19 novembre 2008

Takim mbi një libër për Voskopojën në Paris

Shoqata Albania Organizon një takim me Maximilien DURAND Historian arti dhe shkrimtar Me rastin e publikimit të librit të tij ‘Sixtine e Ballkanit. Kisha Shën Athanasi Voskopojë’ Të mërkurën 19 nëntor 2008 më 18 :30 Maison des associations du 7ème arrondissement 93, rue Saint-Dominique 75007 Paris Métro : La Tour Maubourg Voskopojë Ekzistojnë akoma nga epoka më e ndritur e saj, 5 kisha dhe një Manëstir të ndërtuar dhe zbukuruara mes shekujve XVII dhe ËVII Mes këture monumenteve, më i spikaturi për autorin... [Lire la suite]
Posté par tetena à 08:59 - - Commentaires [6] - Permalien [#]
Tags :

30 octobre 2008

Libri fotografik - Albanie nga John Demos.

John Demos, është një fotograf me reputacion internacional. Në momentin e rënies së regjimit komunist vendos të vijë në Shqipëri. Prezantaur si një turist i thjeshte, me aparatin e tij ai do fiksojë këtë periudhe unike që kalonte Shqipëria. Pra këtë kalim, nga shteti më i izoluar nën një diktaturë komuniste, në një vend të hapur ku njerzit mund të lëvizin lirshëm, autori e fiksoi me aparatin e tij. Fruti i punës së tij është ky libër/album i botuar në bashkëpunim me Ismail Kadarenë në një nga shtëpitë botuese më prestigjiozet në... [Lire la suite]
Posté par tetena à 22:20 - - Commentaires [3] - Permalien [#]
Tags : ,
09 octobre 2008

Brel&Clézio - Dy ngjarje sot për Francën

Sot, 9 tetor, dy ngjarje te rendesishme per Francen. Ngjarja e para eshte nje pervjetor vdekjeje. Ai i artistit ne fotografi qe quhet Jacques Brel. Megjithese nga Belgjika ngelet nje nga kengetaret me te njohurit apo me sakte te vleresuarit ne France. Nje kenga e perkthyer  ne shqip se bashku me debat blogostik, ketu. E di qe dikush tjeter ka folur per kengetarin dhe ka vendosur kengen e tij me te njour "Ne me quite pas" por nuk me kujtohet. Harrova, ishte 30 vjetori i vdekjes por ç'rendesi ka kur ngelet nje artist i... [Lire la suite]
Posté par tetena à 23:00 - - Commentaires [9] - Permalien [#]
Tags : ,
01 septembre 2008

Liber - Pushimet e nje francezi ne Shqiperi.

Zbulova këtë librin i cili flet për Shqipërinë. Nuk e kam lexuar akoma dhe informacionet e mëposhtme i mblodha nëpër sita të ndryshme që prezantojnë autorin dhe veprën e tij. Autori përdor humorin sidomos vetëironizimin e personazheve apo shoqërisë oksidentale. Përmbajtja: Libri me titullin « Pushime në një vënd të humbur, ka për hero një grafist I specializuar në krijimet e amballazheve për produkte ushqimore. I pakënaqur nga puna e tij, prodhimet ushqimore janë plot me produkte kimike apo toksike, vendos së bashku me një... [Lire la suite]
Posté par tetena à 22:41 - - Commentaires [10] - Permalien [#]
Tags :