07 juillet 2009

Genc Tukiçi jep koncert nê Paris

Genc TUKICI en concert à la salle CORTOT Mercredi 8 juillet à 19h30 78 r Cardinet 75017 PARIS. Métro : Malesherbes (ligne 3). Au programme, des œuvres de Pierre-Petit, Albert Roussel, Jean-Louis Mansart, Jean-Michel Damase, Michel Merlet, Hervé Legrand, Narcis Bonet et Philip Lasser, interprétées par des professeurs et élèves de l’Ecole Normale de Musique de Paris et de l’ICPA Issue d’une famille de musicien, Genc Tukiçi a effectué de nombreux enrégistrements piano solo et avec orchestre. Il a également créé... [Lire la suite]
Posté par tetena à 14:02 - - Commentaires [5] - Permalien [#]

10 mars 2009

Takim letrat ne Paris

Ditën e djelë, më datë 15 Mars, ora 17.30 Shoqata kulturore "Les albanais de France"  në bashkëpunim me ambasadën shqiptare në Paris organizojnë një takim letrar me shkrimtarët Diana Culi dhe Ylljet Aliçka, te cilet do bejne dhe promovimin e librave të tyre të sapo dalë në qarkullim, në prani dhe të botuesit TOENA. Takimi organizohet  në adresën e mëposhtme: 2, rue Montmartre-Senis, Place Jean Marais, (pranë kishës  Saint-Pierre de Montmartre dhe sheshit të piktorëve), Metro: Abesses-Nr... [Lire la suite]
Posté par tetena à 22:55 - - Commentaires [6] - Permalien [#]
19 février 2009

Afërdite IBRAIMAJ gjithmonë në Paris

Afërdite IBRAIMAJ mund të vizitoni deri më 28 shkurt ekspozitën me fotografite e saj. Adresa:LOU PASCALOU14 rue Panoyaux 75020 PARISmetro: Ménilmontant Takim  me artisten : të djelën 22 shkurt në orën 7 të mbazdites Takimi do të shoqërohet me muzikën e kompleksit :DAVID LEWIS trompet, BOBBY RANGEL sax & flutes, ETIENNE BRACHET drums, RAYMOND DOUMBE bass, BENOIT GIL kengëtari dhe gitarist & plot të ftuar të tjerë surprizë ... Hyrja falas ; Pijet me para dhe artistët sipas... [Lire la suite]
Posté par tetena à 10:54 - - Commentaires [0] - Permalien [#]
Tags : ,
30 janvier 2009

Lajmerim kulturor me vonesë dhe në frëngjisht.

DUO FLUTE ET VIOLON  - 30/01/2009 à 20h 30   JETA STAROVA MEHMETI Flute ERMAL MEHMETI Violon Un duo peu ordinaire composé uniquement de ces deux instruments sans la basse, ce qui fait ce duo inhabituel, intéressant émouvant, composé d'un programme musical, d'un mix sublime de pièces classiques et contemporaines jusqu’à des adaptations de l’ancien folklore albanais. 1.MARIN MARAIS:FOLIES D'ESPAGNE 2.J.S.BACH:MENUET ET BADINERIE DE LA SUITE EN SI MINEUR 3.W.A.MOZART:MARCHE TURQUE ... [Lire la suite]
Posté par tetena à 16:30 - - Commentaires [1] - Permalien [#]
Tags : , ,
09 janvier 2009

Dy artikuj

Dy artikuj në frëngjisht sot. Artikujt nuk kanë ndonjë lidhje me njëri tjetrin veç faktit që flasin për atdheun dhe që janë në frëngjisht. Për jo frëngjishtfolësit apo kuptuesit e kwsaj gjuhe, kërkoj falje se artikujt nuk po i përkthej. Për të tjerët sipas interesit, mund të lexoni mbi dy tema: Ambjentin, ruajtjen dhe përmirësimin e tij sidomos në Tiranë. Për ata që banojnë në atdhe nuk besoj se do zbuloni ndonjë gjë por interesi i artikullit qëndron në këndvështrimin e autorit, Mickaël Wilmart, dhe sintezën që i bën ky i... [Lire la suite]
Posté par tetena à 21:42 - - Commentaires [4] - Permalien [#]
05 janvier 2009

Mirela DHRAMI fillim i mbarë 2009

Ja një fillim artistiko shqiptar i këtij viti të Ri këtej nga Franca. Artistja shqiptare Mirela Dhrami, të cilën mund ta njihni tashmë nga ekspozita e mëparshme, ekspozon rishtas krijime të sajat. Vernisazhi është nesër, 6 Janar duke filluar nga ora 6 e mbazdites. Adresa : l'espace d'accueil de l'Office de HLM de Nanterre 93 avenue Joliot-Curie, RER A, station Nanterre Prefecture. Ftesa fotografia e parë e këtij lajmi.
Posté par tetena à 18:41 - - Commentaires [2] - Permalien [#]
Tags : ,

19 novembre 2008

Takim mbi një libër për Voskopojën në Paris

Shoqata Albania Organizon një takim me Maximilien DURAND Historian arti dhe shkrimtar Me rastin e publikimit të librit të tij ‘Sixtine e Ballkanit. Kisha Shën Athanasi Voskopojë’ Të mërkurën 19 nëntor 2008 më 18 :30 Maison des associations du 7ème arrondissement 93, rue Saint-Dominique 75007 Paris Métro : La Tour Maubourg Voskopojë Ekzistojnë akoma nga epoka më e ndritur e saj, 5 kisha dhe një Manëstir të ndërtuar dhe zbukuruara mes shekujve XVII dhe ËVII Mes këture monumenteve, më i spikaturi për autorin... [Lire la suite]
Posté par tetena à 08:59 - - Commentaires [6] - Permalien [#]
Tags :
30 octobre 2008

Libri fotografik - Albanie nga John Demos.

John Demos, është një fotograf me reputacion internacional. Në momentin e rënies së regjimit komunist vendos të vijë në Shqipëri. Prezantaur si një turist i thjeshte, me aparatin e tij ai do fiksojë këtë periudhe unike që kalonte Shqipëria. Pra këtë kalim, nga shteti më i izoluar nën një diktaturë komuniste, në një vend të hapur ku njerzit mund të lëvizin lirshëm, autori e fiksoi me aparatin e tij. Fruti i punës së tij është ky libër/album i botuar në bashkëpunim me Ismail Kadarenë në një nga shtëpitë botuese më prestigjiozet në... [Lire la suite]
Posté par tetena à 22:20 - - Commentaires [3] - Permalien [#]
Tags : ,
23 octobre 2008

Ekspozitë e artistit Bujar LUCA.

12 piktura dhe 1600 vizatime të a artistit do të ekspozohen në hapësirën Saint – Luis në Bar – Le – Duc (Meuse). Rreth 200km nga Parisi. Hyrja është e lirë dhe ekspozita do të jetë e hapur deri më 7 nëntor Vernisazhi i ekspozitës është të enjten më 30 tetor duke filluar nga ora 18 :30. Për më shumë rreth artistit, gjeta një artikull të botuar para ca kohësh në revistën KLAN
Posté par tetena à 22:46 - - Commentaires [0] - Permalien [#]
Tags :
18 octobre 2008

Një artiste shqiptare pret vizita në shtëpinë e saj në Paris

Fotografja  Afërditë IBRAHIMI merr pjese ne diten "Dyer te hapura" qe organizon lagja e saj Pariziane. Njê mbremje vernisazh eshte parashikuar te shtunen, 18 tetor ne oren 18 ne: Ecole Louise Michel - Salle polyvalente Julie Daubié 25-31 bd Jeanne d'Arc. Métro : Croix de Chaveaux Dita "Dyer te hapura" eshte nje aktivitet kulturor organizuar nga bashkia. Ne kete dite artistet kane te drejte te ekspozojne veprat e tyre ne apartamentin ku banojne dhe te lejojne publikun te vije t'i vizitoje. Vizitat... [Lire la suite]
Posté par tetena à 10:49 - - Commentaires [4] - Permalien [#]