18 mars 2010

Fotografi e një ...

duket se po bëhet dita e dytë e shkrimit pa ndërprerje tek ky blogu. Tema sot - kush e gjen çfarë është kjo fotografi e marrë sigurisht në Paris. Nëse nuk janë të qarta etiketat në mur, bëhet fjalë per etiketat që gjenden në shishet e verës.
Posté par tetena à 12:53 - - Commentaires [3] - Permalien [#]
Tags :

07 janvier 2009

Poezi popullore ?

Le va – et – vient de la cannette de bière,Négligemment laissée sous un strapontinDonne aux voyageurs le mal de merC’est pas banal en souterrain !Pour ne plus avoir mal au cœur,Jetez – la à la poubelle, ça sera le bonheur ! Luhatjet e kanoçes së birresE lënë ashtu në një sediljeJu jep udhëtarëve dhimbje detiNdodh shpesh në trenat e nëndheshëm !Për të mos u sëmururHidhe në plera, ja lumturia ! Në metronë e Parisit, para shumë kohësh, për edukimin e masave mbase, filluan të shfaqeshin copa poezie nga autorë të njohur.... [Lire la suite]
Posté par tetena à 11:55 - - Commentaires [5] - Permalien [#]
Tags : ,
24 octobre 2008

Google maps konkuron Parisi një dashuri pa fund !

Maps i googel ofron nje sherbim te ri - Street View qe mundeson nje vizite virtaule te vertete. Pra de dashuruarit e Parisit apo dhe qyteteve te tjera, keni gjithe fundjaven perpara. Une po nisem per per ? hajde po bej nje xhiro nga New York-u
Posté par tetena à 22:46 - - Commentaires [6] - Permalien [#]
22 octobre 2008

Parisi ekologjik 1

Nuk mund të them që transporti i mallrave po ndryshon rrenjêsisht në Paris në këtë periudhë krize (!) për më shumë që fotografia nuk ështe as e sotmja as e muajit të fundit veç nuk kemi benzinë tek ky mjeti - jemi dakord ?
Posté par tetena à 22:27 - - Commentaires [3] - Permalien [#]
Tags :
03 octobre 2008

Parisi i vjetër

Është një nga lodrat më të lashta që kam parë këtu. Po ta shikoni mirë, mekanizmi rrotullohet me ndihmën e një maniveli që djaloshi në mes e aplikon me ndërgjegje të lartë. Fytyra e vajzês është nota e punës së djalit. Doja të shtoja që ky mekanizëm ndodhet pranë Tour Eifel-it. Pronari ishte një polak dhe klientët nga e gjithë bota. Ky është Parisi.
Posté par tetena à 22:16 - - Commentaires [0] - Permalien [#]
Tags : ,
25 septembre 2008

Mengjes ne qender te Parisit

Fotoja eshte marre nga une. Nxora me nxitim aparatin qe kur pashe turmen e policeve nga larg dhe kjo eshte pamja me interesante. Nuk mund t'ju them pse njerzit ishin grumbulluar. Si gjithmone per manifestime te tilla qe nuk dalin as ne TV, kishte me shume polica se sa demonstrues dhe kalimi prane tyre, prane policave dhe demonstruesve, nuk ishte i rrezikshem. Me shume nje manifestim tjeter.
Posté par tetena à 22:52 - - Commentaires [5] - Permalien [#]
Tags : ,

15 septembre 2008

Kopsa ne Paris

Dyqan kopsash dhe nuk behet fjale vetem per fasaden. Flas per fasaden se ketu shpesh fasadat e vjetra ruhen dhe p.sh. ne nje dyqan ku shkruhet buke, gjen fustane apo ne nje tjeter ku shkruhet mish gjen kepuce. Fotografia eshte vertet nje dyqan kopsash dhe vetem kopsash me forma, ngjyra, madhesi te larmishme.
Posté par tetena à 22:50 - - Commentaires [3] - Permalien [#]
Tags : ,
18 juillet 2008

Parisi i kontrasteve

Kete fotografine e kam bere ne nje rruge ne qender te Parisit - qender ne kuptimine metrose dhe RER (nje metro/tren) me i shpejte se ajo qe quhet metro. Vendi eshte shume popullor sidomos me njerzit qe vijne nga rrethinat e Parisit apo turistat dhe gjen çdolloj dyqanei. Pra ketu, i pari afron aktivitete seksuale, i dyti mobilje dhe i treti veshje!
Posté par tetena à 23:56 - - Commentaires [9] - Permalien [#]
11 juillet 2008

Apartament ne Paris

Nese do me pyesnin cila eshte shtepia qe do me pelqente me shume, kjo fotografi eshte pergjigja. Per me shume sqarime, ky eshte nje apartament ne nje pallat nga ata te panumertit ne Paris te ndertuar ne shekullin e kaluar dhe qe bejne qe ky qytet te duket kaq harmonik dhe shik. Apartamentet jane me parket qe ben pak zhurme nen hapa, dyert jane me xhama te ndare ne katrore te vegjel. Tavani me moulure [mulyre] qe eshte nje dokerim ne reliev. Mund te jete diskret (qe me pelqen) ose rokoko, qe te mbyt dekorin. Ky nuk eshte per... [Lire la suite]
Posté par tetena à 23:55 - - Commentaires [2] - Permalien [#]
01 juillet 2008

MISS CHINA BEA TY

Tek ky dyqani/ekspozita/galeria private , me terhoqi vemendjen emri qe po humbte shkronjat. Nuk pash azgje kineze brenda dhe nuk shikoj azgje artistike tek emri - jemi ne Paris, gjithshka eshte e mundur.
Posté par tetena à 22:35 - - Commentaires [2] - Permalien [#]