10 novembre 2008

Pejsazh jasht qytetit. 2

Pejsazh Francez - kush e gjen objektin?
Posté par tetena à 11:49 - Commentaires [6] - Permalien [#]
Tags :

04 novembre 2008

Për kë do votonin shqiptarët.

E kisha per pyetjen "Për cilin do të votonin shqiptaret Obama apo McCain", pyetje e bere tek peshku tashme. Ka nja 100 komente veç nuk u zgjata ti lexoja, rendisja, numeroja dhe llogarisja rezultatin. Gjeta përgjigjen në nje site frengjishtfolese, dhe fituesi është ... John McCain me 56,4%. Shqiperia eshte i vetmi vend me fitim te sigurt. Pra nese kandidati nuk fiton, miqte tane andej nga Amerika mund t'i bejne ze se ka nje shans akoma ne atdhe. Sigurisht bej shaka, nuk dua te analizoj pse-ne megjithese arsyet... [Lire la suite]
Posté par tetena à 22:29 - Commentaires [0] - Permalien [#]
31 octobre 2008

Dyqan për lopofilët në Paris

Termi lopofil është një shpikje gjeniale nga ana ime (!) (apo jo, nejse tashti e thashë dhe besoj kuptohem) Termi u gjet për të prezantuar këtë dyqanin parizjan objektesh me motive lope!         Kush do adresën, te me bej nje xëre elektronike.
Posté par tetena à 23:27 - Commentaires [7] - Permalien [#]
30 octobre 2008

Libri fotografik - Albanie nga John Demos.

John Demos, është një fotograf me reputacion internacional. Në momentin e rënies së regjimit komunist vendos të vijë në Shqipëri. Prezantaur si një turist i thjeshte, me aparatin e tij ai do fiksojë këtë periudhe unike që kalonte Shqipëria. Pra këtë kalim, nga shteti më i izoluar nën një diktaturë komuniste, në një vend të hapur ku njerzit mund të lëvizin lirshëm, autori e fiksoi me aparatin e tij. Fruti i punës së tij është ky libër/album i botuar në bashkëpunim me Ismail Kadarenë në një nga shtëpitë botuese më prestigjiozet në... [Lire la suite]
Posté par tetena à 22:20 - - Commentaires [3] - Permalien [#]
Tags : ,
29 octobre 2008

Parisi, dashuria per te dhe distanca

Si ne çdo dashuri te madhe, largesia influencon negativisht me kalimin e kohes ndaj dhe thashethemet ketu behen me te rralla!¨Pra te rejat: Tjetri punon nate e dite ne rrethinat e Parisit dhe ,uk e shikon me me sy kete te fundit. Presidenti francez po shpeton kapitalizmin veç magjia e zeze e ndjek nga afer. Nje kukull vadu shitet me surratin e tij - per me shume se shpejti. Ekologji - Llampat elektrike do zhduken nga tregu francez se shpejti. Sigurisht me zevendesim me artukull me ekologjik - me shume se shpejti. Gjithome... [Lire la suite]
Posté par tetena à 23:43 - Commentaires [8] - Permalien [#]
Tags :
24 octobre 2008

Google maps konkuron Parisi një dashuri pa fund !

Maps i googel ofron nje sherbim te ri - Street View qe mundeson nje vizite virtaule te vertete. Pra de dashuruarit e Parisit apo dhe qyteteve te tjera, keni gjithe fundjaven perpara. Une po nisem per per ? hajde po bej nje xhiro nga New York-u
Posté par tetena à 22:46 - - Commentaires [6] - Permalien [#]

23 octobre 2008

Ekspozitë e artistit Bujar LUCA.

12 piktura dhe 1600 vizatime të a artistit do të ekspozohen në hapësirën Saint – Luis në Bar – Le – Duc (Meuse). Rreth 200km nga Parisi. Hyrja është e lirë dhe ekspozita do të jetë e hapur deri më 7 nëntor Vernisazhi i ekspozitës është të enjten më 30 tetor duke filluar nga ora 18 :30. Për më shumë rreth artistit, gjeta një artikull të botuar para ca kohësh në revistën KLAN
Posté par tetena à 22:46 - - Commentaires [0] - Permalien [#]
Tags :
22 octobre 2008

Parisi ekologjik 1

Nuk mund të them që transporti i mallrave po ndryshon rrenjêsisht në Paris në këtë periudhë krize (!) për më shumë që fotografia nuk ështe as e sotmja as e muajit të fundit veç nuk kemi benzinë tek ky mjeti - jemi dakord ?
Posté par tetena à 22:27 - - Commentaires [3] - Permalien [#]
Tags :
21 octobre 2008

Pak hollivud në rrethinat e nxehta të Paris.

Prologu Kam folur para shumë kohësh mbi djegjet e makinave në simbol protestimi në rrethinat e Parisit në veçanti dhe në të gjithë qytetet më të mëdhaja të Francës në përgjithësi. Lajmi atëhere u përhap në të gjithë botën dhe bile Franca u shpall gati vend i pa rekomandueshëm për turizëm. Kapitulli i parë Para ca kohësh në lajme u tha që aktori i njohur amerikan John Travolta do të luante një film në rrethinat e Parisit. Filmi sponsorizohet nga një regjizor/produktor francez i njohur në skenën internacionale Luc Besson... [Lire la suite]
Posté par tetena à 20:49 - - Commentaires [2] - Permalien [#]
Tags :
20 octobre 2008

Akoma një artiste shqiptare në Paris - Mirela DHRAMI

Akoma një lajmërim me pak vonesë. Shumë pak se ekspozita u hap dje dhe mund të vizitohet deri më 2 nëntor.  Adresa:Comptoir du Marais 8 rue de Moussy,Paris 4 ème. Metro° Hôtel de Ville. Veprat janë fotografi të pikturuara. Vernisazhi ishte dje mbazdite. Kush mori pjesë është i ftuar të na tregojë më gjatë.  
Posté par tetena à 22:01 - Commentaires [2] - Permalien [#]
Tags :