19 février 2009

Afërdite IBRAIMAJ gjithmonë në Paris

Afërdite IBRAIMAJ mund të vizitoni deri më 28 shkurt ekspozitën me fotografite e saj. Adresa:LOU PASCALOU14 rue Panoyaux 75020 PARISmetro: Ménilmontant Takim  me artisten : të djelën 22 shkurt në orën 7 të mbazdites Takimi do të shoqërohet me muzikën e kompleksit :DAVID LEWIS trompet, BOBBY RANGEL sax & flutes, ETIENNE BRACHET drums, RAYMOND DOUMBE bass, BENOIT GIL kengëtari dhe gitarist & plot të ftuar të tjerë surprizë ... Hyrja falas ; Pijet me para dhe artistët sipas... [Lire la suite]
Posté par tetena à 10:54 - - Commentaires [0] - Permalien [#]
Tags : ,

30 janvier 2009

Lajmerim kulturor me vonesë dhe në frëngjisht.

DUO FLUTE ET VIOLON  - 30/01/2009 à 20h 30   JETA STAROVA MEHMETI Flute ERMAL MEHMETI Violon Un duo peu ordinaire composé uniquement de ces deux instruments sans la basse, ce qui fait ce duo inhabituel, intéressant émouvant, composé d'un programme musical, d'un mix sublime de pièces classiques et contemporaines jusqu’à des adaptations de l’ancien folklore albanais. 1.MARIN MARAIS:FOLIES D'ESPAGNE 2.J.S.BACH:MENUET ET BADINERIE DE LA SUITE EN SI MINEUR 3.W.A.MOZART:MARCHE TURQUE ... [Lire la suite]
Posté par tetena à 16:30 - - Commentaires [1] - Permalien [#]
Tags : , ,
05 janvier 2009

Mirela DHRAMI fillim i mbarë 2009

Ja një fillim artistiko shqiptar i këtij viti të Ri këtej nga Franca. Artistja shqiptare Mirela Dhrami, të cilën mund ta njihni tashmë nga ekspozita e mëparshme, ekspozon rishtas krijime të sajat. Vernisazhi është nesër, 6 Janar duke filluar nga ora 6 e mbazdites. Adresa : l'espace d'accueil de l'Office de HLM de Nanterre 93 avenue Joliot-Curie, RER A, station Nanterre Prefecture. Ftesa fotografia e parë e këtij lajmi.
Posté par tetena à 18:41 - - Commentaires [2] - Permalien [#]
Tags : ,
23 octobre 2008

Ekspozitë e artistit Bujar LUCA.

12 piktura dhe 1600 vizatime të a artistit do të ekspozohen në hapësirën Saint – Luis në Bar – Le – Duc (Meuse). Rreth 200km nga Parisi. Hyrja është e lirë dhe ekspozita do të jetë e hapur deri më 7 nëntor Vernisazhi i ekspozitës është të enjten më 30 tetor duke filluar nga ora 18 :30. Për më shumë rreth artistit, gjeta një artikull të botuar para ca kohësh në revistën KLAN
Posté par tetena à 22:46 - - Commentaires [0] - Permalien [#]
Tags :
17 septembre 2008

Aktivitet per shqiptar ne Paris

Shoqata Albania Ka kënaqësine t’ju ftoj në një takim me Frédérique DUVERSIN Drejtorja e Qëndrës Kulturore të Kosovës në Paris Programi : "Vendi i kulturës në ndërtimin e shtetit të ri në Kosovë ". Cili mund të jetë roli i kulturës në në rivendosjen e kufijve dhe të integritetit teritorial ? A mund të jetë kultura një faktor paqeje e dialogu inter – kulturor mes komuniteteve ? Të mërkurën 23 shtator 2008 më 18H30 Adresa: Maison des associations du 7ème 93, rue Saint-Dominique 75007... [Lire la suite]
Posté par tetena à 22:30 - - Commentaires [0] - Permalien [#]
Tags :