30 janvier 2009

Lajmerim kulturor me vonesë dhe në frëngjisht.

DUO FLUTE ET VIOLON  - 30/01/2009 à 20h 30   JETA STAROVA MEHMETI Flute ERMAL MEHMETI Violon Un duo peu ordinaire composé uniquement de ces deux instruments sans la basse, ce qui fait ce duo inhabituel, intéressant émouvant, composé d'un programme musical, d'un mix sublime de pièces classiques et contemporaines jusqu’à des adaptations de l’ancien folklore albanais. 1.MARIN MARAIS:FOLIES D'ESPAGNE 2.J.S.BACH:MENUET ET BADINERIE DE LA SUITE EN SI MINEUR 3.W.A.MOZART:MARCHE TURQUE ... [Lire la suite]
Posté par tetena à 16:30 - - Commentaires [1] - Permalien [#]
Tags : , ,

07 janvier 2009

Poezi popullore ?

Le va – et – vient de la cannette de bière,Négligemment laissée sous un strapontinDonne aux voyageurs le mal de merC’est pas banal en souterrain !Pour ne plus avoir mal au cœur,Jetez – la à la poubelle, ça sera le bonheur ! Luhatjet e kanoçes së birresE lënë ashtu në një sediljeJu jep udhëtarëve dhimbje detiNdodh shpesh në trenat e nëndheshëm !Për të mos u sëmururHidhe në plera, ja lumturia ! Në metronë e Parisit, para shumë kohësh, për edukimin e masave mbase, filluan të shfaqeshin copa poezie nga autorë të njohur.... [Lire la suite]
Posté par tetena à 11:55 - - Commentaires [5] - Permalien [#]
Tags : ,
03 octobre 2008

Parisi i vjetër

Është një nga lodrat më të lashta që kam parë këtu. Po ta shikoni mirë, mekanizmi rrotullohet me ndihmën e një maniveli që djaloshi në mes e aplikon me ndërgjegje të lartë. Fytyra e vajzês është nota e punës së djalit. Doja të shtoja që ky mekanizëm ndodhet pranë Tour Eifel-it. Pronari ishte një polak dhe klientët nga e gjithë bota. Ky është Parisi.
Posté par tetena à 22:16 - - Commentaires [0] - Permalien [#]
Tags : ,
25 septembre 2008

Mengjes ne qender te Parisit

Fotoja eshte marre nga une. Nxora me nxitim aparatin qe kur pashe turmen e policeve nga larg dhe kjo eshte pamja me interesante. Nuk mund t'ju them pse njerzit ishin grumbulluar. Si gjithmone per manifestime te tilla qe nuk dalin as ne TV, kishte me shume polica se sa demonstrues dhe kalimi prane tyre, prane policave dhe demonstruesve, nuk ishte i rrezikshem. Me shume nje manifestim tjeter.
Posté par tetena à 22:52 - - Commentaires [5] - Permalien [#]
Tags : ,
15 septembre 2008

Kopsa ne Paris

Dyqan kopsash dhe nuk behet fjale vetem per fasaden. Flas per fasaden se ketu shpesh fasadat e vjetra ruhen dhe p.sh. ne nje dyqan ku shkruhet buke, gjen fustane apo ne nje tjeter ku shkruhet mish gjen kepuce. Fotografia eshte vertet nje dyqan kopsash dhe vetem kopsash me forma, ngjyra, madhesi te larmishme.
Posté par tetena à 22:50 - - Commentaires [3] - Permalien [#]
Tags : ,