11 juin 2008

Objekte ne peisazhin Perendimor

Ja nje fotografi pa komente. Ne fakt nje e ngjashme eshte botuar ne kete blog kohe me pare!
Posté par tetena à 22:10 - - Commentaires [3] - Permalien [#]

10 juin 2008

Per te aktivuar pak blogostanin

Me pak vonese po flas edhe une per një ide te shoqes sonë nga Turqia. Pra konkurs i hapur për të gjithë blogostanin (këmbësorë apo me shtëpi), një fotografi me një maskë bashkë me një diçiturë. Fotografitë dërgojini (ku ? – mbase një botim tek Sheshi i Mejdanit apo Flickr peshku). Premtoj nje permbledhje fotografish ne nje note tek ky blog. Zgjedhja e fotografisë maskës më të mirë do të bëhet nga një votim publike ne noten e lartpermendur/premntuar. Unë po propozoj masken time që e kam gati se është punë e madhe... [Lire la suite]
Posté par tetena à 23:59 - Commentaires [2] - Permalien [#]
09 juin 2008

Konference kulturore (frengjisht)

Conférence "Aux portes du Paradis : l’homme, Dieu et les églises rupestres d’Ohrid et de Prespa" Une conférence de Saska BOGEVSKA, illustrée par la projection de diapositives. Aux bords des lacs d’Ohrid et de Prespa, entre le 13e et le 16e siècle, prolifère un type particulier de monuments, assez répandus mais peu étudiés. Il s’agit des églises rupestres, moitié construites, moitié logées dans le rocher naturel. Vingt-cinq monuments de ce type sont recensés autour des deux lacs, territoire qui appartenait à... [Lire la suite]
Posté par tetena à 23:26 - - Commentaires [0] - Permalien [#]
06 juin 2008

Kush kerkon gjen - si dhe çfare çeshtje tjeter.

Nuk e di ju por une sa here futem per te shkruajtur nje note te re (çdo dite zakonisht) shikoj paraprakisht numrin e vizitoreve, nga kane ardhur dhe si kane ardhur deri tek une. Si kane ardhur eshte çfare fjale çeles i ka sjelle deri tek une. Pothuajse çdo dite i jam te drejte Enit se dashuria na mban gjalle. Nuk para gjej fjale te çuditshme si nje komshie tjeter por ajo fjala 'ymdfwq...' nuk e kuptoj fare ! duhet te jete nje fjalekalimi mbase. Ndonjehere zbuloj tema per te diskutuar si p.sh sot 'shtatezania normale' ... [Lire la suite]
Posté par tetena à 23:32 - Commentaires [12] - Permalien [#]
05 juin 2008

Nje fotografi sot

Nje fotografi e Parisit klasik, nje fotografi e nje monumenti shume te njohur dhe qe simbolizon kete qytet ne kulmin e tij.
Posté par tetena à 22:38 - - Commentaires [0] - Permalien [#]
04 juin 2008

Maska e ...

Akoma nje shaka e kolegut tim - shaka serioze kjo. Sepse i kam premtuar vedit te shkruaj çdo dite, sot pyetja e shtruar ne oren 11 te nates eshte, çfare eshte maska? Mbrapa maskes jame une sigurisht. Kush do - diskutimi mbi masken, te sotmen dhe te ardhmen e saj eshte i hapur ! Pergjigjet per komentet e fundit ne kete blog neser se sot dita ishte e gjate. Kerkime falje publike!
Posté par tetena à 23:08 - - Commentaires [8] - Permalien [#]

03 juin 2008

Motrat Mustafa ne Paris

Koncert i organizuar nga Shtëpia e Europës dhe OrientitNë kuadrin e Pranverës së Parisit Te premten, 6 qershor ne oren 20:30 “Motrat Mustafa” Motrat Mustafa, Safete dhe Sadije, janë me origjinë nga Kosova. Ato kanë filluar të këndojnë që të vogla dhe për herë të parë për publikun në vitin 1981 në Radio Zagrebin në kuadrin e një bashkëpunimi me televizioni e Prishtinës RTP. Albumi i tyre i parë, Mori Nan ka dalë më 1986. Deri më sot, ato kanë marrë pjesë në shumë festivale dhe numërojnë 20 albume. Repertori i tyre bazohet... [Lire la suite]
Posté par tetena à 22:51 - - Commentaires [6] - Permalien [#]
02 juin 2008

Aktualiteti, drejtesia, virgjëria dhe Franca

Nëse këto ditët e fundit do të shikoni titujt e shtypit/TV/radiove në Francë, lajmi më i ndeshur është anullimi i një martese për çështje virgjërie (të asaj sigurisht). Ajo që çudit më shumë të gjithë është që si është e mundur që në Francën e sotme, një Francë laike, ku jeta private nuk përzihet me publiken - tema të tilla të përdoren si argumenta përpara ligjit dhe që po ky ligj t’i quaj të drejta. Le të kthehemi me konkretisht në ngjarjen. Mbas natës së parë të martesës, andej nga viti 2006, burri përzë gruan sepse ajo... [Lire la suite]
Posté par tetena à 21:49 - - Commentaires [14] - Permalien [#]
31 mai 2008

Mai 68, Franca dhe presidenti i saj

Thuhet që francezët i kanë shumë qejf përvjetorët dhe ceremonitë. Maji 68 si një nga ngjarjet më të rëndësishme në këto dy shekujt e fundit, nuk munë të bëjë përjashtim në festivitete. Veç përvjetori nuk justifikon numrin e librave, emisioneve televizive, artikujve në gazeta që kanë shpërthyer këtë fillim viti rreth ngjarjes dhe që u intesifikuan në këtë muaj. Arseja është paragrafi i mëposhtëm: Në fjalimin e tij më 29 prill 2007 kandidati për president, tashmë president, afirmonte : “Maj 68 na impozoi relativizmin... [Lire la suite]
Posté par tetena à 22:50 - - Commentaires [3] - Permalien [#]
30 mai 2008

Nuk e di pse e quaj veten brezi 68.

Duhet të flas për Majin 68 para fundit të majit 2008, me shpresë që ka të interesuar. Pra për të interesuarit na këtë fund Maji po rishkruaj vazhdimin i shoqëruar nesër me fundin. Mbas parrullave që i gjykoja domethënëse, më poshtë kronologjia e ngjarjeve më të rëndësishmë. Nesër premtoj të vazhdoj me aktualiteti sot në Francë mbi ngjarjen, pak mbase çfarë mendoj unë. Mbi Kretën, rifillojme së shpejti. 1968Shkurt – fillimi i lëvizjes « Pranvera në Pragë »Shkurt – okupimi in Universitetit të Romës në Itali nga studentat.... [Lire la suite]
Posté par tetena à 21:22 - - Commentaires [0] - Permalien [#]