09 juillet 2008

Nje artikull ne frengjisht mbi Shqiperine

Sot, dikush me dergoi kete artikullin ne frengjisht ku flitet mbi Shqiperine sot. Me vjen keq qe nuk munda ta perkthej. Nese ka me te vullnetshem se une nuk do ishte keq ta dergonit tek Peshku. Doja te shtoja ca komente ne pergjithesi. Artikulli krahason Shqiperine sot me ate komuniste dhe padyshim levdon progresin demokratik. Shtohet gjithashtu qe ka nje permiresim ne situaten e pergjithshme te vendit pas nje periudhe te veshtire. Artikulli sigurisht levdon pushtetin e sotem dhe citon shpesh kryeministrin duke marre si pike... [Lire la suite]
Posté par tetena à 22:43 - - Commentaires [2] - Permalien [#]

07 juillet 2008

Blogues te gjithandejshem - bashkohuni

Po behen gati dy vjet qe ka filluar aktivitetin e tij blogu qe regjistron blogjet shqip, mbi Shqiperine ose shkruar nga shqiptare. Deri tani eshte folur per rreth 101 blogje dhe mendoj qe nuk eshte keq. Mendoj qe ne nje periudhe te shkurter, blogostani shqiptar eshte shtuar, pasuruar dhe diversifikuar (kjo fjala e fundit nuk e di nese ben pjese tek fjalori shqip - shqip). Nuk mund te them se jam autorja se po mos ishin bloguesit e tjere qe me dergojne adresat e zbuluara ose prezantojne blogje te identifikuara, numri nuk do te kishte... [Lire la suite]
Posté par tetena à 22:37 - Commentaires [3] - Permalien [#]
04 juillet 2008

Efekte te demshme te ndalimit te duhanit !

Dhe per me shume e kam seriozisht. Gjeta nje rast te demshem te ketij ndalimi, ndalim qe ben unanimitet bile edhe nga duhanpiresit. Coffee Shop eshte vertet kafete qe mendoni ku secili nga ne mund te futet dhe te konsumoje produktet qe shiten ose me sakte "produktin". Avantazhi eshte qe eshte nje konsum legal, disavantazhi qe eshte nje çik si larg, deri ne Hollande. Ketij difektit te fundit i eshte shtuar nje tjeter sefundi - Ndalimi i te pirit te duhanit ne vendet publike edhe ne Hollande. Kafeja vend publik, pra jo... [Lire la suite]
Posté par tetena à 22:22 - - Commentaires [0] - Permalien [#]
03 juillet 2008

E qeshur nostalgjike apo nostalgji per te qeshur?

Kujt i kujtohet Nasradini ? Barcalatat me të, të pranuara si jo politike dhe si rrjedhim te bashkëndara para çlirimit nga të gjithë. Kur e mendoj thellë, në fund të fundit nuk e di sa ishin jo politike barcaletat me të se Nasradini ishte vetëm një preteks për të sajuar/krijuar një situatë humoristike. Për mua barcaletat e tij janë të lidhura pazgjithshmërisht me fëmijërinë ! Mbase ngaqë jeta në moshë të ritur filloi për mua me ndryshimin e sistemit dhe ky personazh tingëllonte aspak perëndimor por sidomos anakronik e... [Lire la suite]
Posté par tetena à 21:07 - - Commentaires [4] - Permalien [#]
02 juillet 2008

Ingrid Betancourt leshohet nga grabitesit

Ingrid Betancourt eshte nje person per te cilin lajmet ne France flasin shpesh dhe aktivitetet mbi sensibilizimin e opinionit per te rivijne periodikisht. Ne Paris, ne fotografite qe kam marre edhe une, do gjendet diku nje fotografi e saj ne nje shesh te rendesishem te kryeqytetit. Peng prej me shume se 6 vjetesh nga FARC (forcat e armatosura revolucionare Kolumbiane) me ne fund ky personalitet franko - kolumbian u lirua. 6 Vjet, 2190 dite larg familjes, femijeve, te aferme, jetes dhe asnje nuk kuptonte pse. Ingrid ishte nje... [Lire la suite]
Posté par tetena à 22:32 - - Commentaires [6] - Permalien [#]
01 juillet 2008

MISS CHINA BEA TY

Tek ky dyqani/ekspozita/galeria private , me terhoqi vemendjen emri qe po humbte shkronjat. Nuk pash azgje kineze brenda dhe nuk shikoj azgje artistike tek emri - jemi ne Paris, gjithshka eshte e mundur.
Posté par tetena à 22:35 - - Commentaires [2] - Permalien [#]

30 juin 2008

Motive

Refreni Motivés, motivésIl faut rester motivés !Motivés, motivésIl faut se motiver !Motivés, motivésSoyons motivés !Motivés, motivésMotivés, motivés !
Posté par tetena à 21:16 - - Commentaires [0] - Permalien [#]
27 juin 2008

Bonbonet

Kam folur per bonbonet estetikisht apo per raportin tim me to. Sot doja te flisja per bombonet dhe Francezet. Shpesh ne bisedat me koleget e mi kam pershtypjen qe ketu njerzit ngelin pak femije dhe kur rriten (apo shume femije ! diskutim i gjate ky). Kur dua te marr ndonje gje te embel ne pune per te festuar ndonje ngjarje te parendesishme, hezitoj mes nje kutie me çokollata apo nje tas te mbushur me bonbonet e femijut te shtepi. Ne pamje te larmishme, ngjyra nga me te pabesueshme, ambalazhe qesharake - bonbonet jane kudo. Ne kete... [Lire la suite]
Posté par tetena à 22:37 - - Commentaires [4] - Permalien [#]
26 juin 2008

Emrat e përveçëm

Kur nje shoqja ime shqiptare i vuri një emër francez djalit të saj, nuk dija çfarë t’i thosha dhe si të reagoja. Emri ishte një i vjetër që nuk përdoret më këtej nga anët tona. Meqë flitet për nga anët tona dhe këtu nuk bëhen komente mbi vendimet personale të njerzve nuk thashë gjë. Një deklaratë të ttjeshtë « ua emër fancez » dhe jo më shumë se nuk do bëhemi hipokrita sidoqoftë. Pra nëse interesoheni për emrat më në modë sot në Francë , lista më poshtë. Pra emrat më të vënë sot në Francë janë : Për... [Lire la suite]
Posté par tetena à 22:40 - - Commentaires [6] - Permalien [#]
25 juin 2008

Vere e qete dhe pa dallge.

Sot ishin soldet (uljet e çmimeve masive). Nje vizite ne Paris jo e keshillueshme. Bente kohe e mire, njerzit kishin veshur sandallet, Metroja ishte nje furre e vertete. Lajmi i dites eshte heqja e reklamave nga televizioni shteteror francez, nuk e di pse te gjithe jane kondra. Kam shume pune dhe nuk nga tja nis dhe aq me pak si ta bitis Pushimet duken larg larg. Blogostani me duket i fjetur ose kam humbur rrugen. Kerkoj ide per gjallerimin e debateve apo te ideve ne koken time!
Posté par tetena à 23:09 - Commentaires [3] - Permalien [#]