23 juin 2007

Disa fotografi të festës në fshatin tim

Posté par tetena à 21:59 - - Commentaires [8] - Permalien [#]

17 juin 2007

Album me fotografi

Dje fola per punimet ne qender te Parisit dhe sot kur doja te vendosja fotografite kishte shume per t'i vene ne nje note dhe nga ana tjeter nuk arrija ke te zgjidhja per te dhene atmosferen e ketij aktiviteti. Atehere vendosa te shfrytezoja Canalblog qe me jep mundesine e nje albumi fotografik. Eshte hera e pare qe po e eksperimentoj ndaj nese ka probleme me shkruani. Albumi gjendet ne te majte te ekranit dhe shikohet duke klikuar mbi fotografine. Lulishtja e se ardhmes, titulli i kesaj ekspozite ne ajer te paster, dhe qe perfundon... [Lire la suite]
Posté par tetena à 09:38 - - Commentaires [12] - Permalien [#]
16 juin 2007

Sheshi i Bashkise

Ky është sheshi i Bashkiësë së Parisit. Ndërtesa dhe sheshi para saj janë vërtet shumë të bukur për më shumë që nuk ka makina për të bezdisur kalimtarët. Nga ana tjetër sheshi është sistematikisht i zëne me aktivitete artistike, komerciale, fushata sensibilizime etj. Punimet në fotografi, që zgjatën pothuajs dy javë, nuk identifioheshin shumë qartë në fillim. Sot, në fakt nesër do botoj rezultatin që është interesant.
Posté par tetena à 23:33 - - Commentaires [4] - Permalien [#]
14 juin 2007

Një iniciativë ekologjike në Paris

Dje, Bashkia e Parisit, në kuadrin e përmirësimit të qarkullimit të këmbësorëve dhe të cilësisë së ajrit në qytet, inaguroi projektin Velib (Vélo libre) në shqip biçikleta të lira (jo çmimi kujdes por në këptimin të përbashkëta, që çdokush mund t’i përdori, në liri). Më hollësisht, në të gjithë qytetin ka filluar instalimi i stacioneve me biçikleta të cilat janë të lidhura në një support. Të gjithë qytetarët e interesuar mund të blejnë një abonim për një vit i cili u mundëson të shkojnë në një stacion dhe të disponojnë një biçikletë.... [Lire la suite]
Posté par tetena à 13:50 - - Commentaires [20] - Permalien [#]
22 mai 2007

Festa e bukes

Kjo eshte nje feste qe zhvillohet çdo vit ne France. Perpara katedrales te famshme, me duket si nje feste qe vjen nga larg, shume larg.
Posté par tetena à 22:22 - - Commentaires [2] - Permalien [#]
13 mai 2007

Pazari - dyqani më i bukur i Parisit

Fola për nje pazar popullor dhe ja këtu vetëme me fotografi, pazari më shik i Parisit, sigurisht edhe më i shtrenjti, ndaj e këshilloj më shumë për sytë sesa për gojën.Variete te pabesueshme ullinjsh Bonbone me ngjyrat e ylberitKafenëFrutat me plot perimeVurra të gjitha këto fotografi se nuk munda të zgjidhja.
Posté par tetena à 22:18 - - Commentaires [9] - Permalien [#]

07 mai 2007

Ja edhe porti ne Paris

Posté par tetena à 22:51 - - Commentaires [16] - Permalien [#]
10 avril 2007

Hotel në Paris

Dikush më kërkoi t’i këshilloja një hotel në Paris. Në pamjen e parë kërkesa është e arsyeshme se unë jetoj në Paris. E keqja qëndron se unë jetoj në Paris. Iku shefi, do të thoshit ju se shkruan një gjë dhe pastaj të kundërtën. Në fakt kur jeton diku, nuk mund të njohësh hotelet e vendit se jeton, nga ana tjetër mund t’ju këshillosh miqve hotele, veç unë nuk kam shumë miq që vijnë për vizitë këtu ose kur vijnë i strehoj ose kanë një strehë të ofruar nga një mik. Çfarë fraze more! Le të kthehemi tek problemi im. Në Francë, hotelet... [Lire la suite]
Posté par tetena à 22:00 - - Commentaires [7] - Permalien [#]
23 mars 2007

Artistat alternativ

Squat [skuat], që vjen nga anglishtja “të mblidhesh kruspull”, do te thote një vend, shtëpi – apartament – toke …, të zënë ilegalisht. Squatter [skuater] indikon veprimin e zënjes së një vendi padrejtësisht. Ka dy lloj skuatesh, ata që uzurpohen nga njerëz në shënjë proteste ose abuzimi, sepse nuk kanë ku të jetojnë, dhe skuatet artistikë. Këta të fundit okupohen nga artista të cilët shpesh bien dakord me pronarët dhe lokalet kthehen në qëndra të vërteta ekspozimi. Një nga skuatet artistik më të njohurit në Paris (ose i vetmi që unë... [Lire la suite]
Posté par tetena à 21:32 - - Commentaires [3] - Permalien [#]
17 mars 2007

Tag në një rrugë në punime

Kam folur për taguesit dhe ja që gjeta një tjetër. Këto piktura murale ndodhen gjithmonë në vënde gjysëm ta abandonuara ose në rregullimi. Nuk e di si quhet personi që e ka bërë veç më pëlqen dhe doja ta vija këtu.
Posté par tetena à 21:57 - - Commentaires [2] - Permalien [#]