18 mars 2010

Fotografi e një ...

duket se po bëhet dita e dytë e shkrimit pa ndërprerje tek ky blogu. Tema sot - kush e gjen çfarë është kjo fotografi e marrë sigurisht në Paris. Nëse nuk janë të qarta etiketat në mur, bëhet fjalë per etiketat që gjenden në shishet e verës.
Posté par tetena à 12:53 - - Commentaires [3] - Permalien [#]
Tags :

13 janvier 2009

Vjeshtë në Paris

Mund të vendosja disa diçitura në këtë fotografi: Shikoni titullin më lart Duke shkuar në punë, rrethinat e Parisit. A nuk ju kujton këtë filmin ! Po ju që kaloni këndejna, çmendoni?
Posté par tetena à 22:33 - - Commentaires [10] - Permalien [#]
Tags :
07 janvier 2009

Poezi popullore ?

Le va – et – vient de la cannette de bière,Négligemment laissée sous un strapontinDonne aux voyageurs le mal de merC’est pas banal en souterrain !Pour ne plus avoir mal au cœur,Jetez – la à la poubelle, ça sera le bonheur ! Luhatjet e kanoçes së birresE lënë ashtu në një sediljeJu jep udhëtarëve dhimbje detiNdodh shpesh në trenat e nëndheshëm !Për të mos u sëmururHidhe në plera, ja lumturia ! Në metronë e Parisit, para shumë kohësh, për edukimin e masave mbase, filluan të shfaqeshin copa poezie nga autorë të njohur.... [Lire la suite]
Posté par tetena à 11:55 - - Commentaires [5] - Permalien [#]
Tags : ,
10 novembre 2008

Pejsazh jasht qytetit. 2

Pejsazh Francez - kush e gjen objektin?
Posté par tetena à 11:49 - Commentaires [6] - Permalien [#]
Tags :
30 octobre 2008

Libri fotografik - Albanie nga John Demos.

John Demos, është një fotograf me reputacion internacional. Në momentin e rënies së regjimit komunist vendos të vijë në Shqipëri. Prezantaur si një turist i thjeshte, me aparatin e tij ai do fiksojë këtë periudhe unike që kalonte Shqipëria. Pra këtë kalim, nga shteti më i izoluar nën një diktaturë komuniste, në një vend të hapur ku njerzit mund të lëvizin lirshëm, autori e fiksoi me aparatin e tij. Fruti i punës së tij është ky libër/album i botuar në bashkëpunim me Ismail Kadarenë në një nga shtëpitë botuese më prestigjiozet në... [Lire la suite]
Posté par tetena à 22:20 - - Commentaires [3] - Permalien [#]
Tags : ,
22 octobre 2008

Parisi ekologjik 1

Nuk mund të them që transporti i mallrave po ndryshon rrenjêsisht në Paris në këtë periudhë krize (!) për më shumë që fotografia nuk ështe as e sotmja as e muajit të fundit veç nuk kemi benzinë tek ky mjeti - jemi dakord ?
Posté par tetena à 22:27 - - Commentaires [3] - Permalien [#]
Tags :

10 octobre 2008

Një jo artist i rrugës

them jo artist i rrugës por mund të jetë nje artist në rrugë dhe bile origjinal. Bëra fotografinë duke kaluar me vrap dhe bile nuk arrita të fotografoja karrocën e kombinuar me kostrumin e personazhit !
Posté par tetena à 22:17 - - Commentaires [5] - Permalien [#]
Tags : ,
03 octobre 2008

Parisi i vjetër

Është një nga lodrat më të lashta që kam parë këtu. Po ta shikoni mirë, mekanizmi rrotullohet me ndihmën e një maniveli që djaloshi në mes e aplikon me ndërgjegje të lartë. Fytyra e vajzês është nota e punës së djalit. Doja të shtoja që ky mekanizëm ndodhet pranë Tour Eifel-it. Pronari ishte një polak dhe klientët nga e gjithë bota. Ky është Parisi.
Posté par tetena à 22:16 - - Commentaires [0] - Permalien [#]
Tags : ,
25 septembre 2008

Mengjes ne qender te Parisit

Fotoja eshte marre nga une. Nxora me nxitim aparatin qe kur pashe turmen e policeve nga larg dhe kjo eshte pamja me interesante. Nuk mund t'ju them pse njerzit ishin grumbulluar. Si gjithmone per manifestime te tilla qe nuk dalin as ne TV, kishte me shume polica se sa demonstrues dhe kalimi prane tyre, prane policave dhe demonstruesve, nuk ishte i rrezikshem. Me shume nje manifestim tjeter.
Posté par tetena à 22:52 - - Commentaires [5] - Permalien [#]
Tags : ,
15 septembre 2008

Kopsa ne Paris

Dyqan kopsash dhe nuk behet fjale vetem per fasaden. Flas per fasaden se ketu shpesh fasadat e vjetra ruhen dhe p.sh. ne nje dyqan ku shkruhet buke, gjen fustane apo ne nje tjeter ku shkruhet mish gjen kepuce. Fotografia eshte vertet nje dyqan kopsash dhe vetem kopsash me forma, ngjyra, madhesi te larmishme.
Posté par tetena à 22:50 - - Commentaires [3] - Permalien [#]
Tags : ,