25 août 2008

Një Libër gjatë pushimeve

Ne ishim familja Mulvaney (nuk e di si shqiptohet në shqip !) të Joyce Carol OATES. Permbajtja nga botuesi: Familja Mulvaney është një familje ideale e përbërë nga babai Michael, që punon në firmën e tij, katër fëmijë, Michael Junior, Patrick, Marianne et Judd (personi që tregon historinë) dhe së fundi mamaja, Corinne, dinamike, e fortë, gjithmonë entuziaste dhe sidomos me një besim të patundur tek perëndia. Kjo atmosferë e mrekullueshme familjare do të marr fund një ditë dimri të vitit 1976. Gjatë një mbrëmjeje festive,... [Lire la suite]
Posté par tetena à 22:20 - - Commentaires [0] - Permalien [#]

17 juillet 2008

Darien - Vrasesi i qymyrit

U bënë kohë që kam zbuluar këtë librin të botuar vetëm në internet nga një autor i ri shqiptar. Libri është vepra e tij e pare. Lloji është një anketë policore në ditët e sotme në Tiranë. Personazhi kryesor është një hetues privat/ ish hetues policor dhe ortaku i tij, një avokat i shkolluar në një vend perëndimor. Nuk dua të flasë shumë për përmbajtjen se sigurisht do të spiunoja intrigën. Ndërtimi i librit është klasik për një roman policor por këtu qëndron edhe arritja e autorit. Personazhi kryesor është hetuesi dhe ngjarja... [Lire la suite]
Posté par tetena à 22:55 - - Commentaires [4] - Permalien [#]
12 juin 2008

Aventurat e Çipolinos

Më në fund me ndihmën e shoqërisë blogostanike (kush gjen nje shprehje tjeter te flas sot ose ta qepi per gjithmone), gjeta autorin e librit, italianin Kërkimet mbi autorin më dhanë plot libra në shqip veç nuk gjeja qepujkën. Më në fund identifikova titullin që ashtë më shumë kjo perimja por nuk gjeja librin vetë. Kërkova gjithë sitat libra botuese-shitëse dhe hiç, azgjë. Më në fund u drejtova tek një sitë ku njerzit shesin në direkt (nuk është ebay) dhe më në fund e gjeta. Libri daton në vitet ’57 dhe është botimi i... [Lire la suite]
Posté par tetena à 22:33 - - Commentaires [13] - Permalien [#]
24 avril 2008

Një libër "Për më të mirën e botëve"

Një përmbledhje : "Le meilleur des mondes" de Aldous Huxley Shkruajtur më 1931 ngelet një nga kryeveprat et letërsisë së parashikimit (term i përkthyer fjalë për fjalë dhe jo i shqipëruar). Autori militant Huxley, në këtë libër denoncon një shoqëri uniformiste dhe totalitare në të cilën njerzit janë të fabrikuar artificialisht dhe të kondicionuar për një jetë të lumtur. Libri është një ode për diversitetin e njerzimit dhe autenticitetin e secili. Kjo ishte kritika që gjeta në një sitë të specializuar dhe e përktheva... [Lire la suite]
Posté par tetena à 22:32 - - Commentaires [2] - Permalien [#]
02 avril 2008

Një libër

Titulli i librit në anglisht dhe frëngjisht i shkrimtarit Duglas Coupland është “Të gjitha familjet janë psikopate” psikotike, nuk e gjej tamam apo më mirë popullorçe, kanë një qime në tru. Dhe në të vërtetë librin përshkruan marrdhëniet e një familjeje me prindërit që plaken, fëmijët që riten, shoqëria që ndryshon dhe rolin e secilit në jetën e tjetrit. Shpesh librat i gjykoj nga si autori përfundon historinë sidomos për libra falmiljarë si ky ku fundi është i papërcaktuar, jeta vazhdon apo çdo familje ka historinë e tij. Për këtë... [Lire la suite]
Posté par tetena à 22:42 - - Commentaires [4] - Permalien [#]
21 février 2008

Braktisje në mes të rrugës

E kisha fjalën për librin e filluar para ca kohësh, dhuratë ditëlindje dhe për më shumë rekomanduar nga një bashkblogues. Në fillimet e leximeve të mia, në adoleshencë e hershme, dhe ju siguroj që nuk është mburrje vazhdimi do ta tregojë, lexoja librat shumë shpejt, prapë nuk po mburrem ju siguroj. Në thelb më interesonte historia qe tregonte librin, akoma më shumë kur kishte një intrigë dashurie. E pohoj që më ka ndodhur edhe t’a lexoj nga fundi librin a posa filluar nga fillimi. Dhe kjo për vite me rradhë. Pastaj një ditë rash... [Lire la suite]
Posté par tetena à 22:38 - - Commentaires [5] - Permalien [#]

25 janvier 2008

tue kapërcy ylberin - Diana Berisha Mahmudi

Meqë Selfmaderadio më bëri kurjoze dhe me ndihmën e një mikeje që shkoi në Kosovë këtë verë, gjeta librin. Ky ishte hapi i parë. Pastaj mora guximin ta lexoja ky ishte hapi i dytë (gjuha e përdorur i afrohet shume gjuhës së folur në Kosovë). Dhe hapi përfundimtar ishte që e mbarova dhe bile në një kohë të shkurtër. Libri është vërtet shumë i mirë. Është i organizuar në formën e një ditari apo të një rrëfimi në personin e parë. Autorja trajton tema shumë të rëndësishme për ne si shqiptarë si p.sh. raporti mes kapacitetit tonë... [Lire la suite]
Posté par tetena à 16:30 - - Commentaires [10] - Permalien [#]
14 décembre 2007

Shah - Mat i autorin Stephen CARTER

Ja një libër që mbarova së fundi. Kam kohë që nuk kam folur për libra veç mundohem të shprehem vetëm për libra interesantë (ose shume shume jo interesante). Libri prezantohet si një policier veç për mua është më shumë një roman me një intrigë policore ndër të tjerash. Përmbajtja : Babai i profesorit Garland, ish gjykatësi Olivier Garland, vdes nga një infakt. Megjithëse autopsia vërteton diagnostikë e vdekjes, rrethi i ish gjykatësit dhe sidomos vajza e tij janë të bindur që është një vrasje. Djali, profesori që është edhe... [Lire la suite]
Posté par tetena à 16:25 - - Commentaires [0] - Permalien [#]
22 octobre 2007

Ndryshim Dekori - David LODGE

Historia : në kuadrin e shkëmbimeve universitare çdo vit një profesor anglez zëvendëson një koleg amerikan respektivisht në një univeristet shumë të njohur në brigjet perëndimore të Amerikës dhe amerikani në një qytet të humbur të Anglizë. Ngjarjet zhvillohen në peridhën e ngrohtë shoqërore të viteve 68 dhe të dy profesorët janë në kulmin e jetës së tyre. Libri më i mirë që kam lexuar këtë vit. Autori ka punuar si profesor për një peridhë të gjatë dhe e njeh shumë mirë ambjentin universitar. Situatat dhe ngjarjet janë të... [Lire la suite]
Posté par tetena à 18:12 - - Commentaires [5] - Permalien [#]
03 octobre 2007

Kafka në breg - Haruki MURAKAMI

Përshkrimi i shtëpisë botuese : Kafka Tamura për 15-vjetorin, arratiset nga shtëpia e tij në Tokio për të shpëtuar ngë një profeci e tmerrshme e bërë prej babait të tij. Në ekstremin tjeter të ishujve të Japonisë, Nakata, një i moshuar që ka humbur memorjen, nis edhe ai nje udhëtim. Dy personazhe pa lidhje në pamje të parë por që autori do t’ju kryqëzojë fatet pa përballosur personazhet. Elementë fantastikë si një takim me ushtarë të arratisur nga lufta e fundit, peshq që bien nga qielli, mace që diskutojnë filozofi etj. Një odise... [Lire la suite]
Posté par tetena à 18:05 - - Commentaires [9] - Permalien [#]