04 janvier 2007

Fillim viti i mbarė

Ja njė lajm i mirė pėr blogosferėn shqiptare pėr tė filluar mbarė vitin e ri. Blogu nė shqip dhe greqisht Vrima e çelsit, sipas njė matjeje qė u bė nga Google pėr blogget nė Greqi, klasifikohet nė vendin e gjashtė. Mė saktėsisht, ndėr 2572 blogje gjithsej, u zgjodhėn 50-tė mė influencuesit! Ndėr ta, vendin 6-tė, e ka bloggu  "ynė". ! Mendoj qė ky sukses vjen nga temat e trajtuara tė cilat interesojnė tė dyja anėt e kufirit. Shpresoj qė debati tė vazhdoj si e vetme zgjidhje, pėr mendimin tim, tė problemeve qė na... [Lire la suite]
Posté par tetena à 07:31 - - Commentaires [4] - Permalien [#]

19 décembre 2006

Monodrama "Vij nga Shqiperia"

Të enjten, më 21 dhjetor në Paris në orën 20:30 asistoni në pjesën e teatrit "Vij nga Shqipëria" të Stefan Çapalikut interpretuar nga Ema Andrea. Një e re shqiptare ëshët e ftuar në një konferencë në një vend të Europës Perëndimore. Sapo mbërrin në aeroportin, gjatë kontrollit të dokumentave, ajo fillon të ndjej peshën e kompleksit të inferioritetit ta pushtoj. Gjatë konferencës gjithshka është e pakuptueshme. Pjesa më e madhe e diskutimeve janë të cekët dhe nuk sjellin asnjë informacion. Ajo nuk e ndjen veten mirë... [Lire la suite]
Posté par tetena à 06:00 - - Commentaires [0] - Permalien [#]
12 décembre 2006

Takim me Kadarenë në Paris

Takim ynik me Ismail Kadaranë, shkrimtar, poet, gazetar dhe frankofon, i lindur më 1936. Të premten më 15 dhjetor 2006 nga ora 18:30 deri më 20h, hyrje e lirë Vendi: BnF: Bibloteka Kombëtare e Frances - Francois Mitterrand Hall Est Quai Francois Mauriac, Paris 75013 Metro "Quai de la Gare", linja 6
Posté par tetena à 20:47 - - Commentaires [5] - Permalien [#]
08 décembre 2006

OJQ mbi komunikimin mesdhetar

Organizata jo qeveritare "BabelMed" është themeluar në prill 2001 në Rome dhe ka për objektiv të promovojë shkëmbimet kulturore në Mesdhe. Kjo organizatë me sitën e saj të internetit, përpiqet të shpërndajë sa më informacione kulturore që lidhen me zhvillimit e mendimit kulturor dhe ideve të reja në mesdhe.  Emri i organizatës vjen nga shkurimi i fjalës "Mediterrane" - mesdheu në frëngjisht, dhe fjala Babel ne kujtim të Kullës legjendare të babelit qe simbolizon diversitetin e popullsisë. Sita është e... [Lire la suite]
Posté par tetena à 20:34 - - Commentaires [5] - Permalien [#]