11 avril 2008

Aktivitet muzikal mbi shqiperine -tekst vetem ne frengjisht

Dans le cadre de son Printemps Musical L'ÉCOLE DE MUSIQUE DE CORMEILLES EN PARISIS avec le soutien de la Municipalité LES TALENTS DU PARISIS collectif des professeurs de l'Ecole de Musique PROPOSENT SAMEDI 12 AVRIL 2008 à 20h30 précises « DES HIGHLANDS AUX BALKANS » Un concert de musiques classique et traditionnelle THÉÂTRE DU CORMIER 123, rue de Saint – Germain Cormeilles en Parisis 95240 Réservations : 01 39 78 45 55 de 14h à 19h Tarif : 8 euros - gratuit pour les... [Lire la suite]
Posté par tetena à 22:44 - - Commentaires [5] - Permalien [#]

03 avril 2008

Prezantim i muzikës klasike Shiptare në Paris

Organisata miqësore "Albania" organizon një takim me Genc Tukiçin Compozitor dhe pianist koncertist I cili do prezantojë për pjesmarrësit kompozitorët më të njohur shqiptar të muzikës klasike dhe moderne të periodës 1900 deri më ditët e sotme. Ky takim do të shoqërohet me një ilustrim sonor të veprave Të enjten 10 avril 2008 në orën 18H30 Maison des associations du 7ème arrondissement 93, rue Saint-Dominique 75007 Paris (entrée par le 4, rue Amélie) Métro :La Tour Maubourg En Français L'Association... [Lire la suite]
Posté par tetena à 22:19 - - Commentaires [0] - Permalien [#]
20 février 2008

Më shumë të drejta për azil

OJQ-ja nga Lyon « Forum Réfugiés » (Forumi i refugjatëve) më në fund fitoi pranë Keshillit të Shtetit. OJQ-ja kërkonte që Shqipëri dhe Nigeria të mos figuronin në listën e « vendeve të sigurta ». Personat që vijnë nga vendet që bëjnë pjesë në këtë listë, listë e përpiluar nga OFRAD (shif më poshtë) gëzojnë më pak të drejta për të kërkuar azil. Për drejtorin e OJQ-së, vendimi i Keshillit është « shumë positiv ». Ky bëhet edhe më i rëndësishëm nga fakti që Francë, që së shpejti do të kryesojë Komunitetin Europian, ka deklaruar që dosja... [Lire la suite]
Posté par tetena à 22:38 - - Commentaires [0] - Permalien [#]
18 février 2008

Jetë të gjatë dhe lë lumtur Kosovës

Më duket urimi më i mirë që mund t'i bëj këtij shteti të ri kaq i dëshiruar nga shqiptarët në Kosovë dhe më gjërë. I uroj gjithashtu një ekonomi të shëndetshme. Paqe dhe tolerancë. Kuptim dhe njohje në rajon dhe më gjërë. Urimin duhet ta bëja dje dhe sigurisht e kam bërë me zemër veç prisja sot të dëgjoja ç'thuhej dhe ç'pritet nga ky shtet i ri. Nuk do zgjatem mbi komentet e bëra që tregojnë më shumë mosnjohjen e njerzve, të paktët këtu ku jetoj, mbi situatën, historinë dhe kontekstin e kësaj panvarësie. Komentet shfaqin... [Lire la suite]
Posté par tetena à 22:02 - - Commentaires [4] - Permalien [#]
24 janvier 2008

Konferenca "Shqiperia 1933-1944, Respekti per Njeriun, nje shembull per Europe"

Nën kujdesin e Grupit ndërparlamentar të miqësisë Francë – Shqipëri të Senatit dhe në bashkëpunim me Ambasadën e Shqipërisë në Francë Konferenca "Shqiperia 1933-1944, Respekti per Njeriun, nje shembull per Europen" Mbështetur në arkivat e hapura së fundi dhe me ndihmën e Z. Hylle Spahija dhe Znj. Fatime Neziroski  dhe Nevila Nika drejtoreshë e arkivave kombëtare të Shqipërisë Petrit Zorba kryetar i Shoqatës së Miqësisë Shqipëri Izrael (SHMSHI)Monika Stafa gazetare e shtypit të shkruar dhe televiziv në... [Lire la suite]
Posté par tetena à 22:50 - - Commentaires [1] - Permalien [#]
21 janvier 2008

Kujtimet e një mjeku të huaj per diktatorin shqiptar

Edhe sot më intrigon ideja që në Francë akoma ka diktator që vijnë per t'u kuruar (edhe në vënde të tjera në fakt si p.sh. Anglia dhe skandali i Pinoçetit) vëtëm këta mjekë, a e dinë cilët janë personat që kurojnë? Çfarë mendojnë dhe si justifikojnë në ndergjegjen e tyre këtë privilegj dhënë për të vazhduar diktaturën? Po për diktatorin tonë ? Mbase nuk kuptonin vertet ç'ndodhte në Shqipëri? Të gjitha këto pyetje, nuk e di nese libri i mëposhtim i qartëson veç besoj qe do shkoj ta shfletoj dhe mbase ta lexoj. Le médecin et le... [Lire la suite]
Posté par tetena à 23:31 - - Commentaires [16] - Permalien [#]

20 janvier 2008

Aktivitete për Shqiptarët dhe me shqiptar në Paris

Dy lajme për personalitete shqiptare në Francë. I pari : Shoqata e miqësisë Shqipëri – France « ALBANIA » fton ambasadorin shqiptar në Paris për një tavolinë të rrumbullakët. Pra jo një konferencë shtypi por më shumë një takim – debat me pyetje dhe përgjigje me Ambasadorin për të evokuar situatën në Shqipëri, avantazhet e saj dhe sfidat e së ardhmes gjithashtu edhe për të folur për inisjativat e para të Ambasadorit të sapo ardhur për të bërë të njohur Shqipërinë dhe kulturën e saj në Francë. Takimi zhvillohet të enjten... [Lire la suite]
Posté par tetena à 23:47 - - Commentaires [7] - Permalien [#]
11 janvier 2008

Zbulim letrat - Autor francez mbi Shqipërinë

       Duke gërmuar në internet dhe duke biseduar me një shoqe, zbulova këtë serinë me libra vizatimor (nuk e di si mund ti quaj) mbi shqipërinë Vëllimi i parë: Leka , fëmijë jetim është adoptuar nga Nikita, emigrant rus. Djali simpatik që ka vetëm 13 vjeç, me siluetin e tij të imët, shikimin e drejtpërdrejtë dhe të gëzuar, tërheq vëmëndjen  dhe simpatinë e të gjithë atyre që e rrethojnë. Veç në Shqipërinë e viteve ’60, nënë një regjim socialist deri në kufijtë më të largët Leka nën... [Lire la suite]
Posté par tetena à 16:22 - - Commentaires [14] - Permalien [#]
13 décembre 2007

Më mirë vonë se kurrë.

PARIS Kush e solli Doruntinën ?THEATRE DES DEUX REVES (Teatri i dy ëndrrave)Nga 9 dhjetori deri më 27 Janar 2008 Shfaqje të djelave më : 9, 16, 23 Dhjetor 2007 dhe 13, 20, 27 Janar 2008 në orën 21 Adresa :Théâtre des Deux Rêves5 Passage de Thionville,75019, Paris. « Kush e solli Doruntinën ?» është një përshtatje e novelës me të njëjtin titull të Ismail Kadaresë adaptim dhe regji e artistes Anjeza MARA.Pas një prezantimi ta parë në qërshor 2007 në Paris ; në shtator në Teatrin e Tiranës dhe në Gjirokastër, teatri rivjen... [Lire la suite]
Posté par tetena à 16:36 - - Commentaires [6] - Permalien [#]
28 novembre 2007

Identiteti me këngë

Nuk e di në çfarë moshe bëhemi të ndërgjegjshëm mbi faktin që banojme në një shtet të caktuar dhe ky shtet (komb) përfaqësohet me nje himn ? Me ndihmën e sportit dhe të Zizus, siç i themi këtej nga anët tona, fëmijët e kopshit fillojnë të flasin për Francën (nocion i vështirë për një moshë të tillë ju siguroj) dhe këngën e saj (himn është akoma më i vështirë si nocion i shpjegueshëm ). Pra për brezin e ri (dhe të vjetrin që nuk i kujtohen) vura fjalët vitin e kaluar dhe gjeta muzikën sot. Pra gëzuar festën e pavarësisë ose... [Lire la suite]
Posté par tetena à 23:10 - - Commentaires [8] - Permalien [#]