate apo këto të fundit tek kurrizi im. Mbas kaq vjetësh në Francë mund të them që nuk mund të gjej një përshkrim për të përcaktuar fjalën pushime, veç faktit që nuk punohet veç nuk po flisja për këtë. E para, duke pasur pesë javë pushime ato nuk lidhen vetëm me detin dhe verën. Zakonisht tre javë kalohen në verë pranë ujit, një në ski dhe sipas buxhetit... [Lire la suite]
Posté par tetena à 23:33 - - Commentaires [10] - Permalien [#]
27 juillet 2007

Pushimet

Me ne fund me pushime. Sigurisht prane detit veç nuk duhet harruar jo rrobat e banjos por rrobat e ngrohta kondra te ftohtit dhe shiut. Keshtu jane ndare keto pune andej nga jugu ben vape, ketej nga veriu, hajde nuk po ankohem me. p.s. me ndihmen e kushteve atmosferike, mendoj qe do dal shpesh ketej.
Posté par tetena à 23:07 - - Commentaires [22] - Permalien [#]
16 juillet 2007

Mondializmi

Mondializimi, kjo është fjala që përkthehet automatikisht në mëndjet e njerzve këtu me delokalizim që do të thotë humbje pune, që do të thotë varfëri (po po megjithëse gjithshka është relative) , që do të thotë humbje shprese dhe deri depresion (fjalë pak e përdorur në gjuhën shqipe). Ç’lidhje ka kjo me fotografinë do më thoni ju. Po sqaroj një herë ç’janë këto fotografi megjithëse mendoj që e keni nuhatur. Kjo makina, që qelbet era benzinë kur ecën (fenomen i rrallë nga këto anët tona) shet akullore. Personazhet që merren me... [Lire la suite]
Posté par tetena à 12:09 - - Commentaires [12] - Permalien [#]