25 novembre 2007

Pena nga Kurbeti

Për edicionin e tij të shtatë, takimi i shkrimtarëve në emigrim « D’encre et d’exil » ka zgjedhur shkrimtarët me origjinë nga Ballkani – Shqipëria, Bosnje – Hercekovina, Kroacia, Maqedonia, Mali i Zi, Sërbia dhe Slovenia. Rreth 20 shkrimtarë, artistë dhe shtëpi botuese janë ftuar për këtë takim që mbahet nga 30 nëntori deri më 2 dhjetor 2007. Adresa : Petite salle au Centre Pompidou – Muzeu i Artit Modern, në Châtelet, Les Halles Hapja është të premten më 30 nëntor 2007 me një tavolinë te rrumbullakët me temën :... [Lire la suite]
Posté par tetena à 23:53 - - Commentaires [4] - Permalien [#]

18 novembre 2007

Aktivitete të Aleances Franceze për Shqipërinë

Aleanca Franceze organizon një seri aktivitetesh kulturore në lidhje me Shqipërinë nga data 28 nëntor deri më 13 dhjetor 2007. Këto aktivitete kanë për qëllim të prezantojnë Shqipërinë nga këndvështrimi i vetë artistëve shqiptar. Në program : Ekspozitë fotografike të Alket Islamit. Takim me shkrimtarin Fatos Kongoli Një seri filmash shqiptar Prezantimi i Voskopojës. OJQ-ja ALBANIA, në kuadrin e këtyre aktiviteteve, do të jetë prezente në lokalet e Alencës Franceze të enjten më 29 nëntor në orën 18. ... [Lire la suite]
Posté par tetena à 15:20 - - Commentaires [9] - Permalien [#]
15 novembre 2007

Ekspozita e artistes Mirela DHRAMI

Mirela DHRAMIEkspozitë në galerinë ART PRESENT17 deri 30 nëntor 2007 Hapur çdo ditë (jo të djelën) me oraret : 13h – 19hInagurimi : të mërkurën më 21 nëntor nga ora 18h deri më 21h Adresa : 79, rue Quincampoix75003 Paris Metro : Rambuteau U përpoqa të gjeja më shumë informacione mbi artistetn (në internet sigurisht) dhe kërkimet e mia nuk dhanë rezultat. Në pritje të intervistimit të saj ! Në frëngjisht Mirela DHRAMIExposition collective à la galerieART PRESENTdu 17 au 30 novembre 2007Ouvert tous les jours sauf le... [Lire la suite]
Posté par tetena à 12:52 - - Commentaires [4] - Permalien [#]
04 novembre 2007

Përmbledhje lajmesh të folura në frëngjisht

Uniteti Ballkanik (Artikull marrë në gazetën franceze Le Monde )Rreth 25 persona me origjinë Shqiptare dhe nga Ish Jugosllavia (një sërb dhe një bosnjak p.sh.), janë pytur nga policitë Europiane mbi një anketë të ndërmarrë nga shteti Italin mbi një rrjet trafikantësh droge. Kina flet për Shqipërinë dhe ndotjen e ambjentitArtikulli thekson që për shkak të ndotjes së ajrit, numërohen rreth 200 të vdekur në vit në këtë vënd, një më të varfërit në Europë. Nuk dyshoj që lajmi është i vërtetë veç Kina e madhe që krahasohet... [Lire la suite]
Posté par tetena à 23:49 - - Commentaires [6] - Permalien [#]
19 octobre 2007

Ekspozita e Shqipe Mehmetit

Siç premtova disa fotografi amatore: Shqipja me artistin Omer Kaleshi Nje montazh i imi dhe i pa aprovuar nga artistja. Faleminderit Sh per fotografite
Posté par tetena à 23:23 - - Commentaires [4] - Permalien [#]
15 octobre 2007

Ekspozitë gravurash Shqiptare në Paris

Shqipe Mehmeti është një artiste shqiptare nga Maqedonia që prej një muaji e gjysëm ndodhet tashmë në Paris e ftuar nga organizata « Cité International ». Artistja ekspozon në lokalet e organizatës duke filluar nga 17 tetori 18 :20 ku do të mbahet edhe një ceremoni vernisazhi. Ekspozita do të jetë e hapur për vizitorët çdo ditë deri më 21 tetor me oraret : 14h – 19h. Adresa : A la Cité Internationale des Arts "Espace Musique" Entrée libre 18, rue de l'Hôtel de Ville - 74004 ParisMétro Pont Marie Shqipe MEHMETI... [Lire la suite]
Posté par tetena à 18:03 - - Commentaires [6] - Permalien [#]

14 octobre 2007

Shqipëria, së shpejti destinacion turistik në modë

Shoqata e miqësisë Francë – Shqipëri, për mbledhjen e saj të rradhës ka zgjedhur si temë « Shqipëria : një destinacion i ri turistik në modë » . Temat që do trajtohen janë : Cilat janë ndryshimet më të fundit në Shipëri ? Anët pozitive dhe negative të këtyre ndryshimeve ? Impakti mbi personat dhe natyrën ? Të gjithë të interesuarit janë të ftuar të marrin pjesë. Unë do të shtoja që nese njifti shoqata, sita internete apo organizma që mund të lehtësojnë turizmin në Shqipëri, lini adresën e tyre me një koment. Unë do... [Lire la suite]
Posté par tetena à 16:17 - - Commentaires [6] - Permalien [#]
18 septembre 2007

Avarianët kërkojnë autonominë e tyre në shtetin e Azerbaixhanit

Ja një lajm që nuk na intereson, drejtpërdrejti e kam fjalën se fati i çdo kombi apo populli është i rëndësishëm. Po pse po shkruaj këtu. Mbase kam filluar të mbroj interesat e kombeve të panjohur, apo të repertoj popuj të pa dëgjuar, apo thejsht nuk kam ç’të shkruaj. Në fakt jo. Po të shikoni hartën në fotografi po flas për një Albanie. Para ca kohësh vendosa një kërkim automatik tek google për t’u njohur me çdo lajm mbi atdheun shkruajtur në gjuhën e Molierit. Pra fjala kyç ishte « Albanie ». Kur gjeta këtë artikullin,... [Lire la suite]
Posté par tetena à 17:45 - - Commentaires [7] - Permalien [#]
13 septembre 2007

Ekspozita e maskave - Fotografitë 2

Këto ishin dy nga fotografitë të ekspozuara në ekspozitë. Njëra e një kohe te largët dhe tjetra nga një manifestim i viteve të fundit. Kishte edhe fotografi të tjera para ndalimit të karnavaleve, gjatë periudhës komuniste me tema të tilla si "lufta kundër imerializmit", "revizionizmit" etj të këtij lloji. Nuk i vura këtu se nuk m'i dërguan veç nuk ishin shumë interesante për mendimin tim.
Posté par tetena à 23:37 - - Commentaires [2] - Permalien [#]
11 septembre 2007

Ekspozita fotografike.

Ja dhe më në fund Ekspozita fotografike për të cilën lajmërova këtu dhe që organizohej nga një fotograf francez, ka folur për të edhe simbad veç në frëngjisht. "Shqipëria, Vëzhgim personale " Vernissage : Të enjten më 20 septembre 2007 në orën 19H. Hyrje e lirë Ekspozita qëndron e hapur deri më 3 tetor dhe për ta vizituar, kërkoni takim duke telefonuar në - Tél. 01 40 24 00 55 Adresa : Maison d’Europe et d’Orient 3 passage Hennel (Accès : 105 av. Daumesnil) 75012 Paris Métro : Gare de Lyon ou Bus : 57, 29. ... [Lire la suite]
Posté par tetena à 17:02 - - Commentaires [2] - Permalien [#]