19 février 2009

Afërdite IBRAIMAJ gjithmonë në Paris

Afërdite IBRAIMAJ mund të vizitoni deri më 28 shkurt ekspozitën me fotografite e saj. Adresa:LOU PASCALOU14 rue Panoyaux 75020 PARISmetro: Ménilmontant Takim  me artisten : të djelën 22 shkurt në orën 7 të mbazdites Takimi do të shoqërohet me muzikën e kompleksit :DAVID LEWIS trompet, BOBBY RANGEL sax & flutes, ETIENNE BRACHET drums, RAYMOND DOUMBE bass, BENOIT GIL kengëtari dhe gitarist & plot të ftuar të tjerë surprizë ... Hyrja falas ; Pijet me para dhe artistët sipas... [Lire la suite]
Posté par tetena à 10:54 - - Commentaires [0] - Permalien [#]
Tags : ,

05 janvier 2009

Mirela DHRAMI fillim i mbarë 2009

Ja një fillim artistiko shqiptar i këtij viti të Ri këtej nga Franca. Artistja shqiptare Mirela Dhrami, të cilën mund ta njihni tashmë nga ekspozita e mëparshme, ekspozon rishtas krijime të sajat. Vernisazhi është nesër, 6 Janar duke filluar nga ora 6 e mbazdites. Adresa : l'espace d'accueil de l'Office de HLM de Nanterre 93 avenue Joliot-Curie, RER A, station Nanterre Prefecture. Ftesa fotografia e parë e këtij lajmi.
Posté par tetena à 18:41 - - Commentaires [2] - Permalien [#]
Tags : ,
20 octobre 2008

Akoma një artiste shqiptare në Paris - Mirela DHRAMI

Akoma një lajmërim me pak vonesë. Shumë pak se ekspozita u hap dje dhe mund të vizitohet deri më 2 nëntor.  Adresa:Comptoir du Marais 8 rue de Moussy,Paris 4 ème. Metro° Hôtel de Ville. Veprat janë fotografi të pikturuara. Vernisazhi ishte dje mbazdite. Kush mori pjesë është i ftuar të na tregojë më gjatë.  
Posté par tetena à 22:01 - Commentaires [2] - Permalien [#]
Tags :
10 octobre 2008

Një jo artist i rrugës

them jo artist i rrugës por mund të jetë nje artist në rrugë dhe bile origjinal. Bëra fotografinë duke kaluar me vrap dhe bile nuk arrita të fotografoja karrocën e kombinuar me kostrumin e personazhit !
Posté par tetena à 22:17 - - Commentaires [5] - Permalien [#]
Tags : ,
09 octobre 2008

Brel&Clézio - Dy ngjarje sot për Francën

Sot, 9 tetor, dy ngjarje te rendesishme per Francen. Ngjarja e para eshte nje pervjetor vdekjeje. Ai i artistit ne fotografi qe quhet Jacques Brel. Megjithese nga Belgjika ngelet nje nga kengetaret me te njohurit apo me sakte te vleresuarit ne France. Nje kenga e perkthyer  ne shqip se bashku me debat blogostik, ketu. E di qe dikush tjeter ka folur per kengetarin dhe ka vendosur kengen e tij me te njour "Ne me quite pas" por nuk me kujtohet. Harrova, ishte 30 vjetori i vdekjes por ç'rendesi ka kur ngelet nje artist i... [Lire la suite]
Posté par tetena à 23:00 - - Commentaires [9] - Permalien [#]
Tags : ,