31 mars 2007

Fushatë sensibilizimi në Kinë.

Siç e dinë, së shpejti Kina do të zhvillojë lojrat Olimike. Për këtë ngjarje të rëndësishme kinezët kanë filluar të përgatiten me kohë. Kryeqyteti i tyre është kthyer në një kantier gjigant ndërtimi, stërvitja e kampionëve të ardhshëm ka filluar intensivisht dhe e fundit, ndaj po shkruaj, fushata e edukimit të qytetarëve është në kulmin e saj. Fushata, që ka filluar tashti dhe do të vazhdojë deri ne fillimin e lojrave 2008, konsiston në : - një ditë aksioni intensif çdo muaj - tabela dhe fotografi gjithandej - gjoba sipas rasteve. ... [Lire la suite]
Posté par tetena à 07:26 - - Commentaires [4] - Permalien [#]

29 mars 2007

Projekti artistik YASH

Para ca ditësh, dikush më shkruante një mesazh dhe më kërkonte  adresat e e-mailit të kontakteve të mia në Paris. Një çik e çuditshme si kërkesë për më shumë që personin nuk e njihja fare. Në fillim mendova se ishte një spam, pastaj thashë se ishte më mirë të përgjigjesha dhe të testoja terrenin. Si përfundim bëhet fjalë për një artsit shqiptar. Ai quhet Ylli Jasa. Bëra ca kërkime në internet dhe gjeta që Ylli eshte edhe autor poezish. Këtu doja të flisja për një projekt që ai ka nisur në Itali dhe që kërkon ta zhvilloj edhe në... [Lire la suite]
Posté par tetena à 22:10 - - Commentaires [4] - Permalien [#]
26 mars 2007

Ndotja e ambjentit nga …..LOPET

Një nga temat më të diskutuara në këto momente në botën moderne është ambjenti dhe ndotja e tij nga njëriu. Ka një ndryshim shumë të madh mes konsumimit nën një regjim komunist dhe në shoqërinë e « moderne » siç e quajmë. Nëse në të parin, edhe po të donim, me pak mashtrim mund të blinim vetëm një çik ushqime më shumë, në të dytin, në çdo moment jemi të rrethuar nga objekte tunduese. Kujdes, këtu nuk kam për qëllim të lavdëroj sistemin socialist që për mua ishte dhe është një katasrofë njërzore, doja vetëm të krahasoja koshin me... [Lire la suite]
Posté par tetena à 20:55 - - Commentaires [8] - Permalien [#]
24 mars 2007

Shqiperia pare nga qielli

Besoj te gjithe e njihni kete fotograf te njohur qe ka fotografuar planetin nga qielli. Fotografite jane te mrrekullueshme dhe albumet me fotografite e tij jane nga me te dhuruarat per festat e fundvitit. Nje shoqe me dergoi kete pamje nga Kukesi te te cilen po e ndaj me ju.
Posté par tetena à 22:39 - - Commentaires [4] - Permalien [#]
19 mars 2007

Dy ngjarje mbi atdheun në Paris

Evenimenti i parë është prezantimi i filmit « Këngët e një vendit të humbur » (në frëngjisht « CHANT D’UN PAYS PERDU ») më 21 mars në kuadrin et Bilancit të 26 të filmit etnografik që mbahet në Paris në Muzeun «Musée de l’Homme», salla Jean Rouch. I ftuar me këtë rast është edhe këngëtari Shaban Zeneli. Filmi ndjek një këngëtar që viziton shtëpinë e prinderve të tij në Greqinë e Veriut, të përzënë në vitet ’44. Për më shumë në frëngjisht rreth këtij filmi një kronikë nga Simbad. Ngjarja e dytë, është takimi me një kërkuese në... [Lire la suite]
Posté par tetena à 21:41 - - Commentaires [5] - Permalien [#]
08 mars 2007

Thirrje mikpritjes Shqiptare

Me këtë notë doja t’ju prezantoja një francez që ka ndërmarrë një udhëtim me biçikletë për të zbuluar vendet dhe banorët e mesdheut. Së shpejti në Shqipëri, në fillim të javës tjetër, ky turist i veçantë kërkon ndihmë dhe mikëpritje. Prindrit dhe shoqëria janë munduar ta dekurajojnë të vij në Shqipëri, si një vend i panjohur dhe i rezikshëm veç djali ka besim. Kush kalon këtej dhe jeton në Shqipëri, i kërkoj ta ndihmoj. Flavianin i cili kërkon kontakt në qytetet e Shkodrës, Durrësit, Tiranës dhe Fierit ose Vlorës. Mos hezitoni t’i... [Lire la suite]
Posté par tetena à 12:30 - - Commentaires [8] - Permalien [#]

24 février 2007

Per fundjaven

Shikoni ketu nje video te kenges Beach Boys nje çik te ndryshuar nga ushtaret nga Norvegjia. Mua me beri per te qeshur veç do te doja mendimin e nje shqiptari nga Kosova. Ka thashetheme qe serbet e kane kthyer ne incident diplomatik !?
Posté par tetena à 10:26 - - Commentaires [4] - Permalien [#]
12 février 2007

Një mik nga Franca.

Njeriu që organizon ekspozitën fotografike mbi Shqipërinë quhet Yves Rousselet dhe është një admirues i vendit tonë. Ne këtë artikull (vetëm në frëngjisht) me titullin "Shqipëria nuk është më në faqet e para të aktualitetit por është në modë" ai përshkruan një vend të panjohur nga publiku por për t’u zbuluar, të vogël në sipërfaqe por të madh në diversitet. Shikoni disa fotografi të mrekllueshme të tij  bardhe e zi dhe me ngjyra.  Mos harroni të merrni pjesë në konkursin për ekspozitën fotografike në Paris.... [Lire la suite]
Posté par tetena à 20:48 - - Commentaires [12] - Permalien [#]
19 janvier 2007

Fierza ne Paris

Dje, në makinë, duke u kthyer në shtëpi, më kap veshi Albani. Radioja franceze që flet për atdheun, ngre zërin dhe çdëgjoj ? Fierza e vjeter, qyteti i përmbytur, ka dalë në sipërfaqe. Problemi mjerisht i pazgjithshëm I atdheut. U bënë pothuajse 17 vjet që kur flasim për dimrin në atdhe, mendojmë vetëm për dritat. E keqja është që zgjithja nuk është për nesër. Fotografi e marrë në këtë sitën që flet, në frëngjisht, për Shqipërinë Socialiste.
Posté par tetena à 22:13 - - Commentaires [5] - Permalien [#]
05 janvier 2007

Një film shqiptar në sallat e erta të Francës

Film shqiptar që del në sallë në Francë më 10 Janar 2007: Saimiri, 15 vjeç, me origjinë nga Shqipëria, jeton me babain e tij Edmondin në një fshat bregdetar në Itali. Edmondi merret me trafik emigrantësh për bujqit e krahinës. Adoleshenti ka një marrëdhënie të vështirë me të jatin. Saimiri nuk aprovon aktivitetin ilegal të të jatit i cili për më shumë implikon edhe të birin. Edhe integrimi është i veshtitë për këtë djal të ri që si përfundim afrohet me një grup ciganësh. Aty ai kupton që i jati është i ngatëruar gjithashtu në... [Lire la suite]
Posté par tetena à 22:25 - - Commentaires [4] - Permalien [#]