17 juin 2008

Konference mbi muziken tradicionale

Shoqata ALBANIAKa kënaqësinë t’ju ftoj në një takim me Marie-Barbara Le Gonidec Etnologe në Muzeun et artit dhe traditave popullore në ParisAjo do të trajtojë temënMuzika tradicionale në Ballkandhe veçanërisht për instrumentin « gajde » Amelie PetiteauNë përgatitje të doctoraturës së saj në etnomuzikëdo ndaj me pjesmarrësit eksperiencën e saj nga Shqipëria mbi këtë temë. Mbrëmja është e shoqëruar me projektim fotografish dhe ilustruar me muzikë. Më 19 Qershor 2008 në orën 18 :30 93, rue Saint-Dominique 75007... [Lire la suite]
Posté par tetena à 23:44 - - Commentaires [2] - Permalien [#]

09 juin 2008

Konference kulturore (frengjisht)

Conférence "Aux portes du Paradis : l’homme, Dieu et les églises rupestres d’Ohrid et de Prespa" Une conférence de Saska BOGEVSKA, illustrée par la projection de diapositives. Aux bords des lacs d’Ohrid et de Prespa, entre le 13e et le 16e siècle, prolifère un type particulier de monuments, assez répandus mais peu étudiés. Il s’agit des églises rupestres, moitié construites, moitié logées dans le rocher naturel. Vingt-cinq monuments de ce type sont recensés autour des deux lacs, territoire qui appartenait à... [Lire la suite]
Posté par tetena à 23:26 - - Commentaires [0] - Permalien [#]
03 juin 2008

Motrat Mustafa ne Paris

Koncert i organizuar nga Shtëpia e Europës dhe OrientitNë kuadrin e Pranverës së Parisit Te premten, 6 qershor ne oren 20:30 “Motrat Mustafa” Motrat Mustafa, Safete dhe Sadije, janë me origjinë nga Kosova. Ato kanë filluar të këndojnë që të vogla dhe për herë të parë për publikun në vitin 1981 në Radio Zagrebin në kuadrin e një bashkëpunimi me televizioni e Prishtinës RTP. Albumi i tyre i parë, Mori Nan ka dalë më 1986. Deri më sot, ato kanë marrë pjesë në shumë festivale dhe numërojnë 20 albume. Repertori i tyre bazohet... [Lire la suite]
Posté par tetena à 22:51 - - Commentaires [6] - Permalien [#]
25 mai 2008

Arta Dobroshi ne Cannes

çmimet u ndane me ne fund ne festivalin kaq te komentuar dhe vleresuar te Canne-s dhe filmi belg me artsten shqiptare Arta Dobroshi fitoi ate per skenarin me te mire. Filmi trajton temen e emigrimit. Pyetja e shktruar eshte 'deri ku mund te shkoje dikush per te realizuar nje enderr te thjeshte ne kete bote te madhe' ? Pergjigja nuk eshte e thjeshte dhe autoret vleresohen per trajtimin realist te realitetit. Filmi eshte i vleresuar edhe per lojen e personazhit kryesor, aktores Arta Dobroshi. E njohur ne boten shqiptare nga... [Lire la suite]
Posté par tetena à 23:06 - - Commentaires [0] - Permalien [#]
24 mai 2008

Nje artikull nga Fatos Kongoli

Per te rifilluar blogun pas nje jave pushim intensiv (!) ja nja artikull nga Fatos Kongoli i botuar ne gazeten me te rendesishme franceze dje. (artikulli eshte vetem ne frengjisht). Mbas nje leximi te siperfaqshem te blogistanit e gjeta artikullin e perkthyer.
Posté par tetena à 21:31 - - Commentaires [2] - Permalien [#]
07 mai 2008

Pse nuk arrijme te ndihmojme veten ?

Para ca kohesh kam folur ne kete blog per nje inisjative te ndermarre nga nje OJQ e huaj per te ndertuar nje ure diku ne veri te Shqiperise. OJQ - te, megjithese ne Shqiperi duken si organizata te pasura relativisht, kane buxhetin e tyre te kontrolluar dhe duhet te justifikojne çdo shpenzim. Justifikimi duhet te jete i lidhur ngushte me aktivitetin e OJQ-se dhe jo me ate qe do te beje. Shembull nje OJQ qe meson si behet lobing nuk duhet te beje vete lobing edhe sikur ideja apo çeshtja qe duhet mbrojtur eshte e vitale, shume e... [Lire la suite]
Posté par tetena à 22:19 - - Commentaires [13] - Permalien [#]

23 avril 2008

ALBANIA08 - Projekt fotografik: TIRANA/ROMAINVILLE/MARSEILLE - FRANCE

Blerta KAMBO Brilanta KADILLARIMirel MYFTARAJSibel PIPATe shkolles PROJEKT 5.6 krijuar nga Eleni LAPERI ne Tirane Te premten me 25 prill duke filluar nga 17h : Vernisazh ne pranine e artisteveEkspozite fotografike qe do te jete e hapur deri me 28 prill.Hyrje e lire te shtunen dhe te djelen nga 15H deri me 19H Espace "Les salaisons"25, avenue du Président Wilson93230 RomainvilleMétro : Mairie des Lilas - Bus 105 arrêt "Liberté"
Posté par tetena à 21:58 - - Commentaires [4] - Permalien [#]
18 avril 2008

Ditet e filmit Balkanik ne Belgjike

Po shkruaj për Belgjikën se është nga nje çik frengjishtfolesë, komshije e të tjera si këto. Sigurish ja fus kot, e rëndesishmja ishte nje lajm mbi filmat ballkanik. Ditët e Kinemasë Ballkanike nga 21 deri më 23 Prill në Bruksel. Ky frstival i organizuar kete vit për herë të parë, grupon 8 filma të regjizorëve të njohur nga Serbia, Kroaci, Bosnje – Hercekovina, Shqipëria dhe Maqedonia. Nga Shqipëria janë zgjedhur një film i Dhimitër Anagnostit – Gjoleka baba i Abazit dhe filmi i Gjergj Xhuvanit, Parrullat. Për më shumë shikoni... [Lire la suite]
Posté par tetena à 22:19 - - Commentaires [7] - Permalien [#]
16 avril 2008

Facebook Franca dhe Shqiperia

kjo note nuk ka te beje fare me nje propogande te thjeshte mbi kete site kaq te njohur tashme. Doja te flisja, dhe shkurt bile se jam e lodhur dhe eshte vone, qe dikush me ka vjedhur idene e temes se blogut. Bej shaka, bravo per njerin dhe miresevini ne facebook me temen Franca ne syrin e nje Shqipetari. p.s. per me shume informacion klikoni tek lidhja veç duhet te jeni te regjistruar ne kete siten e mallkuar paraprakisht.
Posté par tetena à 22:30 - - Commentaires [4] - Permalien [#]
13 avril 2008

Genc Tukiçi - recital ne Paris

Nën kujdesin e Ambasadës Shqiptare në Francë Genc TUKICI interpreton në piano kompozimet e tij të frymëzuara nga kompozitorët më të mirë Europian. Në program : musikë klassike dhe xhaz. E ftuar nderi : Ramona TULLUMANI, soprano. Të mërkurën më 16 prill 2008 në orën 20H30 -Salla Cortot - 78, rue Cardinet 75017 Parismétro : Malesherbes20 euros rezervimi :0611792853
Posté par tetena à 22:56 - - Commentaires [0] - Permalien [#]