18 novembre 2006

Dicka po pergatitet para Bashkise se Parisit.

Posté par tetena à 22:19 - - Commentaires [0] - Permalien [#]

16 novembre 2006

La Seine

La Seine (Sena) ne mengjes, lumi nuk banohet nga turista te armatosur me aparate fotografite por nga transportues gjigand qe i mundesojne nje aktivitet normal ¨Parisit
Posté par tetena à 22:45 - - Commentaires [2] - Permalien [#]
13 novembre 2006

Ishulli "Saint Luis"

Ishulli Saint – Luis (në shqip Shënt Luigji) gjendet në qëndër të Parisit, mbrapa Katedrales Notre – Dame. Ky ishull e ka marrë këtë emër nga kisha e ndërtuar këtu nga Mbreti Luis IX (i mbiquajtur Saint Luis). Gjatë revolucionit fransez ishulli ndëroi emrin në « île de la Fraternité » (ishulli i vllazërimit), ndryshim që nuk duroi gjatë. Ishulli u urbanizua gjatë shekullit të XVII. Për mua është një nga vendet shumë të bukura të Parisit ku duke parë ndërtesat e vjetra, ngjitur njëra me tjetrën,  me rrugët dhe rugicat e... [Lire la suite]
Posté par tetena à 22:18 - - Commentaires [0] - Permalien [#]
10 novembre 2006

Parisi i nëndheshëm ose zorrët e kryeqytetit

Galeritë, kalimet sekrete deri edhe shpella të nëndheshme, i japin Parisit reputacionin e një qyteti misterioz. Parizianët, që nga origjina e ketij qyteti, një datojnë në antikitet, kanë shfrytëzuar nëntokën për të marrë gurët dhe ndërtuar mbitokën, duke krijuar kështu, me kalimin e shekujve një labirinth gjigantesk që në kohët moderne është shndëruar në një problem pa zgjidhje për arkitektët dhe urbanistët. Nga ana tjeter “Katafilët” (të pasionuartit pas katakombeve te Parisit) popullojnë në hije dhe ne ilegalitet këto galeri të... [Lire la suite]
Posté par tetena à 22:00 - - Commentaires [0] - Permalien [#]
09 novembre 2006

Portat në Paris

Parisi është një qytet aq i bukur sa shpesh harrojmë të shikojme detajet. Une kam kaq kohë që banoj këtu dhe vetëm dje më shkoi mëndja të fotografoja portat e ndërtesave.
Posté par tetena à 22:09 - - Commentaires [3] - Permalien [#]
30 octobre 2006

Pasazhi Moliere

Duke bredhur ne qender te Parisit, zbulova kete pasazh sekret qe nuk ben pjese ne listen e pasazheve te repertoruara Ky pasazh gjendet afer "Les halles" dhe muzeut modern "Centre popidou" - plani me google maps
Posté par tetena à 21:10 - - Commentaires [0] - Permalien [#]
20 octobre 2006

Pasazhet e fshehta - Grand Cerf

Galeria "Du Grand Cerf" - I lënë pas dore përgjatë shumë viteve, galeria u reabilitua gjatë viteve ’90 dhe është sot një nga më terheqëse te Parisit me galeri të vogla arti dhe dyqane stilistësh të rinj. 145, rue Saint-Denis – 8, rue Dussoubs, 75002 Paris
Posté par tetena à 12:32 - - Commentaires [0] - Permalien [#]
19 octobre 2006

Pasazhet e Paris

Pasazhet ose Galerite comerciale në Paris janë kalimet mes ndërtesave të mbuluara me një çati qelqi. Drita që hyn në këtë mënyrë ju jep ketyre galerive një ndriçim të veçante Historiku : Pjesa më e madhe e pasazheve daton nga fundi i shekullit të 19. Qëllimi i tyre ishte të ofronte një hapësirë comerciale te mbrojtur clientëve të pasur. Mund të thuhet që këto pasazhe përfaqësojnë qëndrat e para komerciale. Gjatë viteve 1850, numëroheshin rreth 150 pasazhe në Paris. Kjo mode parizjane u përhap në të njëjtën kohë edhe në qytet e... [Lire la suite]
Posté par tetena à 22:03 - - Commentaires [0] - Permalien [#]
02 juin 2006

Kane dale lopët rrugëve de Parisit

Ne "place de Châtelet" - keto lopë kanë bredhur bile boten http://www.cowparade.com/
Posté par tetena à 14:00 - - Commentaires [0] - Permalien [#]