30 avril 2007

RTT ose Réduction du temps de travail

Për ta shqipëruar, shqiptohet ertete ose për të qeshur një çik rëtëtë dhe do të thotë reduktim i kohës së punës. Bëhet flajë për një masë ekonomike të ndërmarë nga qeveria socialiste në janar 2000. Ligji i miratuar në janar të ketij viti, vendosi kalimin e orëve të punës në Francë nga 39 orë në javë në 35. Qëllimi i kësaj mase ishte të jepte mundësi krijimi postesh pune për të papunët. Në funksion të degëve të aktivitetit ky ligj mori forma të ndryshme. Kështu kishte punonjes që duhet te punonin më pak orë çdo dite duke bërë pushime... [Lire la suite]
Posté par tetena à 22:50 - - Commentaires [10] - Permalien [#]

28 avril 2007

Tonino BENACQUISTA

Tonino Benaquista [Tonino Benakista] është një autor francez me origjinë italiane i lindur më 1961. I rritur në rrethinat popullore të Parisit, në fëmijërinë e tij kalonte më shumë kohë para televizorit sesa duke lexuar. Zgjedh të vazhdojë studimet në degën letërsi dhe kinema, studime që i lë përgjysëm për të shkruajtir. Për të siguruar jetesën, bënë punë të vogla si transportues tablosh në galiri arti ose roje në tren nate. Personazhet e para në shkrimet e tij do të frymëzohen nga këto eksperienca. Këtu doja të flisja mbi një... [Lire la suite]
Posté par tetena à 17:08 - - Commentaires [2] - Permalien [#]
27 avril 2007

Makina e tuqe

Sot duke ecur shikoja një grua të re që kruante me gishtin e saj nje njollë të vockël tek makina e bardhë borë. Bënte atë veprimin, e dini që fusim gishtin një çik në gojë për ta lagur, ngremë sytë për të parë që nuk na pa njëri dhe pastaj krujmë njollën apo thërimen e ngjitur tek bluza apo tek krahu . Kjo vajza kruante makinën ! Sigurisht që këtu nuk ka shumë pluhur si në atdhe por një makinë që ri përjashta pa lëvizur më shumë se dy javë, ju siguroj që pamja, duke qënë brënda, shfaqet turbull, betohem. Bie edhe shi ndonjëherë,... [Lire la suite]
Posté par tetena à 22:00 - - Commentaires [7] - Permalien [#]
26 avril 2007

Këpucët, këpucët

Kur ishim të vegjël, për të blerë këpucë ishte e lehtë, duhet të zgjidhnim mes atyre 720Lekë dhe 640. Të parat ishin një çik, vertet një thërime më të bukura se të dytat. Nderkohë për rezistencë, shiu i dytë i vitit duhej pritur me qeset e sheqerit tek këpucët. Për ata që nuk kanë njohur epokën e ndritur, këpucët hapeshin menjëherë sidomos pas shiut të parë. Për të mbrojtur këmbët sadopak, këto të fundit duheshin futur në qëse. Këtu fillonte problemi i dytë, qeset. Të vetmet qese në dispozicion ishin qeset një kilëshe të sheqerit... [Lire la suite]
Posté par tetena à 21:32 - - Commentaires [14] - Permalien [#]
25 avril 2007

Problemi im i ditës

Pesë arsyje për të mos bredhur rrugëve në një qytet të bukurs siç është Parisi : ka shumë zhurmë që vjen nga makinat. Një nga përshtypjen mbresëlënëse të vizitës time të parë jashtë shtetit, ka qënë shpejtësia e makinave në qytet. Ka thashetheme që edhe në atdhe jemi bërë si jasht shtetit në këtë drejtim, me një ndryshim të vockël që në atdhe, njeriu i verdhë, është jasht ligjit (të rrugës) ! Si rrjedhim, një kafe në një kafe nuk qetëson por ta bën kokën daulle. nuk kam kafenë time, hajde po futem brënda tek tavolina afër... [Lire la suite]
Posté par tetena à 21:06 - - Commentaires [10] - Permalien [#]

24 avril 2007

Belle ville - më gjatë

Belle ville [bel vilë] ose qytet i bukur, që nuk është as qytet as i bukur, është një lagje popullore në Paris. Popullore në frëngjisht nuk do të thotë ekzaktësisht e populluar shumë ose shumë e frekuentuar , karakteristika që i gëzon lagjja në fjalë. Popullore në frëngjisht do të thotë një lagje e banuar nga populli dhe jo nga borgjezia. E përkthyer në realitetin e sotëm do të thotë një lagje ku njerzit nuk janë të pasur , bile për rastin e mësipërm, që janë të varfër. Kudo që kam vizituar shtete të tjera, guidat të... [Lire la suite]
Posté par tetena à 22:00 - - Commentaires [4] - Permalien [#]
23 avril 2007

Si të shkruajmë

Nuk e di por i kam vënë si qëllim vetes që të postoj diçka çdo ditë. Ka ditë që është vërtet e pamundur ndaj kur kam kohë , mundohem të shkruaj më shumë se një artikull që e përfundoj dhe botoj në datën e caktuar. Ma shkoi që çik huq dje. Bëra gati fotografitë, veç teksti ngeli në kokë. Mendova ta shkruaja shpejt në mëngjes dhe ta botoja me datën e duhur. Nuk pata kohë. Po lë këtë mesazh për të qënë e ndershme me veten time. Ja një artikull i shkruajtur dhe botuar nesër mbazdite me datën sot në darkë. Ç’bën shkenca për të mashtruar... [Lire la suite]
Posté par tetena à 22:06 - - Commentaires [13] - Permalien [#]
22 avril 2007

Zgjedhjet

Sot ishin zgjedhjet për të përcaktuar dy nga kandidatë për finalen presidenciale. Nuk më duket vetja shumë e lashtë veç jeta bëri që të marrë pjesë, aktivisht ose pasivisht, në tre lloj zgjedhjesh. Të parat, shqeruar me zgjimim me daulle, janë të lidhura me fëmijërinë. Zhurma e zgjimit ishte një çik e bezdisshme veç ishte një nga momentet e rralla kur ishte e mundur një feste e tillë për këto instrumenta qe i jepnin nje ton feste atmosferës se ditës. Pastaj fillonte xhiroja nëpër qëndrat e votmit për të gjetur atë që ishte më... [Lire la suite]
Posté par tetena à 22:41 - - Commentaires [3] - Permalien [#]
20 avril 2007

Belle ville

Me shume se shpejti.
Posté par tetena à 23:14 - - Commentaires [2] - Permalien [#]