14 février 2007

Mbi Dashurinë (me D të madhe sigurisht)

Nuk dija çfarë të shkruaja sot, ose me saktë nuk doja të shkruaja për festën e radhes se të gjithë po flasim për të. Ndërkohë, ngado që hedh sytë është e paevitueshme. Atëhere vendosa të shkruaj diçka mbi dashurinë. Ajo që më intereson më shumë këtu, janë fjalët e ëmbla qe mund të shkëmbejmë në dashuri. Kur një jo-shqipfolës më pyeti se si mund t’i drejtohemi të dashurit (dashurës) në shqip, nuk dija çfarë fjale t’i thosha. Me në fund, ishte ai që më kërkoi t’i përktheja shprehjen franceze aq te njohur « mon amour » [mon amur], në... [Lire la suite]
Posté par tetena à 21:09 - - Commentaires [19] - Permalien [#]

08 février 2007

iPhone

Nė kėtė notė doja tė flisja pėr iPhone. Nuk e di nėse e keni parė vetēm mua mė pėlqen vėrtet shumė. Mė kujton njė libėr fantastiko - shkencor, mbase i vetmi i lejuar nė atė kohė nė atdhe, nuk e mbaj mėnd titullin dhe autori ishte Flamur Topi nė mos gaboj. Nė libėr pėrshkruhej njė aparat komunikues pa fil dhe qė mund ta merrje me vete gjithandej. Aparati kishte cilėsira tė paimagjinushme, telefon me figuren, enciklopedi, fjalor etj, etj qė nuk mė kujtohen. Kur thua fantastiko - shkencor pėr mua ishte qė gjėrat nuk mund tė ... [Lire la suite]
Posté par tetena à 21:24 - - Commentaires [11] - Permalien [#]
06 février 2007

Ndryshime artistike

Normalisht kam ndëruar pamjen e blogut duke vënë një fotografi në krye. Sot në darkë nuk arrij ta shfaq. Nëse ndonjëri prej jush e shikon, më thoni çfarë mendoni. Kush kalon këtej, mos harroni të aplikoni për ekspozitën.
Posté par tetena à 22:53 - - Commentaires [13] - Permalien [#]
25 janvier 2007

Zyra ime

Nuk mund të bëj një fotografi nga dritarja e zyrës sime se nuk ka një të tillë, veç ju siguroj që sapo dal nga kjo zyrë, pamja është e mrekullueshme si mund të jetë vetëm në Paris.Nëse jeni kurjoz të dini çfarë është vizatuar tek piktura e mbrekullueshme në mur, nuk e kuptoj si nuk dalloni merimangat dhe më sakt atë që luan në një fil shumë të njohur !
Posté par tetena à 22:14 - - Commentaires [9] - Permalien [#]
23 janvier 2007

Unë, blogu im dhe blogjet në përgjithësi !

Këto ditë kam menduar gjatë mbi përmbajten e blogut tim. Kur lexoj në blogjet e bashkëatdhetareve problemet që prekin atdheun dhe që na prekin edhe neve si shqiptar, çka shkruaj unë më duket jo shumë serioze dhe larg realitetit. Më në fund vendosa ta vazhdoj këtë blog me të njëjtën fryme. Kush vjen këtu, do të shikoj fotografi të bëra nga unë në Paris. Do të shkruaj edhe në lidhje me atdheun por gjithmonë mbi aktivitetet që zhvillohen në France ose ç’thuhet mbi Shqipërinë në frëngjisht. Nga ana tjetër kam idera mbi blogje te... [Lire la suite]
Posté par tetena à 22:11 - - Commentaires [15] - Permalien [#]