18 octobre 2008

Një artiste shqiptare pret vizita në shtëpinë e saj në Paris

Fotografja  Afërditë IBRAHIMI merr pjese ne diten "Dyer te hapura" qe organizon lagja e saj Pariziane. Njê mbremje vernisazh eshte parashikuar te shtunen, 18 tetor ne oren 18 ne: Ecole Louise Michel - Salle polyvalente Julie Daubié 25-31 bd Jeanne d'Arc. Métro : Croix de Chaveaux Dita "Dyer te hapura" eshte nje aktivitet kulturor organizuar nga bashkia. Ne kete dite artistet kane te drejte te ekspozojne veprat e tyre ne apartamentin ku banojne dhe te lejojne publikun te vije t'i vizitoje. Vizitat... [Lire la suite]
Posté par tetena à 10:49 - - Commentaires [4] - Permalien [#]

10 octobre 2008

Një jo artist i rrugës

them jo artist i rrugës por mund të jetë nje artist në rrugë dhe bile origjinal. Bëra fotografinë duke kaluar me vrap dhe bile nuk arrita të fotografoja karrocën e kombinuar me kostrumin e personazhit !
Posté par tetena à 22:17 - - Commentaires [5] - Permalien [#]
Tags : ,
09 octobre 2008

Brel&Clézio - Dy ngjarje sot për Francën

Sot, 9 tetor, dy ngjarje te rendesishme per Francen. Ngjarja e para eshte nje pervjetor vdekjeje. Ai i artistit ne fotografi qe quhet Jacques Brel. Megjithese nga Belgjika ngelet nje nga kengetaret me te njohurit apo me sakte te vleresuarit ne France. Nje kenga e perkthyer  ne shqip se bashku me debat blogostik, ketu. E di qe dikush tjeter ka folur per kengetarin dhe ka vendosur kengen e tij me te njour "Ne me quite pas" por nuk me kujtohet. Harrova, ishte 30 vjetori i vdekjes por ç'rendesi ka kur ngelet nje artist i... [Lire la suite]
Posté par tetena à 23:00 - - Commentaires [9] - Permalien [#]
Tags : ,
08 octobre 2008

Humor Nobelistik !

Mora vesh sot që çmimi Nobel ka dhe antitezën e tij që është një çmim për studime serize shkencore që nuk duhet të kishin parë dritën. Kujdes se përkufizimin e kam përkthim nga burime të ndryshme. Çmimi është shumë seriozë, ndodh bile që në ceremoni marrin pjesë aktive (i dorëzojnë statujën në fotografi fituesit) Nobel të vërtetë (njerëz që kanë fituar të vërtetin e kisha llafin). Për më shumë, kjo ceremoni organizohet në universitetin shumë të njohur amerikan Havard. Paragrafi i mësipërm nuk jep argumenta përse kjo notë... [Lire la suite]
Posté par tetena à 22:49 - Commentaires [7] - Permalien [#]
07 octobre 2008

Kriza

Duke menduar të shkruaj thashethemin e ditës, apo lajmin tim të ditës, sillem rrotull krizës financiere që dëgjohet gjithandej. Në radio dhe TV flitet vetëm për të. Në biseda më pak. Çështja është aq teknike që me thënë të drejtën nuk e ndjejmë efektin tek e përditshmja. Masat paraprake personale : Puna, tjetri e nderroi para ca kohësh dhe marrdheniet me punedhënësin duken korrekte dhe pa rreziqe divorci. – është proekupimi kryesor i francezëve humbja e punës dhe pamundësia e gjetjes rishtaz. Kredi për shtëpinë –... [Lire la suite]
Posté par tetena à 22:35 - - Commentaires [2] - Permalien [#]
06 octobre 2008

Flitet për Shqipërinë nga shqiptarë në frëngjisht

Një artikull mbi Voskopojën në Courrier International. Nuk po përkthej artikullin që në vetvete është një përkthim nga shqipja të një artikulli botuar tek Shekulli nga Bardhyl Berberi . Kjo gazetë, për të cilën kam pas shkruar dikur,  jo vetëm është shumë e lexuar por artikulli është botuar ne rubrikën e dedikuar zonave turistike  të këshilluara. Pra po shkruaj jo vetëm se kishte njä artikull për Shqipërinë por sidomos që artikulli bën pjese në një numër artikujsh pozitiv që mund të japin shpresa për një turizëm më të... [Lire la suite]
Posté par tetena à 22:28 - - Commentaires [3] - Permalien [#]

03 octobre 2008

Parisi i vjetër

Është një nga lodrat më të lashta që kam parë këtu. Po ta shikoni mirë, mekanizmi rrotullohet me ndihmën e një maniveli që djaloshi në mes e aplikon me ndërgjegje të lartë. Fytyra e vajzês është nota e punës së djalit. Doja të shtoja që ky mekanizëm ndodhet pranë Tour Eifel-it. Pronari ishte një polak dhe klientët nga e gjithë bota. Ky është Parisi.
Posté par tetena à 22:16 - - Commentaires [0] - Permalien [#]
Tags : ,
02 octobre 2008

Kompleksi ZADEJA në Francë

Kompleksi ZADEJA nga Shqipëria Është ftuar në Festivalin e 17 të këngëve të shenjta Mesdhetare Mbahet nga 3 deri më 26 tetor 2008 në Marsejë Kompleksi ZADEJA do të japë tre koncerte : Më 3 tetor në Mandelieu la Napoule, Më 4 tetor në Roque d'Anthéron dhe Më 5 tetor në Marsejë. Për më shumë mund të kontaktoni Géraldine Pourrat ECUME - “Echanges Culturels en Méditerranée” 1 Place Gabriel Péri 13001 – Marseille FRANCE Tél : +33 (0)4 91 91 41 41 Fax: +33 (0) 4 91 91 40 40
Posté par tetena à 22:23 - - Commentaires [4] - Permalien [#]
25 septembre 2008

Mengjes ne qender te Parisit

Fotoja eshte marre nga une. Nxora me nxitim aparatin qe kur pashe turmen e policeve nga larg dhe kjo eshte pamja me interesante. Nuk mund t'ju them pse njerzit ishin grumbulluar. Si gjithmone per manifestime te tilla qe nuk dalin as ne TV, kishte me shume polica se sa demonstrues dhe kalimi prane tyre, prane policave dhe demonstruesve, nuk ishte i rrezikshem. Me shume nje manifestim tjeter.
Posté par tetena à 22:52 - - Commentaires [5] - Permalien [#]
Tags : ,
24 septembre 2008

Lajme nga/per atdheun

Thuhet qe kryeministri i Luxemburgut kryen nje vizite zyrtare neser, me 25 shtator ne Shqiperi. Ai do te jete i shoqeruar nga ministri i tij i shendetesise. Jane parashikuar takime me homologun e tij  shqiptar, me kryetaren e parlamentit dhe me Kryetarin e Bashkise se kryeqytetit. Pyetja qe i bej vetes dhe jam kurjoze - kush do perfitoje me shume kredi politike ne syte e popullit nga takimi me nje kryeminister perendimor, anetar i Komunitetit Europian !
Posté par tetena à 22:17 - - Commentaires [0] - Permalien [#]