21 novembre 2007

Nje rruge ne qender te Parisit

Nje dyqan me fotografi historike zbuluar rastesisht ne nje rruge te Parisit (rue de Seine). E gjithe rruga eshte per ta vizituar me galieri te vogla arti apo me shtepite e vjetra ne rrugica te shtrembra.
Posté par tetena à 23:21 - - Commentaires [3] - Permalien [#]

13 novembre 2007

Duke pastruar

xhamat nje dite te zakonshme ne Paris. Punonjesit jane te lidhur me litare. Nuk e di si behet ne atdhe pastrimi ?
Posté par tetena à 23:18 - - Commentaires [2] - Permalien [#]
30 octobre 2007

Opera në Paris

Në Paris Opera është një institucion. Nuk kam nevojë të them sa e rëndësishme është për artistët internacional të iterpretojnë në skenën operistike parizjane. Po shkruaj këto fjalë dhe me thënë të drejtën Parisi me duket edhe mua si një qytet i largët diku në një hapësirë të paarritshme. Në fakt nuk është Parisi i paartshëm por ai spektakël që quhet Opera. Në fillimet e mia si studente, pata fatin të frekuentoja disa shfaqje. Kujdes, këtu nuk po flet një njëri i pasionuar pas muzikës klasike bile as njohës. Për studentet e... [Lire la suite]
Posté par tetena à 18:54 - - Commentaires [14] - Permalien [#]
29 octobre 2007

Par arkitekturë me shumë dashuri

Sot bënte nje kohë shumë e keqe me një shi të imët dhe të ftohtë që nuk ndaloi asnjë moment të ditës. Për të më ngritur nje çik moralin, po vë këtë fotografi të marr me diell. Ndërtesa majtas është më e re se ajo djathtas. Majtas është një ndërtesë e quajtur "haussmannien" [hosmanien] që është ai që bëri një revolucion të vërtetë urbanistik në Paris duke i dhënë këtij të fundit pamjen e sotme (rreth viteve1860 e deri ne fund të shekullit). Ndërtesat njihen nga fakti që kanë një ballkon me kangjella të vazhdueshme në... [Lire la suite]
Posté par tetena à 23:02 - - Commentaires [6] - Permalien [#]
11 octobre 2007

Shtyni deren

Duke klikuar tek fotografia
Posté par tetena à 22:16 - - Commentaires [8] - Permalien [#]
08 octobre 2007

Nje fotografi zgjedhur rastesisht

Diku, ne nje rrugice ne Paris
Posté par tetena à 22:38 - - Commentaires [4] - Permalien [#]

30 septembre 2007

Pemët frutore në Kryeqytetin francez

Më gjatë mbi frutat, pemët dhe mahnitjen time këtu, nesër.
Posté par tetena à 23:11 - - Commentaires [0] - Permalien [#]
24 septembre 2007

Pamje e Parisit me banuesit e tij

E kisha me shume fjalen per pellumbat te cilet jane banues me te drejta te plote ne qytet megjithese dyshoj per nje paisje me letra te tyren (teme aktualiteti kjo e fundit ne mediat franceze). Ne Shqiperi, me kujtohen ata, qe mbase nga prinderit quheshin "rrugaçet e lagjes", dhe qe rrisnin pellumba. Me kujtohet bile edhe nje histori e dikujt qe dikush i kishte vjedhur zogjte dhe qe mori rruget e atdheut, duke u ndalur ne çdo qytet per te thirrur pellumbat e tij. E mbaj mend kete histori se me dukej si nje aventure e... [Lire la suite]
Posté par tetena à 23:50 - - Commentaires [4] - Permalien [#]
20 septembre 2007

Pasazhi VERO - DODAT

Një pasazh të ri që kam zbuluar këto kohët e fundit. Nuk e di nëse fotografitë janë të arrira veç pasazhi ishte i mrekullueshëm. I restauruar më 1980 ky pasazh e ka fillimin më 1823 dhe ka zëvendësuae pallatin e ndërtuar rreth vitit 1600 të një markizi i cili u gjend i helmuar, së bashku me dy djemtë dhe një nga vajzat e tij, nga vajza tjetër që më pas u ekzekutua nga drejtësia për krimet e kryera. E thashë me një frymë. Nuk ju duket historia e dinjë për një roman me intriga të paçkoklavitshme ?! Nga pallati aristokratik,... [Lire la suite]
Posté par tetena à 17:10 - - Commentaires [10] - Permalien [#]
17 septembre 2007

Parisi i ekstremeve

Parisi është i bukur, Parisi është i mrekullueshëm, arkitektura e tij është eksportuar dhe imituar në shumë vënde. etj, etj veç ju premtoj që është në Paris që kam parë sipërfaqet më të vogla për përdorim të ndryshëm. Apartamentet ku një krevat zë të gjithë siperfaqen, restorante ku numri i tavolinave nuk e kalon një dorë, dyqane ku rradha bëhet në trotuar. Së fundi zbulova edhe një farmaci që veç farmacistet dhe shoqes së saj, nuk besoj se ka vënd për një klient dhe aq më pak për një klient që do të donte të zgjithte ai vetë... [Lire la suite]
Posté par tetena à 22:27 - - Commentaires [9] - Permalien [#]