08 mai 2008

Ku jane marre fotot?

Nje mik me dergoi keteo fotot nga udhetimi i tij i fundit. Mua me shkaktojne vetem nostalgji te nje kaluare qe mbase eshte ne aktualitet akoma ne Shqiperi veç nje gje eshte e sigurt, keto fotografi jane fotografi bashkohore te nje vendi tjeter ne bote.
Posté par tetena à 23:02 - - Commentaires [12] - Permalien [#]

07 mai 2008

Pse nuk arrijme te ndihmojme veten ?

Para ca kohesh kam folur ne kete blog per nje inisjative te ndermarre nga nje OJQ e huaj per te ndertuar nje ure diku ne veri te Shqiperise. OJQ - te, megjithese ne Shqiperi duken si organizata te pasura relativisht, kane buxhetin e tyre te kontrolluar dhe duhet te justifikojne çdo shpenzim. Justifikimi duhet te jete i lidhur ngushte me aktivitetin e OJQ-se dhe jo me ate qe do te beje. Shembull nje OJQ qe meson si behet lobing nuk duhet te beje vete lobing edhe sikur ideja apo çeshtja qe duhet mbrojtur eshte e vitale, shume e... [Lire la suite]
Posté par tetena à 22:19 - - Commentaires [13] - Permalien [#]
06 mai 2008

Fizarmonike ne Paris

Kjo muzike eshte e lidhur per mua me Parisin ne nje film bardh e zi andej nga vitet '20 ! Po behem shume melankolike me duket se flas vetem per kujtime, pervjetore apo te kaluaren veç ju siguroj qe e kam filmuar une artistin keto dite anonime dhe ju kerkoj falje per gjatesine e tij.
Posté par tetena à 22:40 - - Commentaires [2] - Permalien [#]
05 mai 2008

Maj '68 - Parrullat

Mendoj qe parrullat japin nje ide te atmosferes se kesaj levizje Është e ndaluar të ndalosh – një shaka fillimisht, është parrulla që përfaqëson më mirë lëvizjen. Dëshirat e mia janë realiteti se besoj ne realitetin e dëshirave të mia Nuk duam një botë në të cilën për të mos vdekur për bukë, jetojmë nën kërcënimin e mërzisë Bosi ka nevojë për ty dhe jo ti për të Bëhuni realistë, kërkoni të pamundurën Ata kërkojnë të blejnë lumturinë tënde, mos prit, vidhe. Vrapo mik, shok bota e vjetër është tashmë larg. ... [Lire la suite]
Posté par tetena à 23:22 - - Commentaires [3] - Permalien [#]
01 mai 2008

Fundjave e hershme.

Me vjen pothuajse turp se vitin e kaluar per 1 Maj kam bere te njejtin urim me ekzaktesisht te njejten fotografi (fotografi e gjetur tek google me nje kerkim te thjeshte) ! Nga turpi po largohem per kete fundjave duke perfituar nga konitat ketu.
Posté par tetena à 11:51 - - Commentaires [0] - Permalien [#]
30 avril 2008

Gezuar 1 Majin

Ngelet e vetmja feste ne France qe edhe nese bie nje e shtune apo e djele normalisht eshte pushim nje dite tjeter. Feste qe shenohet gjithmone ne nje ambjent pune me lule. Ne dreke, ne restorantin e ndermarrjes, dhurohet nje tufes e vogel e kesaj luleje. Ne rruge kushdo ka te drejte me 1 Maj te shesi kete lulen. Femije, te rritur, te varfer, te pasur... Gezuar 1 Majin pra festen e atyre qe punojne pa dallime shteti, feje, pasurie, gjatesie apo gjeresie.
Posté par tetena à 23:02 - - Commentaires [8] - Permalien [#]

29 avril 2008

Alternative transporti urban

Ne mode sidomos para nja dy vjetesh, mjeti i mesiperm vazhdon te perdoret nga te rriturit ketu per te qarkulluar me shpejt. Kisha pare nje perqendrim te tille vetem ne parqet e lojrave te femijeve !
Posté par tetena à 22:36 - - Commentaires [4] - Permalien [#]
28 avril 2008

Maj '68 - Prologu

Kjo eshte nje fotografi nga Parisi ne ato kohera. Pyetja ime eshte çfare prezanton per ju Maji 68? Para se te instalohesha ne France, per mua kjo periudhe ishte e lidhur me nje revolte te paqarte dhe me nje muzike te qarte. Si çdo shqiptare, te pakten rrethi i miqve te mi, vizita e pare ne kete qyetet ishte tek varri i Jim Morrison-it. Jeta ketu me beri te kisha me shume informacion mbi kete ngjarje, te takoja bashkohore/pjesmarres te saj apo te degjoja debate te liderve te kesaj levizje. Nuk mund te them qe idete jane te... [Lire la suite]
Posté par tetena à 22:26 - - Commentaires [7] - Permalien [#]
25 avril 2008

Nje restorant ne Paris per miq e vendas

Ka akuza qe jam bere shume serioze, flas vetem per tema kulturore e te tjera thashetheme si keto. Mund te pergjigjesha qe jam apo jo ne vendin e kultures (ose qe ka namin !) por argumenti mund te provokoje kundra argumenta ndaj po mundohem te flase per gjera serioze. Pra nje adrese restoranti, per me shume qe e kam harruar pothuajse fare kete temen e blogut tim. Restorantin e kam testuar jo vetem nga vetja por edhe nga franceze dhe sidmos nga bashkatdhetare te ardhur nga atdheu apo nga kontinente te ndryshem. Cfare hahet do me... [Lire la suite]
Posté par tetena à 21:37 - - Commentaires [6] - Permalien [#]
24 avril 2008

Një libër "Për më të mirën e botëve"

Një përmbledhje : "Le meilleur des mondes" de Aldous Huxley Shkruajtur më 1931 ngelet një nga kryeveprat et letërsisë së parashikimit (term i përkthyer fjalë për fjalë dhe jo i shqipëruar). Autori militant Huxley, në këtë libër denoncon një shoqëri uniformiste dhe totalitare në të cilën njerzit janë të fabrikuar artificialisht dhe të kondicionuar për një jetë të lumtur. Libri është një ode për diversitetin e njerzimit dhe autenticitetin e secili. Kjo ishte kritika që gjeta në një sitë të specializuar dhe e përktheva... [Lire la suite]
Posté par tetena à 22:32 - - Commentaires [2] - Permalien [#]